Data publikacji:

Jazda na nartach: przygotuj się do nowego sezonu!

Nie ma żadnych wątpliwości - sezon na sporty zimowe już się rozpoczyna. Czas wyciągnąć z piwnicy narty i odpowiednio przygotować je do zimowego szusowania. O czym w trakcie przygotowań do jazdy nie wolno zapominać zarówno doświadczonemu, jak i początkującemu narciarzowi?Jak dbać o sprzęt narciarski? Zobacz.
Jeśli posiadasz sprzęt, który wiernie służy ci od lat, przed początkiem każdego, nowego sezonu powinieneś go gruntownie skontrolować. Narty możesz oddać do specjalnego serwisu, lub sprawdzić ją samodzielnie. Niezależnie od tego, jaki wariant wybierzesz, warto wiedzieć, czemu konkretnie służy każdy z etapów renowacji twojego sprzętu.

Przygotowanie nart: o czym musisz pamiętać?

Wraz z każdym, nowym sezonem narciarskim, narty musisz sprawdzić i przygotować. Ich konserwacja odpowiada nie tylko za komfort jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Podstawowe kwestie, o które należy zadbać, to:

  • ostrzenie nart
  • uzupełnienie ubytków ślizgu
  • nasmarowanie ślizgu
  • regulacja wiązań

Niejeden zapalony narciarz posiada urządzenia i preparaty niezbędne do renowacji nart. Ich samodzielne odświeżenie wymaga jednak sporej wiedzy i odpowiednich umiejętności. Jeśli w tym temacie jesteś raczej laikiem, najbezpieczniej będzie oddać narty do specjalnego serwisu (takie punkty znajdziesz m. in. w pobliżu stoków narciarskich).

Ostrzenie nart. Na czym polega?

To najpopularniejszy zabieg wykonywany na nartach w serwisach. Właściwe naostrzenie zapewnia nartom lepszą przyczepność i łatwiejszą skrętność. Wbrew pozorom, na dobrze naostrzonych nartach łatwiej jest opanować oblodzone powierzchnie oraz zbity, twardy śnieg. To absolutna podstawa wygodnej i bezpiecznej jazdy.

Narty najczęściej tępią się w części środkowej, w okolicach buta – a więc tej, która w największym stopniu odpowiada za manewrowanie. Ostrzenie polega na odpowiednim przygotowaniu kąta bocznego i kąta podniesienia krawędzi. Pierwszy z nich ostrzy się na około 87-89 stopni, co zapewnia najlepsze „wcinanie się” w trasę. Kąt podniesienia krawędzi ostrzony jest na 0,5-1 stopnia, co umożliwia wygodne i płynne skręcanie. Dokładne wartości kątów zależą od zaawansowania narciarza.

Konserwacja ślizgu

Narty na spodniej części nie są idealnie gładkie – posiadają mikro nacięcia, które umożliwiają odprowadzanie wody w trakcie jazdy. W nartach często eksploatowanych, struktura ta ulega ścieraniu. Co jakiś czas należy ją odtworzyć, aby zapewnić nartom lepszą przyczepność.

Smarowanie ślizgu polega na pokryciu go specjalnym smarem, który chroni narty i poprawia ich właściwości jezdne. Warto pamiętać, że innego rodzaju smar należy zastosować podczas ostrych mrozów, a innego na wyższe temperatury, gdy śnieg jest jest bardziej mokry.

Jak wyregulować wiązania?

Prawidłowo ustawiona siła wypięcia jest bardzo ważna. Jeśli w trakcie upadku narty się nie wypną, ryzykujesz wieloma, groźnymi kontuzjami. Co roku sprawdzaj, czy wiązania dostosowane są do twojej aktualnej wagi. Być może nie pamiętasz już, że pożyczyłeś narty przyjacielowi, który waży znacznie więcej?

Sprawdź również, czy wysokość szczęk przodów zapięć nie jest ustawiona na zbyt niską. Należy ocenić również, czy wskaźnik docisku buta na tyłach zapięć wchodzi w odpowiednie wycięcie. Jeśli regulacja wiązań przerasta twoje umiejętności, najlepiej zleć to profesjonalistom w serwisie. Pamiętaj, że chodzi tu przede wszystkim o bezpieczną jazdę!
Nowe narty: czy są gotowe do szusowania? Odpowiedź jest jednoznaczna: nie. Całkiem nowe, nieużywane narty również należy odpowiednio przygotować. Podstawowe kwestie to przygotowanie ślizgu oraz naostrzenie. Kupując nowe narty pamiętaj, że producent zabezpieczył je najpewniej jedynie preparatem smarującym. Brak im właściwej do płynnej jazdy struktury ślizgu. Sporadycznie zdarza się, że nowe narty zostały już naostrzone pod określonym kątem bocznym (najczęściej 88 stopni), jednak należy pamiętać, że nie każdemu będzie to odpowiadać. Precyzyjne wartości kątów, jak i strukturę nart należy dobierać do warunków jazdy i umiejętności narciarza, o czym najtrafniej zdecyduje fachowiec w serwisie.

Co z deską snowboardową?

Miłośnicy snowboardu nie są zwolnieni z obowiązku przygotowania swojego sprzętu do sezonu. Istotne są właściwie wszystkie te detale, które wymieniliśmy w przypadku konserwacji nart. Przygotowanie krawędzi, ślizgu i kontrola wiązań to podstawowe czynności, które pozwolą snowboardzistom cieszyć się z zimowego szaleństwa.

Rutynowa kontrola dodatków

Nie zapomnij sprawdzić, czy pozostałe elementy narciarskiego wyposażenia są gotowe do jazdy.
  • Warto przyjrzeć się stanowi kijków narciarskich i butów.
  • Upewnij się, że kask i gogle jeszcze się sprawdzą i skutecznie zadbają o twoje bezpieczeństwo.
  • Powinieneś przejrzeć również swoją, narciarską garderobę: na nowo przymierzyć ubrania na stok i ocenić, czy aby na pewno nie wymagają wymiany na nowe. Ubrania do sportów zimowych podlegają ciągłym udoskonaleniom. Kto wie – może na rynku pojawiło się coś, co znacznie zwiększy twój komfort podczas szusowania po stoku?
A ty? Przygotowałeś już sprzęt do sezonu narciarskiego?

Tekst: Joanna Stanuch