Data publikacji:

Jaki okap podszafkowy będzie najlepszy? Ranking okapów podszafkowych 

Okap to niezwykle ważne urządzenie w każdej kuchni, dzięki któremu możemy zapomnieć zarówno o osiadających na szafkach tłustych osadach, jak i o nieprzyjemnych zapachach, które towarzyszą gotowaniu potraw. Nie zawsze jednak możemy pozwolić sobie na okap kuchenny z rurą odprowadzającą do komina wentylacyjnego. Co zrobić w takiej sytuacji? To proste - postawić na okap podszafkowy. Ranking, który przygotowaliśmy pozwoli ci znaleźć urządzenie w pełni dopasowane do twoich potrzeb. 

jaki okap podszafkowy

Czym jest okap podszafkowy?

Zastanawiasz się, jaki okap do kuchni wybrać? Jak sama nazwa wskazuje, okap podszafkowy jest to urządzenie o stosunkowo niewielkich wymiarów, które montowane jest na spodzie szafki. Jest płaski, nie wymaga podłączenia do wentylacji a jednocześnie wyróżnia się zbliżoną skutecznością co tradycyjne okapy.  

Najczęściej urządzenia tego typu wybiera się w przypadku kuchni, w których wykonanie przyłączenia do komina wentylacyjnego jest po prostu niemożliwe lub byłoby nieefektywne. Często stawia się na nie również w przypadku kuchni o bardzo małych wymiarach, ponieważ wybór takiego okapu pozwala nam na zamontowanie jeszcze jednej szafki, a więc zyskanie dodatkowego miejsca na naczynia czy akcesoria kuchenne. Jeśli więc masz niewielką kuchnię, warto przyjrzeć się naszym propozycjom w rankingu okapów podszafkowych. 

Wady i zalety okapów podszafkowych 

Okapy podszafkowe to urządzenia, które mają wiele zalet. Pierwszą z nich są bez wątpienia kompaktowe wymiary okapu, dzięki któremu może być on zastosowany w każdej praktycznie kuchni a nawet w aneksie kuchennym.  

Drugą mocną stroną tego rodzaju urządzeń jest łatwość montażu. Aby korzystać z okapu musimy go jedynie przykręcić do szafki oraz podłączyć do prądu - nie ma konieczności wykonywania otworów wentylacyjnych, łączenia okapu z otworem za pomocą rur czy obudowywania urządzenia i przewodów kominowych.  

Mówiąc o zaletach okapów podszafkowych nie sposób nie wymienić również ich skuteczności działania. Ich wydajność jest zbliżona do tradycyjnych urządzeń. Równie dobrze radzą sobie zarówno z zatrzymywaniem tłuszczu i zabrudzeń, jak i z oczyszczaniem powietrza z nieprzyjemnych zapachów. Dodatkowo, nowoczesne okapy podszafkowe posiadają elegancki design i mogą być prawdziwą ozdobą naszej kuchni. 

Jeśli zaś chodzi o wady okapów podszafkowych wśród nich wymienić możemy przede wszystkim fakt, że jest to urządzenie pracujące w obiegu zamkniętym, i choć oczyszcza powietrze dość skutecznie nie wymienia go jednak na nowe. Może więc okazać się, że pracę okapu podszafkowego warto wspomóc tradycyjnym wietrzeniem pomieszczenia.  

Okapy tego typu nie sprawdzą się również w dużych, przestronnych kuchniach, których powierzchnia przekracza 20 metrów kwadratowych. Urządzenia te nie są bowiem na tyle wydajne. 

Jaki wybrać okap podszafkowy? Na jakie parametry warto zwrócić uwagę? 

Wybierając okap podszafkowy, warto zwrócić uwagę na szereg parametrów, od których zależy efektywność działania urządzenia. Wśród nich na pierwszym miejscu z całą pewnością wymienić należy filtry, w które został wyposażony okap kuchenny. Warto stawiać na urządzenia, które wyposażone są w filtry przeciwtłuszczowe, mające postać gęstej metalowej siateczki. Drobiny tłuszczu unoszące się z parą wodą osiadają na metalowej siatce, którą możemy skutecznie oczyścić myjąc ją choćby w zmywarce.  

Okapy podszafkowe najczęściej nie dają nam możliwości podłączenia do sieci wentylacyjnej, dlatego drugim rodzajem filtra powinien być filtr węglowy, który skutecznie pochłania nieprzyjemne zapachy. Dodatkowo okap może posiadać również filtr fizelinowy zatrzymujący zabrudzenia oraz tłuszcz, który jest filtrem wymiennym.  

Kolejnym parametrem na jaki powinniśmy zwrócić uwagę jest wydajność okapu podszafkowego. Podawana jest ona w metrach sześciennych powietrza na godzinę. Aby okap podszafkowy działał skutecznie powinniśmy wybrać urządzenie, którego moc jest od czterech do sześciu razy większa niż objętość kuchni. Dzięki temu powietrze będzie skutecznie oczyszczone.  

Ważnym kryterium podczas wyboru okapu podszafkowego jest również jego sterowanie. Na rynku możemy znaleźć urządzenia sterowane elektronicznie lub mechanicznie. Które z nich wybrać? Nie da się ukryć, że elektroniczne panele dotykowe są znacznie wygodniejsze w obsłudze niż pokrętła czy przyciski, pozwalają również optymalnie dopasować moc oczyszczania powietrza.  

Zwróćmy również uwagę na funkcje dodatkowe takie jak oświetlenie, możliwość planowania czasowego włączania i wyłączania urządzenia oraz ultraszybkie filtrowanie powietrza. 

Ranking okapów podszafkowych 

Jak wybrać najlepszy okap podszafkowy? Ranking TOP10 popularnych produktów będzie doskonałą inspiracją.  

Czy warto zwracać uwagę na producenta okapu podszafkowego z rankingu? 

To częste pytanie, które zadają sobie osoby zainteresowane kupnem tego urządzenia. Wynika ono przede wszystkim z faktu, że urządzenia nieznanych marek są znacznie tańsze niż te wyprodukowane przez firmy o ugruntowanej pozycji. Warto jednak mieć świadomość, że poza znanym logotypem na cenę wpływa również jakość użytych materiałów i komponentów.  

Co oznacza to w praktyce? Mówiąc najprościej, tani okap podszafkowy nieznanej marki, mimo bardzo podobnych parametrów technicznych może okazać się nie tylko mniej skuteczny, ale również bardziej awaryjny. Dlatego też, jeśli zależy nam na efektywnym działaniu urządzenia lepiej stawiać na sprawdzone marki cieszące się renomą i popularnością. 

Podsumowując, okap kuchenny podszafkowy to kompaktowe rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej kuchni - niezależnie od jej układu oraz powierzchni. Aby jednak mogło tak być, konieczne jest dokładne sprawdzenie parametrów urządzenia. Wierzymy, że nasz ranking okapów podszafkowych pozwoli ci znaleźć urządzenie, które spełni wszystkie twoje oczekiwania. 

Autor: Kamila Łońska-Kępa