Data modyfikacji:

Preparat do czyszczenia klimatyzacji. Ranking

Nieprzyjemne zapachy wydobywające się z nawiewów samochodowych to znak, że najwyższy czas wyczyścić klimatyzację. Najskuteczniejszym sposobem dezynfekcji klimy jest wizyta w profesjonalnym zakładzie. Wystarczające efekty może jednak przynieść samodzielne odświeżenie klimatyzacji. Jaki preparat do czyszczenia klimatyzacji wybrać? Sprawdź nasz ranking.

Na czym polega czyszczenie klimatyzacji?

Profesjonalne czyszczenie klimatyzacji polega na usunięciu wszystkich szkodliwych drobnoustrojów gnieżdżących się w układzie wentylacji samochodowej. Szczególny nacisk kładziony jest na odgrzybienie parownika klimatyzacji. Ze względu na wilgoć zbierającą się na parowniku jest to miejsce szczególnie narażone na rozwój bakterii, wirusów czy grzybów. W specjalistycznych zakładach do usunięcia zanieczyszczeń używa się przede wszystkim ozonu oraz urządzenia wytwarzającego próżnię, które osusza układ klimatyzacji.

W domowych warunkach możesz natomiast skorzystać z niedrogich preparatów do czyszczenia klimatyzacji. Nie nadają się do gruntownego czyszczenia, a ich działanie jest zazwyczaj jedynie doraźne. Wyjątkiem są specjalistyczne środki do dezynfekcji, np. Wurth, czy Liqui Moly, które nanosi się bezpośrednio na parownik.

Jak często czyścić klimatyzację?

Na usługę czyszczenia klimatyzacji warto zdecydować się przy okazji uzupełniania lub kontroli czynnika klimatyzacji. Taki zabieg powinieneś zafundować autu przynajmniej raz w roku, np. przed sezonem letnim. Jeśli jednak klimatyzacja nie obniża swojej skuteczności i nie czuć żadnych niepokojących zapachów, podstawowy serwis wykonasz na własną rękę.

Rozpylenie tzw. granatu, czyli sprayu do czyszczenia klimatyzacji, pomoże odświeżyć wnętrze auta po wilgotnej wiośnie, a specjalna pianka dość skutecznie wyczyści lekko zabrudzony parownik. Warto to zrobić zwłaszcza w tych samochodach, w których dostęp do kanałów wentylacyjnych czy komory parownika jest prosty. O stopniu skomplikowania zabiegu dowiesz się m.in. na forach internetowych danej marki samochodowej lub konkretnego modelu auta.

Rodzaje środków do czyszczenia klimatyzacji

Pianka do odgrzybiania parownika

To najskuteczniejszy preparat do czyszczenia klimatyzacji, który znajdziesz w rankingu. Nanosi się go bezpośrednio na parownik, co wymaga nieraz demontażu elementów kokpitu, np. schowka lub obudowy konsoli centralnej. Nanoszony jest sondą i ma formę pianki.

Po zneutralizowaniu zanieczyszczeń spływa otworem odpływowym znajdującym się pod parownikiem. Upewnij się, czy ten otwór jest drożny (np. przemywając go wodą z płynem do naczyń).

Preparat do czyszczenia klimatyzacji z sondą

Podobnie wyglądającym preparatem do odświeżania klimatyzacji jest pianka w puszce. Wprowadza się ją do nawiewów za pomocą elastycznej sondy. Czyści z zanieczyszczeń przede wszystkim kanały nawiewów, gdzie również mogą gnieździć się szkodliwe drobnoustroje.

Uwaga! W wielu samochodach stosowanie tego typu pianki jest niedozwolone i może skończyć się zalaniem elektroniki!

Odświeżacz klimatyzacji, tzw. granat

Popularny środek w sprayu w zasadzie nie oczyszcza, a odświeża układ klimatyzacji. Jego zwyczajowa nazwa wywodzi się od sposobu aplikacji. Środek typu granat to aerozol, który rozpyla się w zamkniętym samochodzie.

Ważne jest to, by ustawić obieg zamknięty nawiewu oraz pracę na najwyższe obroty. Po kilku minutach krążący aerozol mocno odświeża wnętrze auta, nadając mu przyjemny zapach.

Jak wybrać dobry preparat do czyszczenia klimatyzacji?

Przed zakupem preparatu do czyszczenia klimatyzacji z naszego rankingu warto wiedzieć, że nie każdy środek określany tym mianem ma takie samo działanie. Środki w sprayu, których cena to ok. 10-15 zł, nie są w stanie usunąć zanieczyszczeń gnieżdżących się w zakamarkach układu. Służą jedynie do poprawy zapachu we wnętrzu auta, dają efekt świeżości i ukrywają nieprzyjemne nuty wydobywające się z nawiewu. Działają podobnie jak odświeżacze montowane na kratkę, jednak znacznie intensywniej.

Po drugiej stronie mamy prawdziwe preparaty czyszczące, które oprócz składników zapachowych mają w składzie środki dezynfekujące. Cena tego typu płynów i pianek czyszczących wynosi ok. 40-50 zł, czyli wciąż wielokrotnie mniej niż koszt wizyty u specjalisty.

Warunkiem poprawnego działania środków jest aplikacja bezpośrednio na zabrudzenia, co nie zawsze jest łatwe. Dostęp do parownika w niektórych modelach aut wymaga niemalże rozmontowania kokpitu. W takim przypadku lepiej oszczędzić sobie nerwów i udać na ozonowanie klimatyzacji.

Preparat do czyszczenia klimatyzacji – ranking TOP 5

1. Liqui Moly Preparat do czyszczenia klimatyzacji

Profesjonalny spray do czyszczenia klimatyzacji otwierający ranking. Dostępny w puszkach o pojemności 250 ml. Pozwala na gruntowne odkażenie parownika. Skutecznie usuwa grzyby i bakterie.

2. Wurth Zestaw do czyszczenia klimatyzacji 2w1

Równie dużą popularnością cieszy się preparat Wurth. W zestawie znajduje się pianka do oczyszczania parownika, a także granat odświeżający powietrze w kabinie pasażerskiej. Aerozol nie zawiera szkodliwych biocydów.

3. K2 Klima Doktor

K2 Klima Doktor to preparat w sprayu o pojemności 500 ml. Działa podobnie jak dwa poprzednie środki, czyli aplikuje się go bezpośrednio do komory parownika. W zestawie znajduje się elastyczna sonda, która umożliwia zrobienie tego przez kanał zdemontowanego filtra kabinowego.

4. Moje Auto Nano Silver

Według deklaracji producenta preparat zawiera technologię nanocząsteczek neutralizujących bakterie, grzyby i nieprzyjemne zapachy. Nano Silver działa permanentnie i nie tuszuje odoru, a usuwa jego przyczynę. Środek zabezpiecza układ klimatyzacji na okres od 3 do 5 miesięcy.

5. CRC Airco Cleaner Pro

CRC to amerykański producent specjalistycznej chemii. Choć firma znana jest przede wszystkim z preparatów antykorozyjnych, wypuściła na rynek także dobrej jakości środek do dezynfekcji klimatyzacji. Airco Cleaner Pro ma formę pianki i może być wtryskiwany bezpośrednio do kanału wlotowego wentylacji. Pozostawia świeży i przyjemny zapach.

Nie zapomnij o filtrze kabinowym!

Pamiętaj, by przed czyszczeniem klimatyzacji usunąć stary, zużyty filtr kabinowy. Znajduje się on najczęściej w okolicach schowka (przed fotelem pasażera) lub na podszybiu.

Po dezynfekcji klimatyzacji załóż nowy filtr. Najlepiej sprawdzi się ten wyposażony w warstwę węglową, która filtruje nie tylko nieczystości, ale i spaliny, brzydkie zapachy oraz smog. Filtr przeciwpyłkowy warto wymieniać przynajmniej raz w roku.