Data modyfikacji:

Rodzaje schodów wewnętrznych. Jakie wybrać do domu?

Szukasz idealnych schodów wewnętrznych do domu lub mieszkania? Odpowiednie stopnie muszą być nie tylko atrakcyjne wizualnie, lecz przede wszystkim bezpieczne i wygodne. Zabiegowe, kręcone, podwieszane – jakie są rodzaje schodów wewnętrznych? Które wybrać? Sprawdź w artykule!

schody wewnętrzne

Rodzaje schodów wewnętrznych – jakie wybrać?

Schody wewnętrzne to obowiązkowy element wyposażenia mieszkania dwupoziomowego lub piętrowego domu. Eleganckie stopnie pełnią nie tylko funkcję użyteczną. Mogą stanowić również wspaniałą ozdobę wnętrza, a także atrakcję dla dzieciaków.

Jeśli dopiero projektujesz swój przyszły dom czy mieszkanie, na pewno zastanawiasz się, gdzie umieścić wejście na piętro. Najpopularniejszą opcją są schody w salonie. Dodają charakteru pokojowi dziennemu i są po prostu wygodne – w końcu salon jest centralną częścią domu.

Schody na konstrukcji metalowej prezentują się nowocześnie i nieco industrialnie. Natomiast schody z paneli podłogowych wprowadzają do wnętrza przytulny klimat. Kluczem jest odpowiedni dobór stopni do stylistyki, w jakiej urządzone jest mieszkanie.

Wyróżniamy następujące rodzaje schodów:

  • schody jednobiegowe,
  • schody dwubiegowe,
  • schody trójbiegowe,
  • schody kręcone,
  • schody zabiegowe,
  • schody wachlarzowe,
  • schody podwieszane.

Poniżej znajdziesz opisy poszczególnych typów i wskazówki, na który z nich się zdecydować!

Przeczytaj także: Co na schody zewnętrzne i wewnętrzne dla bezpieczeństwa i komfortu?

Schody jednobiegowe

Najprostszym rodzajem schodów wewnętrznych są schody jednobiegowe. Mają one zarówno swoje plusy, jak i minusy. Ich dużą zaletą jest minimalistyczny, tradycyjny wygląd – na pewno spodobają się miłośnikom klasycznego stylu we wnętrzach. Łatwo jest również dobrać do nich balustradę oraz poręcz, gdyż nie ma tutaj kłopotliwych zakrętów. Ponadto schody proste są stosunkowo niedrogie.

Ich największą wadą jest fakt, że zajmują dość dużo miejsca w pomieszczeniu. Z tego względu nie sprawdzą się w niezbyt dużych mieszkaniach, jednak mogą to być dobre schody w domu jednorodzinnym o sporej powierzchni.

Pamiętaj, że nie mają one spocznika, na którym można by się zatrzymać, dlatego nie sprawdzą się w domach, w których mieszkają osoby mające trudność z poruszaniem się.

Schody dwubiegowe

Schody dwubiegowe składają się z dwóch partii stopni oddzielonych od siebie spocznikiem, na którym można się zatrzymać podczas wchodzenia. To duże ułatwienie w sytuacji, gdy w domu mieszkają małe dzieci lub osoby starsze. Dwa biegi schodów zwykle ustawione są do siebie pod kątem 180 stopni (rzadziej 90 stopni).

Niestety ten rodzaj schodów również zajmuje dość sporo miejsca, dlatego sprawdzą się one głównie w domach jednorodzinnych. Takie schody w dużym salonie będą wspaniałą ozdobą całego pomieszczenia.

Schody trójbiegowe

Schody wewnętrzne trójbiegowe zajmują nieco mniej miejsca niż dwa poprzednie rodzaje. Ponadto można pod nimi urządzić schowek lub nawet miejsce do pracy. Składają się z trzech ciągów stopni poprzedzielanych spocznikami. Są to wyjątkowo wygodne schody, bez problemu można się na nich zatrzymać podczas wchodzenia.

Schody trójbiegowe prezentują się majestatycznie i okazale. Ich wadą jest stosunkowo wysoka cena. Należy odpowiednio je wykończyć, poza tym zwykle są to stopnie robione na wymiar, co zwiększa ich koszt.

Zaaranżuj z nami schody w ogrodzie

Schody kręcone

Kręcone schody, zwane również schodami spiralnymi, prezentują się wyjątkowo pięknie i dekoracyjnie. Kojarzą się ze starodawnymi wieżyczkami kościołów czy pałaców. Ich bieg wpisany jest w figurę koła. Stopnie umocowane są do słupa znajdującego się w centralnej części, okrążając go.

Schody kręcone zajmują niewiele miejsca, są też dość niedrogie, gdyż można je kupić w wielu sklepach budowlanych. Do ich minusów należy zaliczyć fakt, że są dosyć strome i mało wygodne. Nie nadają się raczej do domów, w których mieszkają małe dzieci, osoby starsze lub mające problemy z poruszaniem się

Schody zabiegowe

Schody zabiegowe można określić jako schody dwubiegowe, które zamiast spocznika mają kilka zakręcających stopni – szerszych od strony ściany, a węższych od drugiej strony. Dzięki temu zajmują znacznie mniej miejsca, są jednak mniej wygodne. Nie można na nich się zatrzymać, ponadto osoby o większych stopach lub osoby starsze mogą mieć problem z umieszczeniem nogi na zwężających się stopniach.

Nowoczesne schody wewnętrzne zabiegowe mogą być piękną ozdobą salonu. Ich nietuzinkowy wygląd przyciąga wzrok. Zmienne kształty stopni sprawiają jednak, że może być nieco trudniej je wykończyć.

Schody wachlarzowe

Szukasz efektownego rodzaju schodów do domu jednorodzinnego? Postaw na schody wewnętrzne wachlarzowe! Przypominają one nieco schody spiralne, są jednak znacznie szersze i zakręcają pod łagodniejszym kątem. To wszystko czyni je dużo wygodniejszymi.

Marmurowe lub kamienne schody wachlarzowe będą wspaniałą ozdobą luksusowego salonu urządzonego w klimacie retro lub glamour. Natomiast drewniane będą prezentować się miło i przytulnie.

Schody podwieszane

Schody podwieszane, zwane również półkowymi lub samonośnymi, składają się ze stopni umocowanych w ścianach nośnych. Ich konstrukcja jest umieszczona w ścianie, nie ma tu więc żadnych wystających słupów czy belek.

Te nowoczesne schody zdecydowanie przyciągają wzrok. Wyglądają jak stopnie zawieszone w powietrzu. Można zamontować je jako schody proste, kręcone lub zabiegowe. Największą wadą schodów półkowych jest ich wysoka cena. Ponadto nie poleca się ich w domach, w których mieszkają dzieci.

Schody wewnętrzne – metalowe czy drewniane?

Drewniane schody to propozycja dla miłośników klasyki i przytulnych wnętrz. Najbardziej wytrzymałym surowcem jest dąb, dobrą opcją jest także buk. Natomiast schody metalowe wewnętrzne spodobają się fanom nowoczesnego stylu. Są również zwykle tańsze od drewnianych stopni.

Autorka: Olga Wacholc