Data modyfikacji:

10 faktów o zmianie czasu na zimowy 


Tradycyjnie w ostatnią niedzielę października, wszystkie zegarki będą musiały zostać przestawione o godzinę. Tradycja zmiany czasu, obecna od kilkudziesięciu lat budzi co roku wiele emocji. W naszym artykule znajdziecie wszystkie niezbędne informacje. 

Kiedy zmieniamy czas na zimowy? 


Wiele osób zadaje sobie pytanie: kiedy zmiana czasu na zimowy? Zgodnie z przyjętą normą, w ostatnią niedzielę października dochodzi do przestawienia zegarków do tyłu, czyli z godziny 3:00 na godzinę 2:00. Oznacza to, że dzięki temu będzie można spać o godzinę dłużej. Osoby które lubią się dobrze wyspać z pewnością docenią takie rozwiązanie. 

Jak zmienić czas na zimowy?


Obecnie zdecydowana większość urządzeń elektronicznych posiada funkcję automatycznej zmiany czasu. Oznacza to, że po przebudzeniu, automatycznie będziecie mieli przystosowaną godzinę. Takie funkcje mają praktycznie wszystkie smartfony, komputery czy tablety. W starszych urządzeniach, czy klasycznych zegarkach taką czynność należy wykonać ręcznie. 

Zmiana czasu w Polsce 


W naszym kraju zmiana czasu obowiązuje nieprzerwanie od 1983 roku. Przed tym okresem, zmiany były wprowadzane z małymi przerwami, na które wpływ miały wydarzenia historyczne. Pierwsze zmiany czasu na zimowy odbywały się już za czasów okupacji hitlerowskiej. Historia sprawiła jednak, że nie były one regularne. Kwestie regulujące prawo nie zmieniły się od lat i zgodnie z rozporządzeniem premiera, zmieniamy czas dwa razy do roku. 

Pomysłodawca zmiany czasu 


Pierwszym pomysłodawcą zmiany czasu był Benjamin Franklin. Wydał on serię dokumentów, w których przekonywał ludzi do tego, żeby chodzili spać wcześniej. Niestety jego publikacje nie zostały wzięte na poważnie. Po raz pierwszy zmianę czasu chciał wprowadzić William Willett, który w 1907 roku opublikował broszurę, gdzie były umieszczone wszystkie jego myśli dotyczące owej zmiany. Usiłował on przekonać rząd, że przestawienie zegarków wpłynie pozytywnie na oszczędność oświetlenia. 

Zmiana czasu na świecie 


Nie jesteśmy jedynym państwem, które obowiązuje zmiana czasu. W prawie 70 krajach na całym świecie taki system obowiązuje od lat. Wyjątkiem są takie kraje jak Rosja, Islandia czy Białoruś. Wiele krajów azjatyckich również nie decyduje się na przestawianie zegarków. Mimo to zdecydowana większość krajów taki system praktykuje. 

Podczas zmiany czasu nie skorzystasz z bankowości elektronicznej


Jeśli planujecie robić zakupy bądź dokonywać płatności z soboty na niedzielę to możecie się niemiło zaskoczyć. Wiele banków postanowiło wprowadzić przerwy techniczne w działaniu swoich serwisów. Ma to zapobiec ewentualnym problemom, związanym ze zmianą czasu na zimowy. W niektórych przypadkach, w godzinach nocnych nie będą działać nawet bankomaty jak i wpłatomaty. Jeśli więc macie płatności do zrealizowania to polecamy wam poczekać do niedzieli lub poniedziałku. Wówczas wszystko powinno wrócić do normy. Wszystkie informacje o przerwach technicznych są dostępne na stronach każdego banku. 

Będziemy pracować dłużej 


Dla wielu osób zmiana czasu będzie wiązać się z mniej przyjemnym faktem. Otóż czas pracy dla niektórych osób zostanie wydłużony o jedną godzinę. Czy to oznacza, że będziemy pracować za darmo? Nie, ponieważ za każde nadgodziny pracodawca jest zmuszony wypłacić swojemu pracownikowi wynagrodzenie. Tym samym nie będziemy stratni, takie rozwiązanie powinno wszystkich zadowolić. 

Do kiedy obowiązuje czas zimowy 


Czas zimowy obowiązuje przez około 5 miesięcy. Kiedy jest zmiana czasu na letni? Pod koniec marca zegarki są przestawiane o godzinę do przodu. Tym samym, teoretycznie mamy o godzinę mniej na sen. Wiele osób jednak zdecydowanie woli takie rozwiązanie, ponieważ dzień jest dłuższy. Zmiana czasu na letni będzie miała miejsce z soboty 24 marca na 25 marca. 

Wady i zalety zmiany czasu 


Zwolenników jak i przeciwników zmiany czasu na zimowy jest bardzo wielu. Korzyści płynące z o godzinę dłuższego snu z pewnością doceni wiele osób. Ogromną wadą tego rozwiązania jest krótszy dzień. To na pewno wpływa na samopoczucie, które u wielu osób w okresie zimowym może nie być najlepsze. Może to mieć wpływ na liczbę wypadków, a także choroby serca u wielu osób. Jeśli zastanawiacie się jak po zmianach zorganizować swój czas to odsyłamy was do naszego artykułu. 

Szykują się zmiany dotyczące czasu zimowego


Czas zimowy może już niebawem przestać obowiązywać w naszym kraju. Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego złożył do sejmu projekt ustawy, który miałby zdjąć obowiązujące obecnie rozporządzenie. Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych opowiedziała się za projektem klubu PSL. Nowe prawo miałoby wejść w życie 1 października 2018 roku. Wówczas czekałaby nas jeszcze jedna zmiana czasu na letni w marcu. Decyzja ostateczna należy do posłów, którzy będą głosować za jej przyjęciem. Coraz więcej osób przychylnie wypowiada się za takim pomysłem. Gdyby ustawa weszła w życie, bylibyśmy jednym z nielicznych Państw w Europie, gdzie takie rozwiązanie obowiązuje.