Data modyfikacji:

3 sposoby na domowe środki czystości 

Środki czystości to jedne z artykułów gospodarstwa domowego, na które zwykle wydajemy najwięcej pieniędzy. Często są to pieniądze wyrzucone w błoto, ponieważ nie wszystkie detergenty działają od razu lub używamy ich tylko raz, a ich reszta marnuje się wraz z terminem ważności. Producenci oferują nam mnóstwo produktów „na wszystko”, które później okazują się zwykłymi środkami czystości o przeciętnym składzie bez dodatku żadnego, magicznego, wszystko czyszczącego składnika. Właśnie dlatego domowe środki czystości to coś co zdecydowanie ułatwi Wam sprzątanie domu.

Chusteczki do szybkiej dezynfekcji

Mokre chusteczki to wspaniały wynalazek, który doceniają matki, podróżnicy, a także zabiegane Panie domu, które nie mają zbyt wiele czasu na sprzątanie. Jest to jeden z tych uniwersalnych środków czystości, którymi można zarówno umyć/zdezynfekować ręce, jak i z powodzeniem posprzątać w domu. Niestety prawda jest taka, że chyba w każdym domu kończą się one zdecydowanie za szybko, właśnie dlatego warto wiedzieć, jak samemu można produkować mokre chusteczki. Do ich wykonania potrzeba: 
 • Kwadratowych lub prostokątnych kawałków bawełnianego materiału
 • 1 szklanka wody
 • 2 łyżki mydła kastylijskiego 
 • 10 kropli olejku z drzewa herbacianego 
 • Zamykanego plastikowego pudełka.
Wodę, mydło kastylijskie oraz olejek z drzewa herbacianego należy wymieszać razem, tak aby tworzyły klarowną mieszaninę. Chusteczki umieszczamy w plastikowym pojemniku i zalewamy je przygotowaną wcześniej mieszanką i zamykamy wieczko pojemnika, aby mieszanka nie wyparowała. W ten sposób mamy gotowy uniwersalny środek czystości, idealny zarówno w podróż, jak i do sprzątania domu.

Uniwersalny środek czystości do różnych powierzchni

Jest to przepis opracowany z myślą o tych, którzy nie lubią się rozdrabniać nawet podczas sprzątania. W sprzedaży jest wiele dostępnych środków, które usuną brud z każdej powierzchni. To właśnie dla miłośników takich rozwiązań, ten przepis na domowy środek sprzątający jest idealny. Nie zawiera on wielu składników i można go stosować zarówno do codziennego „ogarniania” jak i do gruntownego sprzątania domu. Potrzebne składniki to: 

 • 1 łyżeczka boraksu
 • ½ łyżeczki sody oczyszczonej
 • 1 łyżeczka mydła kastylijskiego
 • Plastikowa buteleczka/ pojemnik do przechowywania
W plastikowej butelce należy umieścić boraks, sodę oraz mydło kastylijskie i zalać to wszystko 2 szklankami ciepłej wody przegotowanej. Dla lepszych doznań zapachowych można dodać olejki eteryczne o dowolnym zapachu. Jeśli umieścicie powyższy środek czystości, w butelce z rozpylaczem, ułatwi Wam ona rozprowadzanie środka po dowolnych powierzchniach. 

Na początku należy dokładnie wymieszać sodę z olejkiem eterycznym, a następnie stopniowo dodawać wody. Wraz z dodawaniem wody, soda powinna zacząć się zbrylać i dać się formować w palcach, w tym momencie powinno się przełożyć ją do silikonowych foremek, takich jak na lód i pozwolić wyschnąć przez 24 godziny. Po tym czasie, kosteczki z sody oczyszczonej można wyjmować z foremek i spokojnie używać. Jak? Po prostu wrzucić jedną lub dwie kostki do worka na śmieci i cieszyć się, brakiem brzydkiego zapachu z kosza. 

Odświeżacz powietrza do kosza

Znienawidzonym chyba przez wszystkie Panie domu problemem, jest brzydki zapach z kosza na śmieci. Niestety, kosz na śmieci sam w sobie jest takim miejscem, gdzie o brzydki zapach wcale nie jest trudno. Ale i na to znajdzie się sposób. Bardzo prosty i w wykonaniu i w użytkowaniu. Ten środek czystości ma w swoim składzie tylko trzy składniki: 
 • 2 szklanki sody oczyszczonej
 • 7-8 łyżek wody
 • Olejek eteryczny o dowolnym zapachu
Te trzy sposoby na środki czystości domowej roboty, zdecydowanie ułatwią Wam zarówno codzienne porządki, jak i zwyczajne funkcjonowanie. Są one również swoistym sposobem oszczędzania pieniędzy.


Autor: Marta Nowak