Data publikacji:

4 najlepsze aplikacje do biegania

Smartfon to dziś sprzęt równie często używany podczas treningu, co mata czy sztangi. Jeśli biegasz, to na pewno też nie rozstajesz się ze swoim telefonem. Poznaj 4 najlepsze aplikacje, które pomogą Ci trenować jeszcze efektywniej.
Bieganie, jako forma aktywności, zrobiło się bardzo popularne w Polsce. Posiada wiele zalet — możemy dowolnie wybrać sobie porę treningu, dostosować poziom bazując na swoich umiejętnościach i kondycji, a co najważniejsze, oprócz  dostosowanych do nawierzchni butów, nie potrzebujemy dodatkowego sprzętu. Przynajmniej na początku naszej drogi.

W miarę systematyczności treningów chcielibyśmy zacząć sprawdzać i nadzorować to, jaki dystans dokładnie pokonujemy, z jaką prędkością, ile spalamy kalorii i po jakim nachyleniu się poruszamy. Brzmi skomplikowanie, ale nie potrzebujemy do tego bardzo zaawansowanych urządzeń. Wystarczy smartfon,, którego używamy na co dzień i ściągniecie aplikacji do biegania.

Jakie są zalety posiadania aplikacji do biegania?

1. Nie musimy wydawać  wielkich pieniędzy na zakup na przykład zegarka GPDza 1000 złotych. Aplikacje w większości są darmowe, wystarczy je ściągnąć zgodnie ze swoim systemem operacyjnym w telefonie ( iOS, Android, Windows itp.). Jedyne, co przydałoby nam się dokupić to opaska na rękę, do której możemy wsadzić telefon, żeby nam nie przeszkadzał podczas biegania. Cena często nie przekracza 10 złotych za podstawową funkcjonalność.

2. Mamy wszystkie dane w jednym miejscu. Nie musimy porównywać między innymi urządzeniami wyników. Co więcej, aplikacja do biegania zrobi to za nas — przygotuje nam analizę wraz z wykresami. Możemy dzięki temu zobaczyć, jak wyglądają nasze postępy na przestrzeni czasu.

3. Podstawowe aplikacje dla biegaczy umożliwiają sprawdzanie takich parametrów, jak: tempo, dystans, trasę, czas trwania aktywności i spalone kalorie. Bardziej zaawansowane mogą zagwarantować nawet wirtualnego trenera, wtyczki społecznościowej, pomiaru tętna, ręcznego dodawania treningów, czy danych pogodowych.

4. Na bieżąco aplikacja może podpowiadać Ci, jak efektywnie zwiększać wydajność treningów. Personalny trener może mówić, jak szybko pokonujesz daną trasę, dzięki czemu umożliwia Ci reagowanie na słabsze wyniki.

4 najlepsze aplikacje do biegania


ENDOMONDO — BIEGANIE & ROWER
Jest to zdecydowanie jedna z najbardziej popularnych aplikacji dla biegaczy na świecie. Zapisuje trasy, pokazuje średnie tempo i spalone kalorie. Jeżeli trening i jego wyniki są dla nas bardzo satysfakcjonujące, możemy je udostępnić i pochwalić się nimi na serwisach internetowych. Obecnie  ponad 25 milionów użytkowników ściągnęło tę aplikację.

Co więcej, nasze dane są automatycznie wysyłane bezpośrednio na imienny profil, gdzie możemy analizować wszystkie swoje sesje treningowe, mieć wgląd w statystyki, oceniać postępy, wchodzić w interakcję i rywalizować z ludźmi z całego świata.


RUNTASTIC BIEGANIE & FITNESS
Kolejna aplikacja do biegania, która robi zamieszanie w świecie biegaczy. Jest jedną z bardziej zaawansowanych, ponieważ oprócz zapisywania trasy, tempa, czy kalorii, udostępnia także plany treningowe, czy trenera głosowego. Wyróżnia się także możliwością zintegrowania ze specjalnymi butami do biegania, żeby określić ich przebieg. Jest to tak zwany Shoe tracking.

Oczywiście, na stronie znajdziemy wszystkie historyczne dane i możemy porównać sobie nasze wcześniejsze wyniki. Co jest bardzo ciekawe, na bieżąco komputer analizuje nasze plany treningowe dla biegaczy i podsyła nam pomocne porady, jak wejść na wyższy poziom w ćwiczeniach.


NIKE+ RUNNING
Aplikacja do biegania Nike+ poszła o krok dalej. Udostępnia oczywiście informacje na temat trasy, tempa, dystansu, czy kalorii, które spaliliśmy. Jednak nie to jest najlepsze — możemy porównywać nasze rekordy osobiste z innymi biegaczami. Dzięki temu możemy udzielić komuś rad w kwestii uzyskania lepszych wyników lub podpytać się, jak zmienić swój plan treningowy, żeby poprawić statystyki.

Oprócz udostępniania w serwisach społecznościowych postów, Nike+ umożliwia określenie, do kogo one trafią. Możemy wysłać post do wszystkich lub tylko do znajomych z aplikacji do biegania. Nie musimy też tworzyć specjalnej playlisty do biegania — oprogramowanie zrobi to za nas.


RUNKEEPER
Oprócz spełniania podstawowych zadań aplikacji do biegania, Runkeeper umożliwia nam robienie selfie podczas treningu. Dzięki temu rozwiązaniu możemy szybko zrobić zdjęcie, dodać filtry i w tym samym momencie udostępnić je na portalach społecznościowych. Oczywiście aplikacja dla biegaczy gromadzi poszczególne wyniki i w momencie pobicia rekordu lub osiągnięcia kamienia milowego, natychmiast informuje nas o tym.

Według nas są to najlepsze aplikacje do biegania — różnią się szczegółami, dlatego każdy indywidualnie, według własnych upodobań, musi zdecydować, która spełni postawione oczekiwania!

Tekst: Natalia Świrska