Data modyfikacji:

4 nietypowe zastosowania aspiryny w domu

Aspiryna to popularny lek przeciwzapalny i przeciwbólowy, który znajduje się w większości domowych apteczek. Zażywamy go, gdy chcemy uśmierzyć ból, gorzej się czujemy, dopada nas przeziębienie lub grypa. Jednak niewiele osób wie, że kwas acetylosalicylowy świetnie pomaga w domowych obowiązkach. Jedna tabelka aspiryny wystarczy, by usunąć uporczywe plamy na ubraniach, wyczyścić łazienkę, a nawet wskrzesić rozładowany akumulator w samochodzie! Dowiedz się więcej.

1. Aspiryna na rozładowany akumulator

Rozładowany akumulator w samochodzie to prawdziwe utrapienie kierowców. Twoje auto nie chce odpalić, rodzina i przyjaciele nie odbierają telefonu, a do najbliższego mechanika jest kilkadziesiąt kilometrów? Z pomocą w tej sytuacji przyjdzie aspiryna.

Przed przystąpieniem do reanimacji akumulatora załóż rękawice, by chronić swoją skórę przed kwasem solnym, który znajduje się w baterii. Następnie za pomocą śrubokręta podważ komorę akumulatora. Do komory wsyp trzy-cztery rozgniecione tabletki aspiryny i napełnij baterię wodą do właściwego poziomu. Zamknij pokrywę akumulatora i odczekaj przynajmniej godzinę przed uruchomieniem samochodu. W tym czasie kwas acetylosalicylowy zacznie działać, a ty bezpiecznie dotrzesz do warsztatu. 

2. Aspiryna na plamy 

To zastosowanie aspiryny może być niespodzianką dla wielu osób: kwas acetylosalicylowy zawarty w tabletce pomoże nie tylko twojemu ciału, ale także garderobie. W twojej szafie z pewnością znajdują się ubrania z widocznymi, żółtobiałymi plamami od potu i antyperspirantu, z którymi nie poradziły sobie nawet najdroższe proszki.

Nie rezygnuj ze swoich ulubionych ubrań! Spróbuj prostego, domowego sposobu, który usunie plamy z potu na ubraniach. Wystarczy, że przygotujesz pastę z dwóch zmiażdżonych tabletek aspiryny i ½ szklanki wody. Uzyskany roztwór nanieś na plamę i pozostaw przez około 2–3 godziny. Po plamach z potu nie powinno być śladu! 

3. Aspiryna do kwiatów: ciętych, doniczkowych i ogrodowych 

To nie koniec nietypowych zastosowań aspiryny w domu. Kwas acetylosalicylowy pomoże ci także w pielęgnacji roślin ogrodowych i kwiatów ciętych. Chcesz przedłużyć świeżość bukietu? Nalej do wazonu zimną wodę i rozpuść w niej tabletkę aspiryny. Ta prosta sztuczka przedłuży życie kwiatów o kilka dni.

Aspiryna sprawdzi się także jako skuteczny preparat zwalczający szkodniki i choroby liści. W litrze wody rozpuść dwie tabletki aspiryny. Tak przygotowany roztwór rozpyl na liście w odległości ok. 15 centymetrów. Kwas acetylosalicylowy sprawi, że liście kwiatów staną się błyszczące i zdrowe. Aspirynę aplikować możesz również do doniczek lub ziemi, w której rosną kwiaty. Uważaj, by nie umieszczać kwasu zbyt blisko korzeni – może to grozić uszkodzeniem roślin. 

4. Aspiryna na urodę

Borykasz się z zatkanymi porami, trądzikiem lub innymi nieestetycznymi syfkami? Użyj aspiryny i zapomnij o problemach skóry. Ze względu na swój przeciwzapalny charakter aspiryna ma wiele zastosowań w kosmetyce. Kwas acetylosalicylowy wykorzystywany może być jako peeling złuszczający martwy naskórek lub środek regulujący wydzielanie się sebum.

Jak przygotować maseczkę z aspiryny? W miseczce zgnieć jedną tabletkę aspiryny i powoli dodawaj wodę, aż do uzyskania gęstej pasty. Maseczkę nakładaj na problematyczne miejsca punktowo i pozostaw na skórze ok. 10 minut. Pamiętaj, by dokładnie zmyć pastę z aspiryny – kwas acetylosalicylowy pozostawiony na skórze zbyt długo może powodować jej poparzenia. 
Autor: Patrycja Hendzel