5 kroków jak skutecznie zmotywować się do treningu

Za oknem kusi słońce, sterta nieprzeczytanych książek na półce, znajomi zapraszają na pizzę. Jak tu zatem wybrać trening, skoro jest tyle innych ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu. Zastanów się dobrze, co jest dla ciebie naprawdę ważne. 
Dużo się ostatnio pisze o motywacji do treningu, o czerpaniu przykładu z autorytetów w tej dziedzinie, o magicznych sztuczkach. Nie oszukuj się. Jest tylko jedna osoba na świecie, która może cię skutecznie zmotywować do regularnej aktywności. Jesteś nią ty. Od czego zacząć? 

1 Krok – wyznacz cel

Wyznaczenie realnego celu jest podstawą w wielu dziedzinach życia. Bez niego nie ruszysz z miejsca. Wyobraź sobie wykonywanie obowiązków służbowych bez wyznaczonego wcześniej konkretnego celu. Pomyśl sobie, że twój plan treningowy, to twoja praca, w której nie dostaniesz gratyfikacji finansowej, tylko wynagrodzenie w postaci lepszej kondycji, smuklejszej sylwetki, większej energii życiowej i lepszego samopoczucia. Warto o to powalczyć. 

2 Krok – załóż dziennik

Prowadź dziennik. To jest sposób, który zapewni ci kontrolę nad tym co robisz. Wymyśl nagrody za realizację planów tygodniowych. Może to być wyjście do kina, do kosmetyczki,nowa torebka, lub cokolwiek innego. Sama najlepiej wiesz, co ci sprawia przyjemność. W dzienniku zapisuj postępy. Możesz wprowadzić oznaczenia, na konkretne czynności, rodzaje treningów, jeśli stosujesz łączone. Pomoże ci to na dokładną analizę. Dzięki zapiskom będziesz wiedzieć, co jaki ma wpływ na twoje samopoczucie.

3 Krok – znajdź w tym przyjemność 

Zdecydowanie łatwiej angażujemy się w aktywności, które nam zwyczajnie sprawiają przyjemność. Zanim zaczniesz, pomyśl co tak naprawdę cię interesuje. Jeśli przeczytałaś, że bieganie jest najskuteczniejszym rodzajem treningu i zaczniesz to robić, ale tak naprawdę wcale tego nie lubisz, to bardzo szybko się zniechęcisz. Jeśli wybierzesz rodzaj treningu, który sprawia ci prawdziwą przyjemność, będzie to twoje hobby, a nie przykry obowiązek. 

4 Krok – poszukaj towarzystwa

Zacznij trenować z przyjaciółmi, znajdź grupę w mediach społecznościowych, wybierz się na fitnessową imprezę. W grupie łatwiej pokonywać trudności, motywować się nawzajem, dzielić się spostrzeżeniami. To również dobry sposób na nawiązanie nowych znajomości z ludźmi, którzy będą dzielić z tobą zainteresowania.

5 krok – zainteresuj się aplikacjami mobilnymi

Na rynku jest coraz więcej aplikacji mobilnych, które wspomagają motywację. Od najprostszych, do bardziej skomplikowanych. Wybierz taką, która spełni twoje wymagania, zainstaluj w telefonie i zacznij treningi jak najszybciej. Niektóre aplikacje rejestrują czas aktywności, inne przeliczają spalone kalorie, jeszcze inne wysyłają powiadomienia, że się obijasz i już czas na trening. Nie ma na co czekać. Zacznij już dziś. 

Autor: Małgorzata Zdziebko - Zięba

Polecane produkty sportowe