5 gadżetów pomagających w pielęgnacji samochodu


Regularne i właściwe mycie oraz pielęgnacja samochodu nie tylko pozwoli być dumnym z zadbanego pojazdu, lecz także może wpłynąć na podniesienie wartości auta. Przedstawiamy pięć gadżetów, które mogą pomóc w pielęgnacji samochodu.

Pojazdy potrafią brudzić się nie tylko wtedy, gdy są intensywnie użytkowane, lecz także stojąc bezczynnie na parkingu. Dlatego konieczne jest okresowe czyszczenie samochodów oraz ich pielęgnacja. Im częściej dokonuje się takich czynności, tym łatwiej doprowadzić auto do stanu, który wzbudza powszechny zachwyt i zazdrość. Jednak żeby skutecznie pielęgnować auto, trzeba najpierw zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria i produkty, które to umożliwią.

Nie bez znaczenia jest także sposób, w jaki myje się karoserię czy wnętrze pojazdu. Niewłaściwe działanie może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego i skończyć się powstaniem rys, które będą szpeciły maskę czy drzwi. A wtedy mogą już nie pomóc nawet najlepsze kosmetyki samochodowe.

Walka z zanieczyszczeniami nie zawsze jest łatwa. Niektóre z nich (na przykład odchody ptaków) należy usuwać jak najszybciej, by nie doszło do uszkodzenia lakieru. Warto też przeprowadzać regularne pranie tapicerki samochodowej, by zachować wnętrze w jak najlepszym stanie — odświeżone i pachnące. Potem wielogodzinna podróż w takich warunkach to prawdziwa przyjemność.

1. Kosmetyki samochodowe do zadań specjalnych

Dla wielu właścicieli samochodów pielęgnacja pojazdu sprowadza się najczęściej do mycia karoserii. Oczywiście nie można na tym poprzestać, ale jest to ważny punkt wyjścia właściwego dbania o auto. W przypadku karoserii na myśl przychodzą nam najczęściej takie kosmetyki samochodowe, jak różnego rodzaju szampony lub żele do mycia.

 Te najlepszej jakości skutecznie usuwają większość zabrudzeń, błoto i kurz. Przy okazji niektóre z kosmetyków wzbogacone są o środki, które chronią lakier przed utlenianiem. Niestety czasami jednak preparaty te okazują się niewystarczające.

Niekiedy zdarza się, że lakier zostanie zabrudzony smołą, żywicą, klejem, asfaltem lub jakiś dowcipniś nałoży na maskę naklejkę. W takich sytuacjach potrzeba kosmetyków samochodowych do zadań specjalnych. 

Z tego rodzaju uporczywymi zanieczyszczeniami doskonale radzą sobie preparaty typu Tar&Glue. Przykładem mogą być Diamondbrite — Tar & Glue Remover lub Diamondbrite — Tar & Glue Remover, które nie pozostawiają zacieków i skutecznie odtłuszczają powierzchnię, a także rozpuszczają zabrudzenia. Tego rodzaju kosmetyki samochodowe warto mieć zawsze pod ręką.

2. Kwarcowy wosk samochodowy

Czysty lakier, wypielęgnowany za pomocą najlepszych kosmetyków samochodowych nie powinien pozostać bez żadnej ochrony. Dlatego po umyciu i osuszeniu powinien zostać odpowiednio zabezpieczony.

Pozwoli to nie tylko na jego łatwiejszą pielęgnację w późniejszym czasie, lecz także na ochronę przed utlenianiem lakieru (utrata koloru) i szkodliwym wpływem soli drogowej oraz zapewni  większą wytrzymałość lakieru w przypadku zanieczyszczeń ptasimi odchodami lub owadami. Jako zabezpieczenie bardzo dobrze sprawdza się wosk samochodowy. Czy jednak zawsze będzie odpowiedni do każdego lakieru?

Tak naprawdę na rynku można znaleźć różnego rodzaju woski samochodowe, które różnią się nie tylko odpornością na warunki pogodowe i trwałością, lecz nawet oddziaływaniem na lakier, co przekłada się na różne efekty wizualne. Dlatego warto dostosować preparat do konkretnego auta. Na przykład naturalny wosk samochodowy bardzo dobrze sprawdza się w przypadku ciemnego lakieru, podkreślając jego głębię i powodując skraplanie się wody.

Niestety pod względem trwałości przewagę nad tym woskiem mają preparaty syntetyczne i hybrydowe. Warto ich używać szczególnie przy metalicznych i jasnych lakierach, ponieważ doskonale podkreślają ich walory estetyczne.

Jednak zupełnie wyjątkową ochronę stanowi kwarcowy wosk samochodowy, który jest niezwykle trwały (od 12 miesięcy do nawet 5 lat), a do tego tworzy szklisty efekt na lakierze. Każdy, komu zależy na bardzo efektownym wyglądzie karoserii, powinien rozważyć zakup takiego preparatu. Przykładem kwarcowego wosku samochodowego jest Ceramic Pro Strong 9H.

3. Pranie tapicerki samochodowej — co najlepiej się sprawdzi?

Pielęgnacja auta nie może ograniczać się do czyszczenia karoserii i innych zewnętrznych elementów. Należy też koniecznie zadbać o wnętrze pojazdu. Polega to najczęściej na odkurzaniu, usuwaniu plam i praniu tapicerki samochodowej.

Właściwa pielęgnacja wnętrza nie jest wcale łatwa, dlatego coraz więcej osób decyduje się korzystać w tym zakresie z usług wyspecjalizowanych firm. Nie oznacza to jednak, że nie można skutecznie wyczyścić foteli, tapicerki, plastików czy podsufitki samodzielnie. Potrzebne są do tego tylko odpowiednie preparaty i narzędzia.

Oprócz takich rzeczy, jak zestaw ścierek mikrofibrowych, zwykły odkurzacz, opryskiwacz, miękkie szczotki z włosia naturalnego, odplamiacze, prespraye, pranie tapicerki samochodowej nie może obyć się bez dobrej jakości odkurzacza ekstrakcyjnego, czyli piorącego.

To największy sprzymierzeniec w skutecznej walce z brudem, a do tego doskonały sposób na odświeżenie materiału, jakim zostało wykończone wnętrze auta. Przykładem takiego odkurzacza jest Kärcher SE 5.100, który ma aż pięć końcówek o różnej wielkości, co bardzo ułatwia pranie tapicerki samochodowej, ponadto usuwa trudne plamy i roztocza.

4. Idealnie czyste koła

Na czyszczeniu karoserii i praniu tapicerki samochodowej pielęgnacja auta nie może się jednak zakończyć. Nie wolno zapominać, że wizytówką pojazdu są także jego koła. Przy okazji należy podkreślić, że jest to element samochodu, który najtrudniej utrzymać w czystości. Nie jest to jednak niemożliwe. Cała operacja jest oczywiście łatwiejsza, jeśli koła czyszczone są regularnie.

Należy zadbać nie tylko o felgi, lecz także o opony. Jeśli felgi zabezpieczane są od czasu do czasu specjalnym preparatem, do ich czyszczenia często wystarczy potem zwykły szampon samochodowy. Także do opon należy stosować specjalne preparaty, które charakteryzują się dużą trwałością oraz dobrym efektem wizualnym, nadając ogumieniu nasyconą barwę.

Do nakładania takiego preparatu warto użyć specjalnej gąbki do konserwacji opon, specjalnie wyprofilowanej, o ergonomicznym kształcie. Przykładem może być Meguiars Gąbka x3090.

5. Quick Detailer

Wspominaliśmy już, że pielęgnacja samochodu powinna być wykonywana regularnie. Nie można o tym zapominać także między poszczególnymi myciami pojazdu. Obecnie nie ma już problemu, aby robić to szybko, a co ważne — niewielkim nakładem sił. Wszystko dzięki preparatom o nazwie quick detailery. Pojawiły się one w 1980 roku w Stanach Zjednoczonych i błyskawicznie podbiły rynek samochodowy. Okazały się bardzo skuteczne w usuwaniu drobnych zabrudzeń.

Quick detailer to najczęściej specjalny spray, który nie tylko poprawia wygląd karoserii, lecz także zwiększa trwałość zabezpieczenia lakieru użytego podczas woskowania. Pod tym kątem należy też dobrać quick detailer. Inny będzie odpowiedni do powłoki kwarcowej, a inny do wosku naturalnego. Przykładem wysokiej jakości preparatu jest POORBOY'S QUICK DETAILER PLUS QD.

Pięć zaprezentowanych powyżej gadżetów powinno z powodzeniem wystarczyć do skutecznej, a także kompleksowej pielęgnacji każdego samochodu. Warto pamiętać, że najważniejsza jest systematyczność w dbaniu o dobry wygląd auta, jednak dobrej jakości preparaty pozwalają często ograniczyć liczbę koniecznych zabiegów.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły