Data modyfikacji:

5 pomysłów na aranżacje ogrodu 

Lato na dobre rozkwitło i jak dotąd zaszczyca nas rewelacyjną pogodą. Razem z latem nadszedł sezon ogórkowy, a co się z tym wiąże – ogródkowo-działkowy również. Jest to również czas na chociażby krótką przerwę – większość urlopowiczów zwykle ucieka albo nad polskie morze, albo w ciepłe kraje. Natomiast dla posiadaczy działek i przydomowych ogrodów, jest to nie lada okazja do pracy w swoim królestwie.
Ale przecież nie samymi ogórkami człowiek żyje! Warto również zadbać o całościową aranżacje ogrodu. Oto kilka pomysłów na to aby razem z nadejściem lata do ogrodów przydomowych zawitał powiew świeżości. 
Źródło: pexels.com

  1. Ogrody pionowe

Chciałoby się jeszcze coś posadzić, a na grządkach już nie ma miejsca? Żaden problem! Pionowe ogrody to aranżacja ogrodowa, która jest świetnym rozwiązaniem dla roślin o płytkim systemie korzeniowym. Niestety nie posadzimy w ten sposób buraka, marchewki czy ziemniaków ponieważ są to rośliny korzeniowe i na swoje korzenie mogą mieć za mało miejsca. Natomiast doskonale sprawdzi się ona w przypadku zarówno kwiatów jak i niektórych warzyw. Możemy tam posadzić na przykład: rzodkiewki, truskawki i poziomki, wszelkie rodzaje sałaty, szczypior, miętę, szałwię, czosnek, cebulę, szpinak oraz wszelkie zioła, na przykład: bazylię, oregano, melisę, tymianek, rozmaryn i  wszystkie inne uprawy, które mogą rosnąć w doniczkach.
Do wykonania ogrodów pionowych możemy wykorzystać najrozmaitsze rzeczy, jakie posiadamy pod ręką – wszystko co może pomieścić jakąś objętość. Pionowe ogrody możemy wykonać w formie stojącej lub wiszącej – w przypadku formy stojącej możemy wykorzystać starą półkę na książki, natomiast do powieszenia mogą być wykorzystane doniczki, rynny, organizery na drzwi – a nawet zużyte garnki. Wszystko może być doniczką jeśli bardzo tego pragniesz. 

Autor/ źródło: Jayme Jenkins/apartmenttherapy.com

2. Aranżacje ogrodu z pustaków i drewna 

Ogród przydomowy to nie tylko miejsce na uprawy i pracę. Musi się tam znaleźć również przestrzeń na odpoczynek – miejsce, w którym będziemy mogli rozprostować nogi po ciężkim dniu pracy, napić się popołudniowej kawy, czy chociaż w przerwie między domowymi obowiązkami zamknąć na chwilę oczy i pooddychać. Gdzie indziej siedzi się w ogrodzie lepiej niż na ławce? A już bezwzględnie, najlepiej siedzi się na ławce, którą wykonaliśmy dosłownie za grosze. 
Taką prostą i tanią ławeczkę możemy skonstruować z pustaków wentylacyjnych oraz drewnianych belek. Pustaki wentylacyjne są puste w środku, dlatego też bez obaw zmieszczą się w nich belki o kwadratowym przekroju. W zasadzie równie dobrze możemy również wykorzystać drewniane łaty lub po prostu zwykłe deski. Oprócz pustaków i drewna potrzebujemy tylko: 
  • Kleju do betonu 
  • Papieru ściernego
  • Piły do drewna
  • Lakieru do drewna 
  • Farby zewnętrznej – opcjonalnie, jeśli chcielibyśmy pomalować pustaki, ale w stanie surowym również bardzo dobrze się one prezentują. 
Całkowity montaż nie jest skomplikowany – nie potrzebujemy wkrętów ani wiertarki. Sklejamy ze sobą pustaki, a następnie wkładamy w nie belki i ustawiamy w naszym ulubionym miejscu w ogrodzie. Dla ozdoby i większej wygody siedzenia możemy przystroić ławeczkę poduszkami dekoracyjnymi – relaks w pełnej krasie.

Autor/ źródło: Sarah Hamilton/ehow.com

3. Miejsce na ognisko

W przydomowym ogrodzie dobrze jest mieć miejsce, do którego będzie można zaprosić znajomych lub rodzinę i spędzić tam razem miły wieczór, przy śpiewie i grze na gitarze – chodzi oczywiście o miejsce na ognisko. Przemyślanie zaprojektowana i dobrze wykonana aranżacja ogrodowa może oszczędzić nam zakupu mebli ogrodowych, a zarazem pozwoli stworzyć wspaniałe miejsce dla wielu osób. 

Ale ognisko to również ogień, jeden z żywiołów, z którym nie ma żartów. Cała aranżacja powinna więc być przede wszystkim bezpieczna dla użytkowników i nie powinna doprowadzić do jego rozprzestrzeniania się. Z tego względu dobrze jest otoczyć miejsce na ognisko materiałami ogniotrwałymi, takimi jak kamień czy niektóre rodzaje betonu. Bardzo dobrze w tej kwestii spisują się wydrążone w ziemi studzienki lub kamienne pierścienie. Z dobrym projektem aranżacja może być zarówno praktyczna jak i elegancka. 

Autor/źródło: Cynthia Childs/ccarchitect.com

4. Kwiatki z szufladki

Bardzo nietypowym pomysłem na aranżację ogrodu jest wykorzystanie starego biurka lub komody. Oczywiście, ten pomysł zagospodarowania przestrzeni ogródkowej służy tylko i wyłącznie jej dekoracji, ale czyż nie jest on urzekający? A jednak posiada jedną, funkcjonalną cechę – jest to miejsce na dodatkowe kwiatki, które nie zmieściły się już w ogródku lub po prostu na wiszące rośliny doniczkowe. Te ostatnie szczególnie pięknie będą opadały na biurkowy blat, a jeszcze bardziej wyjątkowo będą wyglądać zwisając z szufladek komódki.

Ważne, abyśmy nie zapomnieli zabezpieczyć mebla przed działaniem zewnętrznych czynników i w tym wypadku macie dwie opcje: jeśli chcecie mieć w przydomowym ogrodzie klasyczne, eleganckie biurko pomalujcie je lakierem impregnującym do drewna. Natomiast jeśli wolicie zaszaleć i rozjaśnić swój ogród, pomalujcie biurko na ulubiony kolor farbą akrylową i bezbarwnym lakierem. 

Autor/źródło: diyandmag.com

5. Uporządkowane ścieżki

Ścieżka w ogrodzie jest elementem, na który wydawało by się, nie zwracamy uwagi. Błąd – to właśnie od nich zależy, wygląd przydomowego ogrodu. Dzięki zadbanym ścieżkom, ogród wygląda na bardziej uporządkowany i od razu nabiera odpowiedniego charakteru. Oczywiście jest to też kwestia wygody, jaką zapewnia ścieżka - jest o wiele bardziej czysto, aniżeli w przypadku naturalnej ścieżki z piasku, która może być problematyczna w użytkowaniu podczas deszczowych dni. 
Najprostszą propozycją jest po prostu wysypanie ścieżki pięknym, białym żwirem ozdobnym i otoczenie jej ciemnymi brekcjami. Jest to rozwiązanie proste i pięknie wyglądające. Niestety nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie dla naszych stóp. Z tego właśnie powodu, dobrze jest dodać ścieżce kilku równych powierzchni w postaci kamiennych płyt, które również możemy zrobić sami odlewając ciekawy kształt z cementu. Dodatkowo kamienne płyty będą wyglądać jeszcze ciekawiej gdy odbijemy na nich na przykład duże liście.

Wykonanie ścieżki 

Ścieżka powinna być równa z terenem, dlatego musimy najpierw go podkopać na głębokość około 10 cm. Następnie powinniśmy posypać ją podsypką piaskowo-cementową, taką jak do układania kostki brukowej i wyrównać, tak aby była równomiernie rozłożona na całej powierzchni ścieżki. Kolejnym krokiem jest wyłożenie dna ścieżki agrowłókniną ściółkującą, aby zapobiec wyrastaniu chwastów. Po jej rozłożeniu, najlepiej od razu porozkładać kamienne płyty, ponieważ jest do to dosyć cienki materiał i może być porwany przez wiatr. Układanie kamiennych płyt zależy tylko od was – efekt i tak będzie niesamowity, ponieważ między płytami rozsypiemy drobne otoczaki. W zasadzie to już wszystko – kamienna ścieżka jest prosta w wykonaniu, a wygląda naprawdę efektownie!

Autor/źródło: Van Lonergan /zenshmen.blogspot.com
Autor/źródło: Van Lonergan / zenshmen.blogspot.com


Autor: Marta Nowak