Data modyfikacji:

5 sposobów na wągry 

Wągry są zmorą niemal wszystkich kobiet. Małe, czarne kropeczki pojawiające się na twarzy, doprowadzają je do szału. Podstawowy sposób na wągry to po prostu codzienne oczyszczanie twarzy za pomocą toników i płynów micelarnych. Niestety nie zawsze są one w stanie usunąć wszystko z porów, więc od czasu do czasu musimy się uciec do peelingów i maseczek. Oczywiście także w walce z zaskórnikami, możemy postawić na naturalne kosmetyki, których efekty będą niesamowite! Oto kilka naturalnych, domowych sposobów na wągry, przygotowane własnoręcznie, z dostępnych w każdym domu składników.

Co to są wągry? 

Wągry inaczej zwane zaskórnikami, są to rozszerzone pory skórne czyli otwory w skórze, w których gromadzą się sebum i zanieczyszczenia zewnętrzne. To właśnie sebum zawierające melaniną, która w kontakcie ze światłem utlenia się i zmienia kolor na ciemniejszy, a dodatkowo przez osiadające na skórze zanieczyszczenia, wągry przybierają czarną barwę. 
Źródło: pixabay.com

Jak się ich pozbyć?

Aby pozbyć się wągrów, najlepiej zastosować produkty, które wnikną i oczyszczą rozszerzone pory z zawartych w nich zanieczyszczeń. Pod żadnym pozorem, nie wyciskaj zaskórników sama! Skórę trzeba do tego zabiegu najpierw odpowiednio przygotować, co jest możliwe w gabinecie kosmetycznym. Nieodpowiednio przygotowana skóra, może zostać niedokładnie oczyszczona przez samodzielne wyciskanie, co może skutkować pojawieniem się stanów zapalnych. Lepiej zastosuj nieinwazyjne, domowe sposoby na wągry.

Maseczka żelatynowa – niezawodny sposób na wągry

Prosta maseczka składająca się tylko z dwóch składników: żelatyny i mleka. Jej przygotowanie nie zajmuje więcej niż 15 minut. Żelatynę z mlekiem miesza się w suchej miseczce, w stosunku 1:3 łyżek stołowych. Następnie w celu uzyskania kremowej konsystencji, miksturę podgrzewa się przez 30 sekund w mikrofalówce – jeśli nie posiadasz mikrofalówki, podgrzej miksturę w kąpieli wodnej. Po wyjęciu mikstury z mikrofalówki, trzeba ją jeszcze mieszać przez około 7 minut, aż do powstania kremowej konsystencji. Jeśli maseczka wystygła już na tyle, że można ją dotknąć, nałóż ją opuszkami palców lub drewnianym patyczkiem na cerę twarzy i pozostaw na około 30 minut. Po tym czasie zdejmij maseczkę i umyj twarz ciepłą wodą i nawilż ją, tak jak podczas codziennej pielęgnacji.

Autor/ źródło: theindianspot.com

Cynamonowy masaż

Ten domowy sposób na wągry ma działanie oczyszczająco – antybakteryjne, a także regulujące wydzielanie sebum. Tutaj również zawarte są tylko dwa składniki, które każdy w domu posiada, czyli cynamon i miód. Łyżkę cynamonu miesza się z dwoma łyżkami miodu i miesza do całkowitego połączenia. Następnie nakłada się go na wcześniej oczyszczoną cerę i masuje przez 5 minut. Po masażu należy pozostawić mieszankę na twarzy przez około 15 minut. Po upływie tego czasu należy zmyć maseczkę ciepłą wodą i można delektować się delikatnością swojej skóry.

Białkowy sposób na wągry

Jak się okazuje, białko nie tylko oczyszcza skórę twarzy, ale również poprawia jej kondycje. Oto sposób na dosłownie wyjęcie wągrów z porów – maska białkowa. Białko jaja kurzego należy oddzielić od żółtka i zamoczyć w nim papierowy ręcznik. Następnie nakłada się go na oczyszczoną skórę twarzy i czeka aż białko zaschnie i stwardnieje na naszej skórze. Wtedy można zdjąć maskę z twarzy, a wągry powinny wyjść razem z nią. Jest to zupełnie nieinwazyjny domowy sposób na wągry dający rewelacyjne rezultaty w procesie oczyszczania twarzy.

Oczyszczanie twarzy pastą do zębów

Prosty peeling z soli i pasty do zębów doskonale czyści i odżywia skórę. Jest idealny do usuwania problematycznych, głęboko osadzonych zaskórników. 
Przepis jest prosty: wymieszaj 2 łyżki pasty do zębów z 1 łyżką soli do połączenia obu składników i nałóż ją na cerę. Pozostaw pastę w ten sposób na 5 minut, następnie nałóż na twarz trochę ciepłej wody i masuj cerę, tak jak podczas zwykłego peelingu. Pozostałości pasty zmyj ciepłą wodą, a na peelingowaną skórę przykładaj kostki lodu – spowodują one zamknięcie porów, przez co spowolnią również powstawanie wągrów.

Odpowiednie mycie twarzy

Aby zmniejszyć powstawanie zaskórników należy zacząć u podstaw – czyli podczas mycia twarzy. Okazuje się, że często mycie zwykłą ciepłą wodą nie wystarczy – nie dociera ona do wszystkich zakamarków porów, a tym samym niedokładnie je czyści. Jednym z mniej znanych, a równie dobrych sposobów na wągry jest mycie twarzy w wodzie gazowanej. Woda gazowana dociera do głębszych zakamarków porów, tym samym lepiej je czyszcząc.

Wodę gazowaną należy wymieszać ze zwykłą wodą niegazowaną w stosunku 1:1 i zanurzyć twarz w misce z wodą na 15 sekund. Tę czynność można powtórzyć jeszcze 2 razy. Zabieg można przeprowadzić nie więcej niż 2 razy w tygodniu. Dodatkową korzyścią mycia twarzy wodą gazowaną, jest to, że skóra staje się jędrniejsza i jaśniejsza, ponadto poprawia się krążenie skóry i dzięki temu wygląda ona promienniej. 

Autor/źródło: pixabay.com


Domowe sposoby na wągry, dzięki swojej prostocie wykonania i naturalnym składnikom, są efektywne, tanie, a oprócz tego również ekologiczne. Dzięki nim nie musicie wydawać grubych pieniędzy na kosmetyczkę, ponieważ codzienną, skuteczną pielęgnację jesteście w stanie zapewnić sobie w domowym zaciszu. 


Autor: Marta Nowak