Data modyfikacji:

6 książek non fiction o Islamie, dzięki którym lepiej zrozumiesz świat arabski

Ciekawi cię świat islamu i kultura arabska? Wokół tego tematu narosło wiele kontrowersji i niedopowiedzeń, dlatego wszelkie wątpliwości najlepiej rozwiać za pomocą sprawdzonych źródeł. A takimi są poniższe reportaże – oto 6 najciekawszych książek non fiction traktujących o świecie islamu, dzięki którym dowiesz się więcej na temat tego kręgu kulturowego.

Piotr Ibrahim Kalwas - Egipt: Haram, halal

Większość z nas swoją wiedzę na temat Egiptu czerpie z kolorowych przewodników dla turystów. I tak w oczach Europejczyków kraj faraonów to przede wszystkim Sfinks, piramidy i nadmorskie kurorty.  Tymczasem prawdziwy Egipt zaczyna się dopiero wtedy, gdy opuścimy turystyczne enklawy. Takie bliskie spotkanie z prawdziwym Egiptem i jego mieszkańcami serwuje nam w swoim reportażu Piotr Ibrahim Kalwas. Dziennikarz Gazety Wyborczej, Polak i muzułmanin, który kilka lat temu przeprowadził się z rodziną do Egiptu, odmalowuje wnikliwy, ale i odarty ze wszystkich sentymentów obraz kraju, który miota się między tytułowym haram i halal, czyli tym co jest zgodne z religią oraz tym, co zabronione. Z reportażu Kalwasa wyłania się Egipt pełen sprzeczności, który można jednocześnie kochać i nienawidzić. To też szalenie ciekawa analiza egipskiej kultury i świetny przyczynek do tego, aby podczas wyjazdu do kraju faraonów spojrzeć zupełnie inaczej na ten zakątek świata.

Tahar Ben Jelloun - Co to jest Islam?

Książka marokańskiego pisarza nie jest klasycznym reportażem. To w zasadzie zapis rozmowy ojca i córki na temat jednej z największych religii na świecie. Ben Jelloun odpowiada na pytania, jakie na temat islamu mógłby zadać każdy z nas. Czym są sunnizm i szyizm, skąd biorą się prawa szariatu i skąd wreszcie tak radykalna interpretacja Koranu, jaką głoszą niektóre grupy islamistów? 

Można powiedzieć, że to taka kieszonkowa encyklopedia islamu. W przystępny, ale niepozbawiony reporterskiego wyczucia sposób Ben Jelloun maluje obraz islamu jako złożonej i religii, która jak wszystko na świecie, ma również swoje jasne i dobre strony. Bo autor nie pomija tematów trudnych – w jego odpowiedziach znalazło się również miejsce na te najtrudniejsze pytania, przed jakimi staje współczesny świat islamu, jak chociażby zamachy terrorystyczne na World Trade Center czy redakcję tygodnia Charlie Hebdo.

Wojciech Jagielski – Wszystkie wojny Lary

Jeśli Wojciech Jagielski bierze na warsztat jakiś temat, to można się spodziewać, że zafunduje nam dogłębną analizę problemu. Tak też jest w przypadku Wszystkich wojen Lary, czyli historii matki dwóch islamskich bojowników. Największą siłą książki Jagielskiego jest to, że czyta się ją jak powieść fabularną i z czasem aż trudno uwierzyć, ile wojen przetoczyło się przez życie Lary. To też czyni relację Jagielskiego tak poruszającą, wszak historia jej i jej synów jest do bólu prawdziwa.

Jagielski nie byłby jednak sobą, gdyby perypetii swoich bohaterów nie osadził w szerszym kontekście. I tak w książce możemy przeczytać m.in. o poczuciu odrzucenia, ale też niechęci imigrantów wobec asymilacji.

Asne Seierstad – Dwie siostry

Jeśli szukasz książki o kobietach w islamie, reportaż skandynawskiej mistrzyni literatury faktu to coś dla ciebie. Po świetnie przyjętym Jednym z nas, czyli opowieści o Andersie Breiviku oraz po kultowym Księgarzu z Kabulu, Seierstad wraca z historią dwóch młodych Norweżek, które przyłączają się do Państwa Islamskiego. To szalenie ciekawa i dokładna analiza procesu radykalizacji, jakiemu podlegają młodzi ludzie wychowani w drugim pokoleniu emigrantów. Jednak norweska dziennikarka nie poprzestaje jedynie na analizie motywów, jakimi kierowały się kobiety porzucające dostanie życie w Europie na rzecz przeprowadzki do dotkniętej wojną Syrii. Na kartach reportażu znalazło się również miejsce dla tragedii, jaką przeżywała cała rodzina uciekinierek, a przede wszystkim ich ojciec, który to nie zważając na zagrożenie, w poszukiwaniu córek wyrusza do Rakki.

Janine di Giovanni – Tamtego ranka, kiedy po nas przyszli. Depesze z Syrii

Wojna w Syrii to jeden z najbrutalniejszych konfliktów naszych czasów. Niektórzy nazywają ją nawet trzecią wojną światową, ponieważ mimo że w działania zbrojne zaangażowane są stronnictwa syryjskie, to w skonfliktowanym kraju spotykają się interesy różnych krajów. Di Giovanni skupia się w swoim reportażu jednak nie na wielkiej polityce, ale na ludziach najbardziej dotkniętych brutalnością wojny, czyli zwykłych Syryjczykach. Nie brakuje tu wstrząsających opisów brutalności wojny, oraz oddania klimatu jej grozy. Jednak to, co najbardziej zapada w pamięć po lekturze książki di Giovanni, to samotność w cierpieniu bohaterów książki. Bo w tym konflikcie dotyka ono przedstawicieli wszystkich stron.

Samar Yazbek – Przeprawa. Moja podróż do pękniętego serca Syrii

To książka, która na krótko po premierze weszła do klasyki reportażu wojennego. Przeprawa to relacja syryjskiej dziennikarki, która pomimo represji kilkakrotnie wracała do ogarniętego konfliktem kraju, gdzie śledziła losy mieszkańców Syrii. Jeśli szukasz książki o kobietach w islamie oraz dokumentu, który w obrazowy sposób wyjaśni ci, o co tak naprawdę chodzi w tym konflikcie, reportaż Yazbek będzie dobrym wyborem. Reporterka stroni od pisarskiego efekciarstwa, a jej relacja jest rzeczowa i czasem wręcz do bólu brutalna, tak jak opisywane wydarzenia.
książki thrillery

Najlepsze książki thrillery

2020-09-23
Chcesz poczuć dreszczyk grozy? Mamy coś specjalnie dla ciebie. Zobacz nasze zestawienie najlepszych książek thrillerów i wybierz coś dla siebie.
ASUS ROG Zephyrus DUO 15

ASUS ROG Zephyrus DUO 15. Laptop do zadań specjalnych z dwoma ekranami

2020-09-22
Laptop ASUS ROG Zephyrus DUO 15 to najnowsza propozycja producenta skierowana do najbardziej wymagających użytkowników. Urządzenie zostało wyposażone w absolutnie najlepsze podzespoły, a także dodatki takie jak chociażby dodatkowy ekran. Czy tak wygląda laptop przyszłości?
jacek piekara książki

Jacek Piekara. Kolejność czytania książek

2020-09-21
Kiedy myślimy o polskiej literaturze fantasy, to pierwszą osobą, która przychodzi nam do głowy jest Andrzej Sapkowski, twórca sagi o Wiedźminie. Tymczasem warto pamiętać także o innym rodaku, który także ma na swoim koncie wiele powieści fantastycznych. W tym tekście przyjrzymy się najważniejszym książkom Jacka Piekary, a także podamy kolejność ich czytania.
komiksy dla dzieci

Komiksy dla dzieci. Najlepsze historie dla najmłodszych

2020-09-21
Komiksy to doskonały sposób, żeby oderwać dzieci na chwilę od komputera lub konsoli. Nie tylko nadal będą mogły obcować z fantastycznymi światami, ale na dodatek istnieje duże prawdopodobieństwo, że w ten sposób prędzej zainteresują się również książkami. W tym zestawieniu przyjrzymy się najciekawszym komiksom dla dzieci.
czytanie książki

Katarzyna Grochola. Najlepsze książki polskiej królowej romansów

2020-09-14
Jeśli choć odrobinę interesujesz się książkami, to na pewno kojarzysz nazwisko Katarzyny Grocholi. To jedna z najbardziej popularnych polskich pisarek, specjalizująca się w tworzeniu wciągających powieści romantycznych. Po które pozycje jej autorstwa warto sięgnąć? Oto książki Katarzyny Grocholi, z którymi spędzisz naprawdę przyjemne godziny.
książka

Książki przygodowe dla dorosłych. Polecane tytuły

2020-09-04
Jak oderwać się od rzeczywistości i przeżyć przygodę? Nie trzeba wyjeżdżać do dżungli amazońskiej. Wystarczyć sięgnąć po dobrą lekturę. Takiej, od której trudno będzie się oderwać. Polecamy więc najnowsze książki przygodowe dla dorosłych.