Data publikacji:

6 książek non fiction o Islamie, dzięki którym lepiej zrozumiesz świat arabski

Ciekawi cię świat islamu i kultura arabska? Wokół tego tematu narosło wiele kontrowersji i niedopowiedzeń, dlatego wszelkie wątpliwości najlepiej rozwiać za pomocą sprawdzonych źródeł. A takimi są poniższe reportaże – oto 6 najciekawszych książek non fiction traktujących o świecie islamu, dzięki którym dowiesz się więcej na temat tego kręgu kulturowego.

Piotr Ibrahim Kalwas - Egipt: Haram, halal

Większość z nas swoją wiedzę na temat Egiptu czerpie z kolorowych przewodników dla turystów. I tak w oczach Europejczyków kraj faraonów to przede wszystkim Sfinks, piramidy i nadmorskie kurorty.  Tymczasem prawdziwy Egipt zaczyna się dopiero wtedy, gdy opuścimy turystyczne enklawy. Takie bliskie spotkanie z prawdziwym Egiptem i jego mieszkańcami serwuje nam w swoim reportażu Piotr Ibrahim Kalwas. Dziennikarz Gazety Wyborczej, Polak i muzułmanin, który kilka lat temu przeprowadził się z rodziną do Egiptu, odmalowuje wnikliwy, ale i odarty ze wszystkich sentymentów obraz kraju, który miota się między tytułowym haram i halal, czyli tym co jest zgodne z religią oraz tym, co zabronione. Z reportażu Kalwasa wyłania się Egipt pełen sprzeczności, który można jednocześnie kochać i nienawidzić. To też szalenie ciekawa analiza egipskiej kultury i świetny przyczynek do tego, aby podczas wyjazdu do kraju faraonów spojrzeć zupełnie inaczej na ten zakątek świata.

Egipt: Haram Halal

4,40 5 głosów
od 21,92 zł‚ 30,00 zł -28%
Zobacz
Egipt: Haram Halal
Opinia od Goślak2015-11-06 Nieznajomość obcej kultury i panujących w niej zasad powoduje powstawanie wielu mitów i stereotypów. Ta książka pozwala na lepsze poznanie i odkrycie na nowo kultury arabskiej.

Tahar Ben Jelloun - Co to jest Islam?

Książka marokańskiego pisarza nie jest klasycznym reportażem. To w zasadzie zapis rozmowy ojca i córki na temat jednej z największych religii na świecie. Ben Jelloun odpowiada na pytania, jakie na temat islamu mógłby zadać każdy z nas. Czym są sunnizm i szyizm, skąd biorą się prawa szariatu i skąd wreszcie tak radykalna interpretacja Koranu, jaką głoszą niektóre grupy islamistów? 

Można powiedzieć, że to taka kieszonkowa encyklopedia islamu. W przystępny, ale niepozbawiony reporterskiego wyczucia sposób Ben Jelloun maluje obraz islamu jako złożonej i religii, która jak wszystko na świecie, ma również swoje jasne i dobre strony. Bo autor nie pomija tematów trudnych – w jego odpowiedziach znalazło się również miejsce na te najtrudniejsze pytania, przed jakimi staje współczesny świat islamu, jak chociażby zamachy terrorystyczne na World Trade Center czy redakcję tygodnia Charlie Hebdo.

Co to jest islam

5,00 2 głosy
od 19,40 zł‚
Zobacz
Co to jest islam
Opinia od Wanda2018-06-26 Żyjemy w takich czasach, że trudno o obiektywną opinię na temat Islamu. Jeśli ktoś chce sobie wyrobić własne zdanie, to na pewno ta książka mu w tym pomoże.

Wojciech Jagielski – Wszystkie wojny Lary

Jeśli Wojciech Jagielski bierze na warsztat jakiś temat, to można się spodziewać, że zafunduje nam dogłębną analizę problemu. Tak też jest w przypadku Wszystkich wojen Lary, czyli historii matki dwóch islamskich bojowników. Największą siłą książki Jagielskiego jest to, że czyta się ją jak powieść fabularną i z czasem aż trudno uwierzyć, ile wojen przetoczyło się przez życie Lary. To też czyni relację Jagielskiego tak poruszającą, wszak historia jej i jej synów jest do bólu prawdziwa.

Jagielski nie byłby jednak sobą, gdyby perypetii swoich bohaterów nie osadził w szerszym kontekście. I tak w książce możemy przeczytać m.in. o poczuciu odrzucenia, ale też niechęci imigrantów wobec asymilacji.

Wszystkie wojny Lary

5,00 6 głosów
od 23,77 zł‚
Zobacz
Wszystkie wojny Lary
Opinia od 862015-10-06 Reportaż jest bardzo interesujący i świetnie napisany. Opowiada o problemach bardzo dziś aktualnych, bo o muzułmanach uchodźcach, ale widzianych z perspektywy bogu ducha winnej matki. Lara urodziła się na pograniczu gruzińsko-czeczeńskim i wyjechała za mężem do Groznego. Kiedy wojna z Rosją przybrała na sile, zabrała synów z powrotem do...

Asne Seierstad – Dwie siostry

Jeśli szukasz książki o kobietach w islamie, reportaż skandynawskiej mistrzyni literatury faktu to coś dla ciebie. Po świetnie przyjętym Jednym z nas, czyli opowieści o Andersie Breiviku oraz po kultowym Księgarzu z Kabulu, Seierstad wraca z historią dwóch młodych Norweżek, które przyłączają się do Państwa Islamskiego. To szalenie ciekawa i dokładna analiza procesu radykalizacji, jakiemu podlegają młodzi ludzie wychowani w drugim pokoleniu emigrantów. Jednak norweska dziennikarka nie poprzestaje jedynie na analizie motywów, jakimi kierowały się kobiety porzucające dostanie życie w Europie na rzecz przeprowadzki do dotkniętej wojną Syrii. Na kartach reportażu znalazło się również miejsce dla tragedii, jaką przeżywała cała rodzina uciekinierek, a przede wszystkim ich ojciec, który to nie zważając na zagrożenie, w poszukiwaniu córek wyrusza do Rakki.

Dwie Siostry - Asne Seierstad

5,00 3 głosy
od 22,14 zł‚
Zobacz
Dwie Siostry - Asne Seierstad
Opinia od Katarynka2018-06-26 Bardzo dobrze, że właśnie w tym roku ukazała się ta pozycja. Gdy ze wszystkich stron atakują nas fake-newsy, można się przyjrzeć bliżej życiu na Wschodzie.

Janine di Giovanni – Tamtego ranka, kiedy po nas przyszli. Depesze z Syrii

Wojna w Syrii to jeden z najbrutalniejszych konfliktów naszych czasów. Niektórzy nazywają ją nawet trzecią wojną światową, ponieważ mimo że w działania zbrojne zaangażowane są stronnictwa syryjskie, to w skonfliktowanym kraju spotykają się interesy różnych krajów. Di Giovanni skupia się w swoim reportażu jednak nie na wielkiej polityce, ale na ludziach najbardziej dotkniętych brutalnością wojny, czyli zwykłych Syryjczykach. Nie brakuje tu wstrząsających opisów brutalności wojny, oraz oddania klimatu jej grozy. Jednak to, co najbardziej zapada w pamięć po lekturze książki di Giovanni, to samotność w cierpieniu bohaterów książki. Bo w tym konflikcie dotyka ono przedstawicieli wszystkich stron.

Tamtego ranka, kiedy po nas przyszli

4,75 2 głosy
od 21,53 zł‚
Zobacz
Tamtego ranka, kiedy po nas przyszli
Opinia od Krasnal2018-06-26 Pokazuje kulturę wschodu z zupełnie innej strony. Trzeba pamiętać, że mimo innych zwyczajów, tam mieszkają dokładnie tacy sami ludzie jak u nas.

Samar Yazbek – Przeprawa. Moja podróż do pękniętego serca Syrii

To książka, która na krótko po premierze weszła do klasyki reportażu wojennego. Przeprawa to relacja syryjskiej dziennikarki, która pomimo represji kilkakrotnie wracała do ogarniętego konfliktem kraju, gdzie śledziła losy mieszkańców Syrii. Jeśli szukasz książki o kobietach w islamie oraz dokumentu, który w obrazowy sposób wyjaśni ci, o co tak naprawdę chodzi w tym konflikcie, reportaż Yazbek będzie dobrym wyborem. Reporterka stroni od pisarskiego efekciarstwa, a jej relacja jest rzeczowa i czasem wręcz do bólu brutalna, tak jak opisywane wydarzenia.

Przeprawa

4,75 2 głosy
od 22,93 zł‚
Zobacz
Przeprawa
Opinia od Wioletta2017-06-29 Ok
Tekst: Kamila Zalińska-Woźny