Data publikacji:

7 książek o przyrodzie, dzięki którym lepiej zrozumiesz świat natury

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o otaczającej nas naturze i zwierzętach? Sięgnij po książki. Ale niech cię nie zniechęcą przykre wspomnienia z lekcji biologii – tym razem możesz poznać naturę w naprawdę przyjemny sposób. Oto krótka lista najciekawszych książek o przyrodzie, dzięki którym zrozumiesz co w trawie piszczy. 

Książki o przyrodzie - TOP 7

  • Anna Kamińska – Simona
  • Peter Wohlleben – Instrukcja obsługi lasu
  • Adam Wajrak – Wilki
  • Nick Jans – Wilk zwany Romeo
  • Peter Wohlleben – Duchowe życie zwierząt
  • Szymon Hołownia – Boskie zwierzęta
  • Bjorn Vassnes – Nieznane życie lodowców 

Anna Kamińska -  Simona

To co prawda biografia słynnej badaczki przyrody, jednak Simona Kossak mieszkała w Puszczy Białowieskiej w sąsiedztwie saren i dzików oraz innych zwierząt, dlatego w opowieści o jej życiu natura często gra pierwszoplanową rolę. Historia spisana przez Annę Kamińską to nie tylko fascynująca opowieść o dorastaniu w cieniu wielkich artystów ( jej krewni to m.in. Wojciech i Juliusz Kossakowie, Maria Pawlikowska Jasnorzewska oraz Magdalena Samozwaniec), ale przede wszystkim głębokie spojrzenie na relację, jaka może łączyć człowieka i otacząjący go świat. Jest to jedna z tych książek o przyrodzie, dzięki której z pewnością w najbliższy weekend zapragniesz ruszyć do lasu.

Peter Wohlleben – Instrukcja obsługi lasu

To idealna książka o przyrodzie dla wszystkich tych, którzy chcą świadomie wędrować po lesie i wiedzieć, co w leśnym poszyciu piszczy. Niemiecki leśnik i przyrodnik obala wiele popularnych mitów, jak chociażby ten, że w lesie trzeba zachowywać się cicho, aby nie płoszyć zwierzyny. Otóż okazuje się, że nasze głośne rozmowy czy śmiech, wcale nie przeszkadzają mieszkańcom lasu, a wręcz przeciwnie – są dla nich wyraźnym znakiem, że nie zbliża się realne zagorzenie, bo drapieżniki poruszają się cicho. Wohlleben zachęca do schodzenia z głównych ścieżek i do poznawania lasu z bliska, a przy okazji serwuje sporą dawkę świetnie podanej leśnej wiedzy.

Adam Wajrak – Wilki

To jedna z tych książek o przyrodzie, która wyraźnie pokaże ci, że nie taki diabeł, a raczej wilk straszny. Adam Wajrak opowiada historię swoich spotkań i badań nad wilkami. Znajdziemy tu odpowiedź na pytanie, skąd wzięła się zupełnie niezasłużona zła sława wilków, poznamy nieco bliżej obyczaje tych pięknych zwierząt i jednocześnie zatopimy w wyjątkowy świat Puszczy Białowieskiej. To kolejna książka o przyrodzie, która pozwoli ci zweryfikować dotychczasowy pogląd o naturze.

Nick Jans – Wilk zwany Romeo

Pozostańmy jeszcze na chwilę w tematyce wilków - nie bez przyczyny te dumne zwierzęta rozpalały i wciąż rozpalają nasza wyobraźnię. Spośród książek o przyrodzie, które traktują o wilkach, ta opowiadająca o Romeo, alaskańskim czarnym wilku, jest szczególnie warta uwagi. Otóż Nick Jans relacjonuje historię wilka, który przez 7 lat żył w pobliżu ludzi, przyjaźniąc się z ich psami. Romeo szybko zyskał rozgłos w całej okolicy i stał się przedmiotem ostrych sporów lokalnej społeczności. Ale ta książka o przyrodzie, to wyjątkowe świadectwo tego, jak bardzo natura może nas zaskoczyć. Bo chociaż wilk faktycznie ma bardzo ostre kły, to może brykać za piłką jak mały szczeniak w towarzystwie domowych psów.

Peter Wohlleben – Duchowe życie zwierząt

O tym, że zwierzęta mają swoje duchowe życie nie trzeba przekonywać żadnego szczęśliwego opiekuna psa czy kota. Ale jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej o tym, jak zwierzęta odczuwają wdzięczność, przywiązanie, strach czy nawet wstyd, sprawdzone informacje na ten temat możesz wyczytać z jednej z najpopularniejszych książek o przyrodzie. 

Szymon Hołownia – Boskie zwierzęta

Najnowsza publikacja znanego dziennikarza to swoisty hołd złożony zwierzakom. Autor rozprawia się tu z przemysłową hodowlą zwierząt i masowym spożywaniem mięsa. Nie epatuje przy tym drastycznymi opisami, a za to często snuje rozważania filozoficzne na temat stosunku człowieka do zwierząt i natury w ogóle. To jedna z tych książek o przyrodzie, która może skutecznie zweryfikować twój pogląd na miejsce zwierząt w naszym świecie, zwłaszcza, że autor w dużej mierze opiera się na wynikach badań naukowych. 

Bjorn Vassnes – Nieznane życie lodowców

Książka o przyrodzie opowiadająca o lodowcach? Czemu nie! Zwłaszcza, że dzięki niej dowiesz się nie tylko o przyczynach i skutkach topnienia lodowców, ale też o znaczeniu lodu i śniegu dla całej naszej planety. Do tego dochodzi jeszcze cała masa ciekawostek geologicznych czy opowieści o kolejnych wyprawach na biegun, a wszystko to napisane ciekawym językiem. To obowiązkowa książka o przyrodzie dla wszystkich tych, którzy pragną rzetelnej wiedzy na temat aktualnych zmian klimatycznych.