Data publikacji:

8 najciekawszych książek o polskich himalaistach

Masz ochotę na lekturę z naprawdę wysokiej półki? Sięgnij po książki o himalaistach. Opowieści o zdobywcach najwyższych szczytów świata to często niesamowite historie zmagań człowieka z naturą, ale też samym sobą. Jeśli ostatnia polska wyprawa na K2 lub wydarzenia na Nanga Parbat obudziły w tobie ciekawość gór, poznaj najlepsze książki o himalaizmie w polskim wydaniu.
Po co oni się tam pchają? Dlaczego muszą wchodzić na te szczyty właśnie zimą? I co to jest ta strefa śmierci? Te i podobne pytania często padają przy okazji medialnych doniesień o działalności wspinaczy w Himalajach i Karakorum. Gdzie szukać na nie odpowiedzi? W książkach oczywiście. Bo książki o himalaizmie to fascynujące opowieści nie tylko o samej górskiej eksploracji, ale też o nietuzinkowych ludziach czy o sile marzeń. Oto 8 najciekawszych książek o himalaistach.

Bartek Dobroch – Hajzer. Droga Słonia

Artur Hajzer to jedna z najbarwniejszych postaci polskiego himalaizmu. Wspinał się w jednym zespole z samym Jerzym Kukuczką, wytyczał nowe drogi na ośmiotysięcznikach i chodził po Himalajach zimą. Zasłynął jednak nie tylko wyjątkowymi wyczynami wspinaczkowymi, ale też tym, że w celu ratowania kolegów był w stanie poruszyć góry, jak chociażby podczas słynnej akcji ratowniczej na przełęczy Lho La, którą zorganizował praktycznie na własną rękę. Na pierwsze strony gazet wrócił w 2013 roku za sprawą tragicznych wydarzeń na Broad Peak, gdy podczas wyprawy, którą nadzorował zginęli Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka. Przed medialnym zgiełkiem uciekł w góry, skąd już niestety nie wrócił. Książka Bartka Dobrocha, przewodnika górskiego i dziennikarza związanego na co dzień z Tygodnikiem Powszechnym opowiada o barwnym życiu i tajemniczej śmierci Hajzera. To kolejna piękna historia człowieka, który kochał góry ponad wszystko, a jak kokieteryjnie mówił chodził w góry tylko dla „powodzenia u kobiet, pieniędzy oraz sławy”.

Hajzer. Droga słonia Bartek Dobroch

4,96 13 głosów
od 24,89 zł‚
Zobacz
Hajzer. Droga słonia Bartek Dobroch
Opinia od Anetita2018-07-06 Artur Hajzer. Droga słonia - nawet ktoś, kto nigdy nie miał do czynienia literaturą górską, nie będzie potrafił oderwać się od biografii tego niezwykłego człowieka. Polecam serdecznie - warto przeczytać !

Jacek Hugo-Bader - Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak

Tragiczna wyprawa na Broad Peak wstrząsnęła całą Polską w 2013 roku. Napisano o niej wiele artykułów i polemik, ale jeśli kulisy wspinaczki bierze na warsztat jeden z najlepszych polskich reporterów, można spodziewać się prawdziwego majstersztyku. Bo opowieść Hugo-Badera daleko wychodzi poza tradycyjny schemat książek o górach. Reporter dołącza bowiem do wyprawy, która pół roku po tragicznych wydarzeniach rusza pod dwunastą co do wysokości górę świata. Celem uczestników nie jest jednak wejście na szczyt, a pochowanie ciał zmarłych wcześniej kolegów.

Długi film o miłości

4,88 30 głosów
od 21,44 zł‚ 32,00 zł -35%
Zobacz
Długi film o miłości
Opinia od Iwsih2014-06-14 Reportaż Jacka Hugo-Badera, uznanego polskiego pisarza i dziennikarza, traktuje o dwóch wyprawach na Broad Peak. JHB (tak o sobie pisze autor) był jednym z uczestników wyprawy, która miała na celu odnalezienie i pochowanie ciał dwóch zmarłych w marcu ubiegłego roku himalaistów. Szefem drugiej wyprawy był brat zmarłego Maćka Berbeki. Dziennikarz...

Benadette McDonald – Ucieczka na szczyt

Jeśli w kwestii himalaizmu jesteś zupełnie zielony, a takie nazwiska jak Kukuczka, Wielicki czy Rutkiewicz niewiele ci mówią, książka kanadyjskiej autorki będzie świetnym wprowadzeniem do świata gór najwyższych. Pisarka opowiada historię polskiej dominacji w najtrudniejszej odsłonie himalaizmu – skupia się na zimowych wyprawach organizowanych przez słynnego kierownika Andrzeja Zawadę. Lektura książki pomoże ci zrozumieć, dlaczego Polacy zostali nazwani mianem „lodowych wojowników”, a Reinhold Messner powiedział o Kukuczce słynne zdanie „nie jesteś drugi, jesteś wielki”, mimo że Polak przegrał z Włochem wyścig o Koronę Himalajów i Karakorum.

Ucieczka na szczyt (dodruk)

4,74 17 głosów
od 22,78 zł‚
Zobacz
Ucieczka na szczyt (dodruk)
Opinia od TOMasz2018-02-21 Książka rewelacyjna. Bardzo dobrze się ją czyta. Napisana bardzo fajnym językiem. Zaciekawia historia polskiego himalaizmu, co skusi mnie na pewno do przeczytania innych książek o tej tematyce. Następna będzie o Jerzym Kukuczce, a następnie inne o polakach i ich historii w górach wysokich.

Adam Bielecki – Spod zamarzniętych powiek

To taki Robert Lewandowski polskiego Himalaizmu. A nawet więcej – bo o ile zawodnik Bayernu Monachium nigdy nie wzniósł do góry pucharu Ligi Mistrzów, o tyle Bielecki szczyty Himalajów zdobywał wielokrotnie i to w wielkim stylu. Uchodzi za najzdolniejszego polskiego wspinacza i kolejne drogi, jakie pokonuje na ośmiotysięcznikach zdają się to potwierdzać. Wystarczy wspomnieć jego słynną szarżę przez kuluar Kinshofera na Nanga Parbat, gdzie wraz z Denisem Urubko ofiarnie ratował będąca na granicy śmierci Elisabeth Revol. Adam Bielecki w swojej książce opisuje drogę, jaką wspinacz musi przebyć, aby mierzyć się z najwyższymi szczytami na Ziemi. To też fascynująca opowieść o sile marzeń i wytrwałości, jaka jest potrzebna do ich realizacji.

"Spod zamarzniętych powiek" Adam Bielecki, Dominik Szczepański

4,87 84 głosy
od 24,99 zł‚
Zobacz
Opinia od Edzia2018-03-06 Bardzo dobra pozycja, czyta się szybko, można ją pochłonąć w jeden dzień, o ile ma się czas. Ja potrzebowałam trzech wieczorów na lekturę wraz z odtworzeniem i obejrzeniem filmów, które kryją się pod kodami QR. Bardzo fajne odniesienia, które pozwalają uzupełnić wyobrażenie o tym jakie warunki panują na ośmiotysięcznikach i nie tylko.

Anna Kamińska – Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci

Wanda Rutkiewicz była niekwestionowaną królową polskiego himalaizmu. Nie dość, że wśród kobiet nie miała sobie równych, to jeszcze w wyścigu na górskie szczyty wyprzedała mężczyzn – wystarczy wspomnieć, że jako pierwsza Polka stanęła na szczycie Everestu. Jej historię na warsztat wzięła Anna Kamińska, która po bestsellerowej Simonie ugruntowała swoją pozycję znakomitej biografki silnych kobiet. Mimo, że o Wandzie opowiada wiele książek o górach, to jednak właśnie historia spisana przez Annę Kamińską jest szczególnie poruszająca. Bo reporterce udało się dostrzec w Wandzie nie tylko doskonałą himalaistkę, gwiazdę czy wręcz żywą legendę, ale też przede wszystkim nieugiętą kobietę z krwi i kości, która za nic miała sobie konwenanse i zdanie innych.

Dariusz Korotko, Marcin Pietraszewski – Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście

Opowieść o życiu Jerzego Kukuczki to fascynująca historia zmagania się człowieka z żywiołem i z samym sobą. Bo na przekór wszystkiemu Kukuczka ciągle przesuwał granice niebezpieczeństwa i zawsze szukał nowych wyzwań w górach – wytyczał nowe drogi lub wchodził na ośmiotysięczniki zimą. W tej historii możemy wyraźnie zobaczyć, jak tragicznym sportem bywa himalaizm, bo Kukuczka prawie podczas każdej wyprawy tracił w górach partnera wspinaczkowego. Do czasu, aż jego słynny upór zaprowadził go pod południową ścianę Lhotse w 1989 roku, spod której już nie wrócił.

Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście

4,82 60 głosów
od 24,74 zł‚
Zobacz
Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście
Opinia od Przemek2017-06-28 Mam trochę skrzywioną opinię ponieważ automatycznie porównuję tą książkę z książką J.Kukuczki "Mój pionowy świat" i wg mnie książka Kukuczki jest lepsza. Ta ma fotografie, które świetnie uzupełniają treść ale powinna być 2 razy grubsza :). tak czy inaczej na pewno warto ją przeczytać.

Bernadette McDonald – Kurtyka. Sztuka wolności

Historia Wojciecha Kurtyki to świetny przykład na to, że nawet w górach najwyższych można chodzić swoimi ścieżkami. Bo podczas gdy Kukuczka, Wielicki i Hajzer uczestniczyli w wieloosobowych narodowych wyprawach w Himalaje i Karakorum, Kurtyka wspinał się po swojemu. Jego nie interesowała bariera wysokości, czy tempo wejścia. Dla wspinacza ważne był styl przejścia, trudności techniczne oraz przeżycia towarzyszące działalności górskiej.

Kurtyka Sztuka wolności - Bernadette McDonald

4,95 30 głosów
od 24,98 zł‚
Zobacz
Kurtyka Sztuka wolności - Bernadette McDonald
Opinia od Drakkar2018-02-16 Świetna i wartościowa książka. Kurtyka jest postacią dla polskiej wspinaczki równie ciekawą, ważną i zasłużoną jak Witkacy dla naszej sztuki. Ze względu na to jak silna jest jego indywidualność, jak dobrze jest widziana znajomość z nim, ale jak niewiele osób go rozumie można go nawet nazwać takim Witkacym Wspinaczki. I ta książka świetnie to...

Piotr Drożdź, Krzysztof Wielicki – Mój wybór. Wywiad rzeka

Wywiad z Krzysztofem Wielickim, zdobywcą Korony Himalajów i Karakorum, to jedna z tych książek o górach, która wyjaśni ci o co chodzi w całym tym himalaizmie. Bo kto, jak kto, ale wielicki, który jako piąty skompletował szczyty wszystkich ośmiotysięczników i jako pierwszy wraz z Leszkiem Cichym wszedł zimą na Everest, wie, co mówi. To szalenie ciekawa książka o himalaistach, górach, ale też o tych, którzy zostają na nizinach, czyli rodzinie i bliskich. Dwutomowy wywiad przybliży ci nie tylko odległe Himalaje i Karakorum, ale też szereg technicznych aspektów wysokogórskiej wspinaczki.

Krzysztof Wielicki - mój wybór. Wywiad-rzeka. Tom 2

4,70 5 głosów
od 30,90 zł‚ 52,00 zł -41%
Zobacz
Krzysztof Wielicki - mój wybór. Wywiad-rzeka. Tom 2
Opinia od Karolina2018-04-24 Wielka szkoda, że produkt nie był dostępny w twardej oprawie. Poza tym niezwykła historia niezwykłego człowieka.
Tekst: Kamila Zalińska-Woźny / Wnętrza ze smakiem

Przeczytaj również: