Data modyfikacji:

7 trików, które ułatwią codzienne sprzątanie domu

Sprzątanie i porządki w domu – pewnie większość z nas za tym nie przepada. Ale prędzej czy później każdy staje w obliczu przykrego obowiązku, jakim jest sprzątanie domu. Na szczęście to zadanie można sobie ułatwić, stosując kilka skutecznych trików.

Odkurzanie - kontroluj stan napełnienia worków 

Ty też zmieniasz worek w odkurzaczu dopiero wtedy, gdy urządzenie sygnalizuje maksymalne przepełnienie worka, w którym zbierają się zabrudzenia? To błąd, ponieważ wraz z zapełnianiem się zbiornika spada efektywność pracy urządzenia. W efekcie całe to skakanie po domu z odkurzaczem okazuje się być totalną stratą czasu. Nie czekaj zatem, aż worek odkurzacza będzie całkowicie przepełniony, tylko kontroluj jego stan. Lepiej wymieniać go częściej, niż ryzykować, że część zabrudzeń pozostanie na sprzątanej powierzchni.

Porządki w domu - ściereczka z mikrofibry

Jeśli dotychczas podczas sprzątania towarzyszyła ci zwykła bawełniana ściereczka lub co gorsza miotełka, nic dziwnego, że nie możesz uporać się z wszechobecnym kurzem. Produkty tego typu zbierają tylko część zabrudzeń, a resztę wprawiają w ruch. W efekcie po pewnym czasie drobinki znów osiadają na czyszczonej powierzchni. Lepszym rozwiązaniem jest stosowanie ściereczki z mikrofibry. Po pierwsze cechuje ją większa chłonność, niż zwykłe ściereczki, a po drugie mikrostruktura lepiej zbiera zabrudzenia.

Oczyść atmosferę w domu

Czy wiesz, że w skład kurzu domowego wchodzą nie tylko drobinki zabrudzeń i piasek wnoszony na butach, sierść zwierząt czy strzępki grzybów i pleśni, ale też pył, który dostaje się do naszych mieszkań przez otwarte okna? Problem ten może być szczególnie dokuczliwy, jeśli mieszkasz w centrum miasta – w takim przypadku nie tylko sprzątanie domu jest trudniejsze, ale pyły mogą również stanowić zagrożenie dla twojego zdrowia. Rozwiązaniem tego problemu jest oczyszczacz powietrza

Porządki w domu – pozbądź się nadmiaru przedmiotów

Znasz to? Zepsute elektroniczne gadżety upchnięte gdzieś w czeluściach szafy, czekają na dzień, w którym postanowisz dać im nowe życie. Albo czasopisma, których i tak nie przeczytasz zalegają w kącie salonu. Lub ubrania, w których już nie chodzisz, ale zostawiasz na wypadek, bo a nuż uda ci się schudnąć. Niepotrzebne przedmioty, z których nie korzystasz tylko potęgują wrażenie chaosu i utrudniają sprzątanie domu. Jeśli chcesz ułatwić sobie porządki w domu, przeprowadź selekcję. Pozbądź się sentymentów i wyrzuć, oddaj lub odsprzedaj niepotrzebne ci już przedmioty.

Dobra organizacja przechowywania – pudełka, organizery i wieszaki

A gdy już z twojego mieszkania znikną wszystkie te przedmioty, które tylko zabierały cenną przestrzeń, czas zorganizować miejsce do przechowywania. W przestronnych szufladach lub na otwartych półkach trudno utrzymać porządek. Postaw na organizery i pudełka, w których umieścisz drobne przybory. W szufladach i szafkach warto umieścić przegródki, dzięki którym cała ta zabawa z organizacją będzie jeszcze łatwiejsza. 

Na celownik weź też swoją szafę – wszak za jej zamkniętymi drzwiami często dzieją się prawdziwe cuda i wcale nie chodzi mi tu o ukryte przejście do Narnii. Jeśli nie chcesz, aby dno szafy zmieniało się regularnie w kłębowisko ubrań, które spadły z wieszaków, dobierz odpowiednie akcesoria do przechowywania. Solidne drewniane wieszaki i pokrowce na ubrania powinny rozwiązać wiele twoich problemów.

Łatwiejsze porządki w domu – kosz do sortowania prania

Zatrzymajmy się jeszcze na chwilę przy temacie ubrań. Ich grupowanie przed wrzuceniem do pralki to kolejna czynność, przez którą sprzątanie domu ciągnie się w nieskończoność. Dobrym patentem, który ułatwi to zadanie, jest kosz do sortowania. Podział na ubrania jasne, ciemne i kolorowe usprawni proces wstawiania prania. Zastanów się, czy nie potrzebujesz nowego kosza na pranie lub czy nie przydałby się dodatkowy, np. do wstawienia w sypialni.

Sprawne odkurzanie – robot cię wyręczy!

Nowoczesne roboty automatyczne mogą odkurzać mieszkanie nawet wtedy, gdy nie ma cię w domu. Odkurzanie nigdy nie było takie łatwe!