ABC pięknych dłoni

Nasze dłonie są szczególnie narażone na oddziaływanie różnych czynników. Minusowa temperatura, częsty kontakt z wodą, używanie detergentów, nadmiar pracy – to wszystko sprawia, że nasze dłonie stają się suche a paznokcie mogą się łamać i rozdwajać. Czy możemy coś zrobić, aby mieć piękne dłonie i paznokcie pomimo częstego kontaktu z detergentami? Jak możemy zregenerować suche dłonie? Jak dbać o paznokcie?


Sposób na suche dłonie

Aby nie dopuścić do nadmiernego wysuszenia rąk przez detergenty, należy zawsze podczas wykonywania domowych prac używać gumowych rękawiczek. Dotyczy to nie tylko mycia naczyń, ale również mycia okien, mycia podług, wycierania kurzy, prania ręcznego itd. Pamiętanie o zakładaniu rękawiczek jest niezwykle istotne, jeśli chcemy zadbać o suche dłonie i słabe paznokcie.

Kolejnym ważnym elementem jest wybór odpowiedniego kremu do rąk i jego regularne stosowanie. Na wygląd i stan zdrowia naszych dłoni zdecydowanie wpływa to czy nosimy rękawiczki przy niskich temperaturach. Zwróćmy uwagę również na to w jaki sposób suszymy dłonie w miejscach publicznych. Jeśli jest taka możliwość, unikajmy suszarek, gdyż nadmiernie wysuszają skórę, wybierzmy natomiast ręczniki bądź chusteczki.


Domowe sposoby na zdrowe paznokcie i piękne dłonie

W trosce o nasze dłonie powinnyśmy raz w tygodniu stosować peeling. Mieszamy ze sobą  łyżeczkę cukru, 3 łyżki oliwy z oliwek i kilka kropel soku z cytryny. Jest to bardzo naturalny przepis na wygładzenie i rozjaśnienie skóry oraz dużą dawkę nawilżenia i pielęgnacji.

Po wykonaniu peelingu dobrze jest zastosować dobry krem do rąk i nałożyć bawełniane rękawiczki na ok. 20 minut. Innym razem możemy zrobić naturalną maseczkę, która odżywi nie tylko nasze dłonie ale także sprawi, że będziemy mieć mocne i piękne paznokcie. Proponujemy maseczkę na bazie oliwy z oliwek.

Zmieszaj ze sobą 3 łyżki ciepłej oliwy z oliwek oraz żółtko. Nałóż na dłonie i paznokcie przygotowaną masę. Następnie przykryj dłonie folią i ręcznikiem. Po 20 minutach możesz zmyć maskę.

Jak dbać o paznokcie?

Piękne dłonie to nie tylko gładka i nawilżona skóra, ale również zdrowe paznokcie. Aby były mocne i długie powinniśmy zacząć od przyjrzenia się narzędziom, których używamy do ich pielęgnacji. Unikajmy metalowych pilników - używanie ich naraża naszą płytkę na rozdwajanie. Najlepsze pilniki są szklane, ewentualnie drewniane. Jeśli masz bardzo zniszczone paznokcie, obetnij je i nie maluj przez jakiś czas. Trzeba je zregenerować. Możesz zacząć brać przez jakiś czas preparaty wzmacniające paznokcie ze skrzypem.

Kiedy paznokcie odrosną, należy pamiętać o regularnej pielęgnacji. Aby mieć zdrowe paznokcie, bez rozdwajania się i łamania należy raz w tygodniu, przy pomocy pilnika, nadać paznokciom odpowiedni kształt i odsunąć skórki.

Warto nabyć odpowiednią oliwkę lub krem do pielęgnacji skórek. Możemy również w domu przygotować taki preparat do odżywiania skórek i paznokci. Jego skład jest bardzo prosty, należy zmieszać ze sobą kilka kropel cytryny i oliwy z oliwek lub inny olej np. rycynowy lub arganowy. 

Alternatywnie możemy wcierać zawartość kapsułek z witaminą A i E. Aby efekty były zadowalające należy pamiętać o regularnym stosowaniu naszych odżywek - wcierajmy je 2-3 razy w tygodniu. Jeśli już będziemy mieć zdrowe i piękne paznokcie, możemy znowu zacząć je malować. Oto wskazówki jak to robić poprawnie:

-  Zadbaj o to aby paznokcie były odtłuszczone i bez resztek lakieru.

- Nałóż bezbarwną bazę pod lakier, zapobiegniesz dzięki temu przebarwieniu paznokcia, wyrównasz jego powierzchnię oraz poprawisz trwałość nałożonego lakieru.

- Gdy baza pod lakier wyschnie, rozprowadź nie wielką ilość lakieru na płytce paznokcia. Zwróć uwagę na to, aby nie zalać lakierem skórek.

- Gdy lakier dobrze wyschnie możesz nałożyć drugą warstwę lub od razu utwardzacz lakieru.

Kolejnym ważnym elementem w codziennej pielęgnacji paznokci jest zmywacz do paznokci. Potrafi on jednak przynieść wiele szkody. To przez niego często nasze paznokcie są zniszczone i przesuszone. Zwróćmy uwagę na to, aby nie zawierał acetonu. Może być wzbogacony o witaminy A i E, zawierać wyciąg z aloesu a nawet jedwab. 

Marta Nikodem

Uwielbia testować nowości na rynku kosmetycznym. Produkty dla  kobiet nie mają dla niej żadnych tajemnic, uważnie analizuje ich skład oraz sprawdza ich skuteczność. Swoją przygodę z pisaniem na temat urody rozpoczęła kilka lat temu, zakładając bloga. Recenzuje nowości i radzi jak dbać o urodę niedoskonałą. Zwolenniczka naturalnych składników.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły