Akcesoria off-road, czyli co się przyda w trudnym terenie 

Samochody terenowe zostały stworzone do tego, aby ich kierowca mógł dotrzeć w miejsca, które wydawałyby się nieosiągalne dla większości pojazdów mechanicznych. Dlatego największą pasją, która łączy wielu posiadaczy aut terenowych, jest słynny off-road. Przebieg trasy został wyznaczony w taki sposób, aby droga zweryfikowała możliwości samochodu oraz zdolności kierowcy. Bagna, piaskowe wydmy, wystające skały; wszystko stanowi jedynie skromną zapowiedź tego, co możemy znaleźć na trasach off-road.

Sport dla wymagających, czyli przygotowanie pojazdu do pokonania trasy

Oczywiście samochód terenowy musi mieć odpowiednie wyposażenie, aby bezpiecznie przejechać trasę wyznaczoną przez organizatorów rajdu. Jeśli samochód służył nam wyłącznie do jazdy miejskiej, nie mamy szans na dojechanie do mety. To jednak nie dyskwalifikuje kierowcy, ponieważ profesjonalne akcesoria off-road możemy nabyć w specjalistycznych sklepach motoryzacyjnych.

 Ich montaż znacznie zwiększy wytrzymałość naszego samochodu, a pokonanie wyboistej trasy stanie się wówczas znacznie bardziej realne. Sklepy oferują swoim klientom bogaty wybór rozmaitych dodatków, dlatego warto wiedzieć, które akcesoria off-road są absolutnie niezbędne.

1. Opony terenowe 

Posiadanie odpowiednich opon jest dość uniwersalnym wymogiem, który dotyczy także aut terenowych. Polska ma bardzo nieprecyzyjne przepisy dotyczące opon samochodowych, co jest często źródłem licznych wątpliwości. Prawo o ruchu drogowym stanowi, że każdy pojazd powinien mieć opony zachowane w dobrym stanie technicznym, który umożliwi ich bezpieczną eksploatację.

 Nasi rodzimi kierowcy mogą zmieniać opony (np. na opony zimowe), ale nie jest to obowiązek sankcjonowany prawnie. Opony terenowe to jednak zupełnie inna sprawa. Kierowca nie ma oczywiście prawnego obowiązku wymiany opon, ale standardowe opony do samochodów terenowych nie sprostają przeszkodom na trasie off-road.

Opony terenowe wysokiej jakości będą odpowiednim zabezpieczeniem, które pozwoli nam pokonać nawet najbardziej wymagającą trasę. Profesjonalne akcesoria off-road nie są tanie, dlatego musimy przygotować się na wydanie dużych pieniędzy. Komplet nieużywanych opon terenowych może kosztować ponad 1000 złotych.

2. Wyciągarka elektryczna 

Umiejętności kierowcy mogą okazać się niewystarczające do tego, aby bezpiecznie ukończyć rajd. Nie jest to jednak powód do wstydu, ponieważ nawet profesjonalni kierowcy rajdowi czasami wypadają z trasy. Opony terenowe nie zawsze poradzą sobie z przeszkodami, przez co samochód może utknąć w błotnistym terenie, a wówczas wyciągnięcie pojazdu będzie możliwe wyłącznie przez specjalną wyciągarkę elektryczną.

 Rola tego urządzenia jest wręcz nieoceniona, przez co wyciągarka to jedno z najważniejszych akcesoriów off-road. Jeśli zamierzamy zorganizować poważną wyprawę w trudnym terenie, przynajmniej jeden pojazd biorący udział w rajdzie musi mieć sprawną wyciągarkę elektryczną.

Największą zaletą urządzenia jest niewielki silnik, który wytwarza energię niezbędną do tego, aby wyciągnąć zakleszczony pojazd. Nawijanie linki odbywa się więc automatycznie, co jest olbrzymim ułatwieniem. Wyciągarka elektryczna może być wyposażona w linkę wykonaną z metalu lub materiałów syntetycznych.

 Metal ma znacznie większą wytrzymałość, ale tworzywo syntetyczne jest znacznie praktyczniejsze w trakcie eksploatacji urządzenia. Wyciągarka elektryczna to poważny zakup, ponieważ urządzenie zazwyczaj kosztuje ponad dwa tysiące złotych.

3. Osłona silnika 

Prawidłowa praca silnika jest absolutną podstawą w trakcie rajdu off-road. Silnik generuje moc niezbędną do tego, aby samochody terenowe mogły pokonać wszelkie napotkane przeszkody. Uszkodzenie silnika zwiastuje nie tylko rychły koniec rajdu, lecz także utratę sporej sumy pieniędzy, którą będziemy musieli pokryć koszt naprawy.

Dlatego warto zawczasu wyposażyć pojazd w osłonę silnika. Osłona jest najczęściej wykonywana z grubych blach stalowych lub aluminium, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo silnika w czasie rajdu. Nowoczesne osłony zabezpieczające są często dopasowane do najpopularniejszych modeli samochodów, dzięki czemu ich montaż odbywa się przy wykorzystaniu fabrycznych elementów.

 Osłonienie silnika nie jest jedynym sposobem ochrony pojazdu, ponieważ producenci akcesoriów off-road oferują wiele innych zabezpieczeń. Kierowcy mogą zakupić osłonę, która zabezpiecza praktycznie całe podwozie samochodu. Oczywiście większa powierzchnia osłony jest równoznaczna z rosnącym kosztem jej zakupu. Cena osłony silnika nie jest bardzo wygórowana, a korzyści wynikające z jej eksploatacji są niezwykle istotne, aby zapewnić bezpieczne holowanie pojazdu.

Bezpieczne auto terenowe, czyli problemy z ubezpieczeniami

Nawet najlepsze akcesoria off-road nie zapewnią nam stuprocentowej pewności, że nasz pojazd będzie odporny na wszelkie awarie. Musimy mieć świadomość tego, że off-road może być niebezpieczny zarówno dla naszego samochodu, jak i dla nas samych.

Uprawianie sportów ekstremalnych jest zawsze związane z ryzykiem, dlatego wielu kierowców pragnie zabezpieczyć się przed ewentualnymi wypadkami. Najprostszym sposobem wydaje się zakup ubezpieczenia, ale przebieg całej procedury nie jest taki prosty.

 Off-road jest uznawany przez towarzystwa ubezpieczeniowe za sport ekstremalny, przez co koszt zakupu polisy może się znacząco zwiększyć. Jeśli jednak wysoka składka nie jest dla nas problemem, zakup ubezpieczenia będzie na pewno dobrym posunięciem.

Czy sprawa wygląda podobnie w przypadku samochodu? Niestety, tutaj także musimy być przygotowani na spore wydatki. Auta terenowe muszą mieć dużą moc silnika, aby sprawnie poruszać się po trudnym terenie. Duża pojemność silnika to jeden z kluczowych parametrów, który decyduje o wysokości ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC).

Naturalnie jest to ubezpieczenie obowiązkowe, dlatego musimy zaakceptować wysokość opłacanej składki. Dużo większy dylemat rodzi natomiast zakup opcjonalnego ubezpieczenia AC. Samochód terenowy zostaje zazwyczaj sklasyfikowany jako pojazd specjalny, ponieważ eksploatacja auta przebiega w inny sposób niż użytkowanie standardowego samochodu osobowego.

Nikogo zapewne nie zdziwi fakt, że w konsekwencji wysokość składki znów staje się nieporównywalnie większa. Niestety, nawet opisane akcesoria (opony terenowe, osłona silnika, wyciągarka elektryczna) nie zawsze uchronią nas przez wypadnięciem z trasy, a wówczas ryzyko uszkodzenia pojazdu staje się bardzo prawdopodobne. Rachunki za naprawę aut terenowych są nieraz horrendalnie wysokie, a wykupione ubezpieczenie może w takiej sytuacji okazać się wybawieniem.

Podsumowując, użytkowanie pojazdu terenowego znacznie podnosi koszt zakupu wszystkich polis ubezpieczeniowych. Jednak ryzyko podejmowane przez kierowców off-road powoduje, że zabezpieczenie w postaci polisy jest naprawdę przydatne. Radzimy więc dokładnie przekalkulować ewentualne koszty napraw pojazdu, co pomoże nam w podjęciu decyzji dotyczącej zakupu ubezpieczenia.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły