Data modyfikacji:

Apple TV - co to jest i czy warto kupić?


Apple TV to niewielkie urządzenie, idealne do oglądania filmów, a także grania. W naszym poradniku podpowiemy wam czy Apple TV w Polsce ma sens. 

Apple TV - co to takiego? 


Produkty filmy z logo nadgryzionego jabłka są głównie znane z telefonów iPhone, a także komputerów Mac. W szerokiej ofercie znajdą także coś dla siebie posiadacze telewizorów, Apple przygotowało dla nich niewielkie urządzenie, które jest świetnym centrum rozrywki. 

 Pierwsza generacja tego urządzenia została przedstawiona w 2006 roku. Początkowy model był oferowany z 40GB dyskiem. Urządzenie nie zrobiło tak wielkiej furory jak chociażby pierwszy model iPhone’a, mimo to urządzenie cieszyło się sporym zainteresowaniem. 

W 2010 roku użytkownicy otrzymali kolejną wersję swojej przystawki do telewizora, Apple nieco zmieniło wygląd i umożliwiło odtwarzanie multimediów prosto z systemu iOS. Trzecia generacja pudełka z nadgryzionym jabłkiem pojawiła się w 2012 roku, ale oprócz nowego procesora i wsparcia dla serwisu Netflix, nie wnosiła zbyt wiele. 

Dopiero w 2015 roku przyszła prawdziwa rewolucja. Plotki mówiły, że na prezentacji może pojawić się telewizor Apple, niestety te informacje okazały się nieprawdziwe i Tim Cook pokazał kolejną odsłonę przystawki. Do 4 i 5 generacji urządzenia zastosowano zupełnie nowy system operacyjny  tvOS. Jego zasada działania była bardzo podobna do systemu operacyjnego znanego z telefonów czy tabletów. 

Możliwość ściągania gier ze sklepu sprawiła, że na telewizorze można było uruchomić wiele gier, wcześniej znanych z iPhone’a czy Maca. Dodatkowo przeprojektowany został pilot, który otrzymał specjalny przycisk do sterowania Siri. Takie rozwiązanie umożliwia sterowanie przystawką, za pomocą głosu. Niestety Apple TV w Polsce wciąż jest oferowane w języku angielskim i póki co nic nie wskazuje na to, że ulegnie to zmianie. 

Apple TV w Polsce też może być użyteczne 


Mimo że brak Siri dla polskich użytkowników jest sporym zawodem to przystawka może być naprawdę fajną opcją do rozszerzenia możliwości telewizora, Apple postarało się przy projektowaniu systemu. W sklepie dla miłośników dobrego kina przygotowano setki pozycji, które można kupić lub wypożyczyć. Ważnym elementem Apple TV są także serwisy VOD. Mamy do dyspozycji przede wszystkim Netflixa, Amazon Prime a całkiem od niedawna program HBO GO

Do tego mamy całą masę gier wliczając w to samochodówkę Asphalt 8, Guitar Hero czy Geometry Wars. Przygotowane gry są zoptymalizowane pod telewizory, dlatego gra się w nie całkiem przyjemnie. Trzeba jednak zaznaczyć, że miłośnicy rozgrywek na konsoli mogą poczuć się zawiedzeni. To raczej przystawka do telewizora dla osób, które chcą pograć od czasu do czasu. Możliwości są naprawdę spore, więc w Polsce, Apple TV jak najbardziej ma sens. 

Porównanie dostępnych modeli 


Apple TV 4K 32/64GB - najnowsza obecnie wersja Apple TV została pokazana we wrześniu 2017 roku. To co ją wyróżnia to przede wszystkim rozdzielczość 4K. Wsparcie dla tej rozwijającej się wciąż technologii umożliwia oglądanie i granie w najwyższej możliwej jakości. Oprócz tego przystawka otrzymała nowy procesor A10X poprawiający wydajność. Tak naprawdę to główna zmiana w porównaniu do starszej wersji Apple TV, czy warto więc dopłacać pieniądze do tej wersji? Jeśli posiadasz w swoim domu telewizor 4K to jak najbardziej tak. Z telewizorem Full HD wrażenia nie będą tak dobre, jak z dedykowanym urządzeniem. 

Apple TV 32GB - starsza odsłona Apple TV wciąż jest bardzo dobrym wyborem. Jeśli posiadasz telewizor Full HD to w pełni będziesz mógł wykorzystać jego możliwości. Procesor A8, mimo że nieco mniej wydajny, wciąż działa jak należy. Dostęp do aplikacji i oferty telewizyjnej jest dokładnie taki sam jak w wersji 4K. Jedyny dylemat to wersja pojemnościowa. Oficjalnie Apple w sprzedaży pozostawiło wersję 32GB, jednak wciąż wiele sklepów oferuje wersje pojemnościową 64GB w przystępnej cenie. Trzeba się jednak spieszyć, bo ta jednostka już niebawem całkowicie zniknie z oferty. Jeszcze jednym argumentem opowiadającym się za tym modelem jest cena. Zaoszczędzenie około 200 złotych na zakupie pozwoli na zaopatrzenie się w niezbędne akcesoria. W sklepach jest ich całkiem sporo, więc będzie w czym wybierać. 

Czy rzeczywiście warto? 


Każdy kto chce mieć dostęp do wielu multimedialnych treści, a także rozmaitych form rozgrywki w postaci gier to przystawka telewizyjna jest świetnym wyborem. To urządzenie przede wszystkim przeznaczone dla osób nie posiadających funkcji smart. To tak naprawdę rozszerzenie funkcji telewizora, Apple w tej kwestii się bardzo postarało. Dodatkowe połączenie z iPhonem czy Ipadem jest kolejnym argumentem. 

Apple TV na pewno nie może równać się z Xboxem One czy Playstation 4. Jednak można odnieść wrażenie, że producent z Cupertino wcale nie zamierza konkurować z tymi gigantami. To urządzenie jest dla osób, które chcą zagrać i wygodnie korzystać z Netflixa czy HBO. Odpowiemy po raz kolejny, warto kupić Apple TV.