Data publikacji:

Apple szykuje rewolucję. Nowe iPady mogą zmienić się nie do poznania

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne tablety Apple będą zupełnie odmienione. Najnowsze doniesienia wskazują, że prawdopodobnie seria iPadów Pro otrzyma bezramkowy ekran, a także system rozpoznawania twarzy. 

Nowe tablety Apple z poważnymi zmianami 

Tegoroczna konferencja Apple zapowiada się ciekawiej niż kiedykolwiek wcześniej. Nie ustają plotki na temat pojawienia się aż trzech nowych iPhone’ów wyposażonych w bezramkowe ekrany i technologię rozpoznawania twarzy Face ID. Wygląda na to, że zmiany czekają nie tylko telefony, ale również tablety. Ming-Chi Kuo jeden z najpopularniejszych analityków na świecie wskazuje, że prawdopodobnie w tym roku zobaczymy iPada 10,5-calowego i iPada z ekranem 12,9 cala.

Urządzenia miałyby otrzymać ekran w bardzo dużym stopniu pozbawiony ramek. Taki zabieg wymusiłby na Apple pozbycie się czytnika linii papilarnych, który obecnie znajduje się we wszystkich iPadach. Zamiast niego tablet zostałby wyposażony w czujniki biometryczne, dokładnie takie, jakie znajdują się w iPhone X. 

Przewidywana specyfikacja iPada Pro 

 • bezramkowy ekran Retina TrueTone 
 • Face ID 
 • procesor Apple A11X 
 • brak złącza minijack 3,5 mm 

 • Potwierdzeniem tych doniesień ma być najnowsza wersja iOS 12, która wprowadza sterowanie tabletem za pomocą gestów. W ten sposób przycisk Home służy wyłącznie do odblokowywania tabletu. Jeden z deweloperów w kodzie nowego systemu odnalazł również zestaw animoji przygotowanych z myślą o tabletach Apple. Przypomnijmy, że emoji można tworzyć na podstawie mimiki twarzy, dzięki obecności zaawansowanej kamery TrueDepth. Osoby testujące system iOS12 jasno wskazują, że jest on przygotowany na nowe urządzenia. 

  Kolejnym dowodem na to, że Apple intensywnie pracuje nad iPadami Pro jest zarejestrowanie aż siedmiu nowych urządzeń w Euroazjatyckiej Komisji Gospodarczej. Firma z Cupertino musi zgłosić nowe sprzęty, aby mogła sprzedawać je na terenie Armenii, Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu, a także Rosji. Podobna sytuacja miała miejsce z nowymi Macbookami Pro, które kilka tygodni temu zostały oficjalnie zaprezentowane. 

  W japońskim serwisie Macotakara, kilka dni temu pojawiły się informację, że iPad będzie pozbawiony złącza minijack 3,5 mm. Z informacji wynika również, że ich wymiary będą nieco mniejsze w porównaniu do poprzedników. 


  Przewidywane wymiary iPada Pro 10,5 cala: 

 • wersja 2018: 247.5 x 178.7 x 6 mm 
 • wersja 2017: 250.6 x 174.1 x 6.1 mm

 • Przewidywane wymiary iPada Pro 12,9 cala

 • wersja 2018: 280 x 215 x 6.4mm
 • wersja 2017: 305.7 x 220.6 x 6.9mm

 • Specyfikacja może być jeszcze lepsza 

  Nowe tablety Apple zmienią się nie tylko pod względem wizualnym. Oprócz systemu odblokowywania twarzy mają pojawić się w nich znacznie lepsze podzespoły. Według chińskiego serwisu MyDrivers iPady Pro miałyby otrzymać ośmiordzeniowy procesor A11X Bionic. Taką jednostkę Apple stosuje aktualnie iPhone 8, 8 Plus i X. Testy wydajnościowe potwierdzają, że są to aktualnie jedne z najmocniejszych jednostek na rynku. 

  Aktualnie tablety mają 4 GB pamięci RAM, ale nie jest wykluczone, że Apple rozbuduje pamięć, która pozwoli na korzystanie z wymagających aplikacji. W przyszłym roku ma pojawić się pełna wersja programu Adobe Photoshop dostosowana do tabletów, dlatego taki scenariusz może okazać się prawdopodobny. 

  Na ten moment nie wiadomo jaki aparat zostanie zastosowany w tabletach, ale raczej nie spodziewałbym się rewolucji. Możliwe, że w nowych modelach pojawi się 12-megapikselowa kamera, dokładnie taka, jak w iPhone 8. 

  Kiedy odbędzie się premiera iPadów Pro? 

  Najprawdopodobniej tablety Apple zostaną pokazane na wrześniowej konferencji Apple. Ta informacja na ten moment nie jest jeszcze potwierdzona, bo w przeszłości firma z Cupertino organizowała prezentacje na przełomie października i listopada. Nie jest wykluczone, że prezentacja nowych produktów zostanie podzielona na dwie części. We wrześniu głównym bohaterem ma być przede wszystkim nowy iPhone. 

  Czy warto czekać na iPada Pro? 

  Nowy iPad Pro prawdopodobnie będzie tabletem podkreślającym nowoczesny styl. Dla osób, które cenią sobie wzornictwo opierające się na bezramkowym ekranie może to być naprawdę dobry wybór. Tablety mogą być lżejsze i nieco mniejsze, przy jednoczesnym zachowaniu takich samych proporcji ekranu. Zastosowane technologie w iPadach mogą spowodować, że ich cena może poszybować nieco w górę i to może być jeden z największych minusów. 

  Jeśli nie chcesz czekać na nowe modele, a także szukasz oszczędności, to aktualne wersje iPadów Pro w dalszym ciągu są łakomym kąskiem. Nie można odmówić im ładnego wyglądu, a także szybkości. Są one także wyposażone w czytnik linii papilarnych Touch ID, który dla wielu osób jest wygodniejszy niż technologia odblokowywania twarzą. Do wyboru jest również budżetowa wersja iPada. Szósta generacja tego urządzenia do zwykłego, codziennego użytkowania sprawdza się naprawdę dobrze. Wybór jest spory, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie. 

  Autor: Bartłomiej Mazurek 

  Przeczytaj również