Data publikacji:

Aranżacja pokoju dzieciecego - kilka porad, aby przebiegła szybko i sprawnie

Pokój dziecięcy zazwyczaj zmienia się, w miarę dorastania zamieszkującej go pociechy. Są sposoby na urządzenie go ponadczasowo, aby rósł razem z naszym dzieckiem. Jakie dekoracje, sprzęty i meble wybrać, aby nasze dziecko czuło się w nim dobrze, ale aby równocześnie nie wydawać zbyt wielu pieniędzy na jego ponowne urządzanie?

Pokoje tematyczne

Tematyczne pokoje dziecięce wyglądają zawsze bardzo oryginalnie i dziecko może się w nim poczuć naprawdę wyjątkowo i utwierdzić w świadomości, że ten pokój jest stworzony specjalnie dla niego i może go traktować jako ostoję, prywatne królestwo, dzięki czemu zyskuje ono większe poczucie bezpieczeństwa. Jednak, to co wygląda pięknie i naprawdę efektownie równa się także większemu wysiłkowi włożonemu w jego wykonanie, a także najczęściej większym nakładom pieniężnym.

I o ile w przypadku rodzin planujących więcej niż jedno dziecko, może to być wyjście całkiem praktyczne, ponieważ taki pokój może przechodzić z rąk do rąk kolejnych dzieci – o tyle w rodzinach o niewielkiej liczbie dzieci, tematyczne pokoje dla dzieci mogą się okazać niepraktyczne. W rodzinach o małej liczbie dzieci, pokój tematyczny wiąże się z nową aranżacją oraz remontem w każdym wieku dziecka, co jest zupełnie nieopłacalne. 

Jak więc zaaranżować pokój dziecięcy aby wyglądał przytulnie, przyjaźnie dla dziecka ale również nie wyglądał pospolicie i nudno? 

Kolorystyka

Najbardziej uniwersalnymi kolorami wybieranymi do pokoi dla dzieci są jasne, ciepłe kolory. Zaliczają się do nich głównie odcienie beżu, żółcienie i kolory piaskowe, ale przede wszystkim biel. Mniej popularne i wydaje się trochę niedoceniane, są pastelowe kolory takie jak róż, seledyn, błękit czy gołębiowa szarość, a szkoda ponieważ również bardzo dobrze nadają się do pokoju dziecięcego. Jednak co tu dużo mówić, najbardziej uniwersalnym kolorem jest po prostu najzwyklejsza biel. Dlaczego? Po pierwsze białe farby są zwykle wydajniejsze niż te kolorowe. Po drugie, białą farbą łatwiej jest uzyskać dobre krycie, a po trzecie, do tego koloru ścian najłatwiej jest dobrać kolorowe dodatki i meble, bo do białego pasuje praktycznie wszystko. 

Łóżeczko

W tym aspekcie aranżacji pokoju dziecięcego, nastąpił powrót kołysek w całkiem nowej odsłonie, a także popularnych niegdyś drewnianych łóżeczek. Ale niestety mają one swoją konkurencję wśród nowoczesnych kompleksowych łóżeczek, zaopatrzonych w przewijaki, szufladki oraz półeczki. I mimo swojego bezkonkurencyjnego uroku, drewniane łóżeczka raczej niestety przegrywają ze swoimi oponentami, ze względu na ich praktyczność. Jednak zdarza się, że te nowoczesne, kompaktowe łóżeczka, mimo swojej praktyczności mogą zajmować naprawdę dużo miejsca i być bardzo nieporęczne. 

Ale nie w samym łóżku dziecko śpi! Materac przecież też się liczy. Jaki wybrać najlepiej? Przede wszystkim - wygodny. Materac wbrew pozorom jest bardzo ważny dla ciągle rozwijającego się dziecięcego kręgosłupa. Dlatego polecamy materace lateksowo-kokosowe, które dzięki lateksowej piance będzie gwarantowało dziecku odpowiedni odpoczynek, natomiast warstwa kokosu zapewnia bezpieczeństwo od pleśni i roztoczy.

Meble 

W pierwszych latach życia dziecko nie potrzebuje zbyt wielu mebli, więc w pokoiku wystarczy mu łóżeczko, komódka na ubrania i akcesoria, przewijak i ewentualnie fotel dla czuwającego przy nim rodzica. Taka ilość mebli daje wrażenie, że taki pokoik jest stosunkowo pusty i nie ma wielkiego pola do popisu wśród dekoracji – ewentualnych kolorowych akcentów można dodać najwyżej przez kolorową pościel, imiona z literek na ścianie, poduszeczki czy dywaniki. O kolorowym dywaniku, idealnym do pokoju dziecięcego pisaliśmy tutaj. 

Wraz z rozwojem maleństwa rosną również wymagania meblarskie. Potrzebne są między innymi kosze na zabawki, miejsce do zabawy i więcej miejsca na ubranka. Ale nikogo to nie obchodzi, ponieważ w tym momencie, styl w jakim kiedyś urządziliśmy pokój, czy drogie meble, czy też dodatki i dekoracje, wszystko to nagle przestaje mieć znaczenie. Kolorowo robi się od samych zabawek, a pierwszym, głównym  projektantem tegoż pokoju staje się ten sam mały człowiek, który jeszcze niedawno tylko spał, jadł i płakał w Waszych objęciach. Od tej pory rodzice przestają mieć cokolwiek do gadania w kwestii pokoju dla dziecka. 


Autor: Marta Nowak

Polecane artykuły