Data publikacji:

Bateria naścienna czy podtynkowa - co wybrać?

Jeśli urządzasz łazienkę lub kuchnię, czeka Cię wybór: bateria naścienna lub bateria podtynkowa. Sprawdź, na jaki rodzaj baterii postawić.

Jak dobrać baterię łazienkową? 

Baterie podtynkowe - w obecnym czasie bardzo wiele osób chętnie je wybiera. Są one nie tylko piękne, ale też bardzo wygodne, ponieważ na zewnątrz są tylko przyciski oraz kran, często jest to bardzo ozdobna rozeta, zaś całe połączenie rurek schowane jest pod tynkiem. W taki sposób wszystkie elementy kranu są przede wszystkim łatwe do czyszczenia, ponieważ nie ma na zewnątrz zbędnych elementów. Tego rodzaju rozwiązania często doskonale komponują się zarówno ze zwykłymi aranżacjami jak i nowoczesnymi, które coraz częściej są wybierane. Takie wykonania są często stosowane nie tylko w domach, lecz także w łazienkach publicznych np. galeriach handlowych czy teatrach. Jest to bowiem element bardzo łatwy w czyszczeniu, co oznacza, że nie wymaga nadmiaru szczegółowej pracy i środków chemicznych. 

Należy jednak pamiętać, że, by faktycznie bateria spełniała swoje zadanie i była bezawaryjna, należy bardzo dokładnie wykonać połączenia, ponieważ późniejsza ich modyfikacja będzie wymagała demontażu i uszkodzenia ściany, żeby dostać się do elementów połączeń. Mimo tego, że wiele osób nie jest w stanie odpowiednio podłączyć wszystkiego samodzielnie tylko potrzebują pomocy fachowców baterie podtynkowe opinie mają bardzo dobre. Między innymi dlatego, że samo użytkowanie tego rodzaju baterii jest naprawdę wygodne. Z reguły takie rozwiązania są montowane pod prysznicem, przy wannie czy nad umywalka, jednak można je wykonać właściwie w każdym miejscu. Jest to jednak dość kosztowna opcja, zdecydowanie droższa niż w przypadku baterii naściennej, dlatego nie wszędzie jest wykorzystywana. W tych kilku miejscach są jednak tak użyteczne, że warto się nimi zainteresować.
Baterie naścienne – to najbardziej popularne baterie wykorzystywane w zdecydowanej większości domów. Są one łatwe do podłączenia, więc większość ludzi samodzielnie je wykonuje. W sprzedaży istnieją takie jak bateria umywalkowa ścienna czy prysznicowa. Ich zaletą jest to, że są bardzo łatwe w montażu. Gdy coś się zepsuje, nie trzeba skuwać części ściany, tylko łatwo można się dostać do połączeń. W domu można zastosować baterię z regulowanym jednym uchwytem lub z dwoma kurkami do cieplej oraz zimnej wody. 

To jednak nie wszystko, ponieważ bateria umywalkowa ścienna elektroniczna bardzo często wykorzystywana jest w eleganckich restauracjach czy hotelach. Wyposażona jest w czujnik, który wychwytuje obecność dłoni pod kranem i uruchamia strumień wody. Tego rodzaju rozwiązania są bardzo higieniczne, jednak nie należą do najtańszych. Z tego powodu tylko w niektórych miejscach można je spotkać. Dużo częściej spotyka się baterię, której wodę uruchamia się przyciskiem, ale w konkretnym czasie od zabrania ze strumienia wody rąk, woda się wyłącza. Takie baterie wykorzystywane są w publicznych toaletach.

Jak najlepiej dobrać baterię podtynkową?

Aby wszystko dobrze działało, warto zasięgnąć informacji w kwestii doboru odpowiedniej baterii podtynkowej, którą trzeba zamontować w specjalny sposób - inny, niż w przypadku baterii naściennej. Przede wszystkim musi być ustalone, w jaki sposób ma działać, na jakiej wysokości powinna być umieszczona, ponieważ od tego będzie zależeć, jak wysoko ma być wykonana wylewka, żeby wszystko działało jak należy. Warto pamiętać, że wszystko musi być zrobione przed położeniem płytek, ponieważ w innym przypadku skuwanie ich będzie koniecznością. 

Baterie podtynkowe można złożyć z wielu elementów, jednak jest też możliwość zakupienia zestawu, w którym wszystkie elementy będą do siebie idealnie pasowały. W przypadku dobierania elementów, często kupuje się części różnych producentów a one nie zawsze idealnie ze sobą współpracują. Dlatego o wiele korzystniejszy będzie zakup całego zestawu, ponieważ daje to gwarancje, że wszystkie elementy są do siebie dopasowane. W sytuacji uszkodzenia jednego z nich, wystarczy wymienić tylko ten jeden i wszystko będzie dobrze działało. W przypadku osób, które znają się na montażu takich części tylko trochę lub w ogóle, rozsądnym rozwiązaniem będzie zwrócenie się o pomoc w montażu do fachowca, ponieważ źle zamontowane elementy będą źle działały. To pociąga za sobą komplikacje, ponieważ każda próba naprawy tego, co się psuje, niesie za sobą konieczność skuwania sporej ilości ściany, by się dostać do potrzebnych elementów i złożyć wszystko od nowa. 

Co wybrać. Bateria naścienna czy podtynkowa?

Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy. Jeśli danej osobie zależy na tym, żeby w łazience nie było widać żadnych połączeń, tylko wszystko płaskie, wmontowane w ścianę, wówczas jedynym rozwiązaniem są baterie podtynkowe. Jeśli chcesz puścić wodze fantazji i zaaranżować łazienkę w stylu retro lub klasycznym to sięgnij po klasyczne baterie naścienne. Będziesz mieć do wyboru wiele różnych styli wykonania - od dawnych, wręcz królewskich po nowoczesne. Można dobierać dokładnie takie baterie, jakie pasują do konkretnego stylu tworzonej łazienki. Z pewnością bateria podtynkowa ma bardzo dużo zalet, ponieważ czyszczenie jej jest bardzo proste, a dodatkowo doskonale komponuje się z nowoczesną aranżacją, jednak nie będzie pasowała do wystroju starodawnego stylowego.

Polecane artykuły