Data modyfikacji:

Bawełniane rękodzieło sposobem na drugie życie ubrań!

Gigantyczny trend na bawełniane torby na zakupy przyszedł znienacka jakiś czas temu i trwa aż do dnia dzisiejszego. Rozłożył na łopatki wszystkich miłośników rozwiązań zarówno przyjaznych środowisku, jak i praktycznych. Nic dziwnego, porządnie wykonana bawełniana torebka może pełnić bardzo różne funkcje, w zależności od tego do jakiego celu akurat potrzebujemy ją wykorzystać. Bawełniane torby doskonale nadają się do noszenia na co dzień, w zastępstwie normalnych damskich torebek. Świetnie noszą się z casualowym strojem, do którego często nie pasują popularne skórzane torbebki. Dodatkowego smaku może jej nadać nieszablonowe wykonanie.

Wielbicieli robótek ręcznych i ogólnie rozumianego Handmade’ u pewnie ucieszy fakt, że taką torbę możemy wykonać własnoręcznie. A jeżeli wśród powyższej grupy znajdują się również zwolennicy recyklingu to dodam, że materiałem surowcowym może być stara koszulka, której już nie nosimy, bo przykładowo zmieniły nam się modowe upodobania. Taki recykling to istne drugie życie ubrań!

Źródło: pixabay.com

Jak to zrobić? Nic prostszego! Zaczynamy od ułożenia koszulki na płasko, tak aby łatwo nam było na niej operować. Zaczynamy od odcięcia rękawów koszulki – w ten sposób powstaną uszy torebki. Ale musimy to zrobić rozsądnie, ponieważ jeśli utniemy je przy samym szwie, może się później okazać, że ucho naszej torebki jest troszeczkę za małe. Aby temu zapobiec, dobrze jest wyciąć pasek materiału po bokach koszulki wzdłuż szwu rękawa. To, jak dużo z niej wytniemy zależy jak długie uszy ma mieć nasza torebka. 

Koszulki typu T-shirt charakteryzują się prostą konstrukcją, a otwór na głowę prawie przylega do szyi, więc niezbędne będzie wycięcie z przodu i z tyłu dużego dekoltu w kształcie litery U. Pamiętajmy jednak, że jego głębokość powinna być mniej więcej równa lub odrobinę mniejsza od głębokości bocznych wycięć materiału. W tym momencie etap wycinania dobiega końca, rozpoczynamy etap szycia. Zanim jednak wbijemy pierwszą igłę, odwróćmy koszulkę na lewą stronę. Zszywamy ze sobą dolne krawędzie przodu i tyłu koszulki, a właściwie tego co z niej zostało. 

Dobrze jest również ładnie wykończyć uszy naszej torby zakupowej podszywając każdą ich krawędź. Nieobszyte mogą się strzępić podczas eksploatacji, co może mieć także wpływ na wytrzymałość całej torby – przecież nie chcemy żeby drugie życie koszulki było byle jakie! Torebka po wykrojeniu i zszyciu będzie mieć kształt jak typowa foliowa reklamówka, z tą różnicą, że nasza będzie zdecydowanie piękniejsza i bardziej ekologiczna.

Jeśli chodzi o design to ogranicza nas już tylko nasza wyobraźnia. Mamy całą gamę dodatków: od kolorowych nici, połączonych z unikalnymi haftami, poprzez cekiny i naszywki, aż po trwałe naprasowanki i farby do tkanin. Nie pozostaje nam już nic innego, jak tylko ją nosić i chwalić się znajomym.
Autor: Marta Nowak