Data modyfikacji:

Bieg na sześć łap – jak biegać z psem?

Układ idealny - ty chcesz pobiegać i spalić trochę kalorii, a pies wyhasać i wykorzystać nadmiar energii. Żeby wasza współpraca wyszła obojgu na dobre, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Dowiedz się, jak wprowadzić psa do treningu biegowego oraz jakie akcesoria powinieneś mieć ze sobą.
Dla pupila wspólny trening to okazja do nadrobienia z tobą zaległości, gdzie w tygodniu niekoniecznie masz czas na „więcej” niż tylko spacer. Pamiętaj jednak, że twój ekwipunek, zapięta smycz i wybór trasy nie wystarczą. Jeśli biegasz, zapewne wiesz, jak ważny jest wybór odpowiedniego obuwia i ubrań – twój czworonożny przyjaciel potrzebuje podobnego przygotowania.

Nie każdy pies to urodzony biegacz

Zanim wybierzesz się na "bieg na 6 łap", sprawdź, czy twój pies ma predyspozycje do tego typu aktywności. Na przykład dla psów ras wielkich może to być zbyt wielkie obciążenie. Natomiast najmniejsze czworonogi mogą zwyczajnie za tobą nie nadążyć. Najlepsze warunki do biegania mają psy ras średnich, które dumnie reprezentują m.in. Husky, Foksterier, Bokser i Border Collie.

Pamiętaj, dłuższe dystanse w psim towarzystwie można pokonywać dopiero wtedy, gdy twój podopieczny skończy pierwszy rok życia. Wcześniej, gdy ten jest jeszcze w fazie wzrostu, układ kostny jest szczególnie narażony na obrażenia. Przeciążenie organizmu młodego psa może mieć poważne konsekwencje w przyszłości. Dlatego do tego czasu zabieraj pupila na krótki bieg, nie trening. Pamiętasz swoje początki z bieganiem? Na początek spokojny trucht, trochę marszobieg i przede wszystkim krótki dystans. Podobnie, stopniowo wprowadzaj czworonoga.

Niezależnie od dystansu i poziomu zaawansowania, zawsze kontroluj stan pupila. Jeśli wyraźnie zostaje w tyle i nie dotrzymuje ci tempa, wysiłek może być zbyt duży. Zastanów się też nad przebiegiem trasy – warto wybierać zacienione miejsca, aby w słoneczne dni nie przegrzewać psa. Zwróć uwagę na podłoże po jakim biegacie – ty masz na sobie buty sportowe, które stabilizują kostkę i amortyzują wstrząsy, natomiast pies jest narażony np. na poparzenia od przegrzanej powierzchni.

Wymagany sprzęt, czyli uprząż, smycz i szelki

Podczas biegu zadbaj o to, aby poza dobrą zabawą łączyła cię z psem również solidna smycz. Abyś w trakcie treningu mógł skupić się na technice i oddechu, ręce powinny być wolne, dlatego zaopatrz się w pas biodrowy i uprząż dla zwierzaka. Pas powinien być wyposażony w dodatkowe elementy, przenoszące ciężar również na pośladki. Dzięki nim, ciągnący nas pies nie przyprawi nas o ból w dolnych częściach kręgosłupa – siła rozłoży się na większej powierzchni ciała. Smycz musi być odpowiedniej długości, aby dystans między wami był komfortowy dla obojga.
Przejdźmy do wyposażenia dla psa - uprzęży, czyli szelek. Są one znacznie lepszym rozwiązaniem niż obroża, ponieważ eliminują zagrożenie ucisku, gdy pies biegnie za szybko lub gdy gwałtownie zareaguje na zdarzenia poboczne. Takie sytuacje mogłyby spowodować kontuzję psiego karku. Warto wybrać szelki dedykowane do tego sportu, ponieważ są one tak skonstruowane, aby nawet podczas intensywnego ruchu nie obcierały zwierzaka. 

Jeśli na spacery zakładasz swojemu psu kaganiec, na treningu biegowym zdecydowanie powinieneś z niego zrezygnować. Podczas wzmożonego ruchu twój pupil musi swobodnie oddychać.

Podstawa treningu - woda

Jeśli dotychczas podczas biegania nie towarzyszyła ci butelka wody, a planujesz trening z psem – czas to zmienić. Jest to obowiązkowa pozycja wyposażenia waszego duetu. Pamiętaj, że pupil musi mieć naczynie, z którego będzie mógł się wygodnie napić, dlatego warto wybrać specjalne komplety jak poidełko – rodzaj składanej butelki wyposażonej w dozownik wody czy składana silikonowa miska z wygodną do zaczepienia o pas biodrowy butelką. 
Jeśli wybieracie się w długą trasę – potrzebne będą również przekąski. Najlepiej drobne i wysoko energetyczne. Ważne! Nie wolno podawać psu standardowego posiłku chwilę przed, a tym bardziej w trakcie aktywności, grozi to poważną przypadłością jak skręt żołądka.
Autorką tekstu jest Kamila Zalińska-Woźny - redaktorka bloga wnetrza-ze-smakiem.pl.
spodnie nieprzemakalne

Jakie spodnie przeciwdeszczowe? Nieprzemakalne, oddychające - idealne na deszcz w górach

2021-09-18
Górski strój powinien chronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zapewniać ciepło i wygodę. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że podczas górskich wędrówek można się solidnie zgrzać, dlatego twoja garderoba powinna charakteryzować się również oddychalnością. Jakie nieprzemakalne spodnie w góry wybrać, w których będziesz czuć się komfortowo? Sprawdźmy!
jazda rowerem jesienią

5 zasad jazdy rowerem jesienią

2021-09-18
Utarło się, że jesienią nawet zapaleni rowerzyści chowają swoje jednoślady do garaży lub piwnic, bo jest zimno, ciemno, deszczowo, niebezpiecznie. Nic bardziej ...
glutamina

Glutamina – co to i jak działa? Kiedy ją stosować?

2021-09-18
W ostatnim czasie suplementy diety z glutaminą zyskują wysoką popularność. Co za nią stoi? Przede wszystkim działanie i bezpieczeństwo naturalnego aminokwasu. Dowiedz się, kto powinien suplementować glutaminę, jak robić to prawidłowo i jaki suplement wybrać, by uzyskać najszybsze efekty.
dobra bluza do biegania na jesień

Bluza do biegania na jesień - jak wybrać

2021-09-17
Bieganie jesienią wymaga od nas nieco większego przygotowania niż to latem. Zwłaszcza jeśli chodzi o odpowiednią odzież. Kapryśna pogoda z pewnością nie ułatwia...
jaka mata do jogi

Jaka mata do jogi będzie najlepsza?

2021-09-17
Zaczynasz treningi jogi i zastanawiasz się, jaka mata do jogi sprawdzi się najlepiej? Zapraszamy do poniższego poradnika – znajdziesz w nim przydatne wskazówki, dzięki którym wybierzesz matę idealną.
co daje jazda na rowerze stacjonarnym

Co daje jazda na rowerze stacjonarnym?

2021-09-17
Rower stacjonarny to jedna z tych maszyn, która bywa lekceważona na siłowni. Wielu twierdzi, że ćwiczenie na nim nie ma większego sensu. Część osób uważa jazdę na rowerku stacjonarnym za odpoczynek po ciężkim treningu siłowym. Tymczasem wystarczy 20 minut pedałowania minimum trzy razy w tygodniu, aby poczuć efekty wysiłku na własnej skórze. Jazda na rowerze stacjonarnym to doskonały trening cardio. Jak się do niej przygotować? Co konkretnie daje jeżdżenie na rowerku stacjonarnym? Sprawdźcie, dlaczego warto zaopatrzyć się w ten sprzęt!