Data publikacji:

Bieg na sześć łap – jak biegać z psem?

Układ idealny - ty chcesz pobiegać i spalić trochę kalorii, a pies wyhasać i wykorzystać nadmiar energii. Żeby wasza współpraca wyszła obojgu na dobre, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Dowiedz się, jak wprowadzić psa do treningu biegowego oraz jakie akcesoria powinieneś mieć ze sobą.
Dla pupila wspólny trening to okazja do nadrobienia z tobą zaległości, gdzie w tygodniu niekoniecznie masz czas na „więcej” niż tylko spacer. Pamiętaj jednak, że twój ekwipunek, zapięta smycz i wybór trasy nie wystarczą. Jeśli biegasz, zapewne wiesz, jak ważny jest wybór odpowiedniego obuwia i ubrań – twój czworonożny przyjaciel potrzebuje podobnego przygotowania.

Nie każdy pies to urodzony biegacz

Zanim wybierzesz się na "bieg na 6 łap", sprawdź, czy twój pies ma predyspozycje do tego typu aktywności. Na przykład dla psów ras wielkich może to być zbyt wielkie obciążenie. Natomiast najmniejsze czworonogi mogą zwyczajnie za tobą nie nadążyć. Najlepsze warunki do biegania mają psy ras średnich, które dumnie reprezentują m.in. Husky, Foksterier, Bokser i Border Collie.

Pamiętaj, dłuższe dystanse w psim towarzystwie można pokonywać dopiero wtedy, gdy twój podopieczny skończy pierwszy rok życia. Wcześniej, gdy ten jest jeszcze w fazie wzrostu, układ kostny jest szczególnie narażony na obrażenia. Przeciążenie organizmu młodego psa może mieć poważne konsekwencje w przyszłości. Dlatego do tego czasu zabieraj pupila na krótki bieg, nie trening. Pamiętasz swoje początki z bieganiem? Na początek spokojny trucht, trochę marszobieg i przede wszystkim krótki dystans. Podobnie, stopniowo wprowadzaj czworonoga.

Niezależnie od dystansu i poziomu zaawansowania, zawsze kontroluj stan pupila. Jeśli wyraźnie zostaje w tyle i nie dotrzymuje ci tempa, wysiłek może być zbyt duży. Zastanów się też nad przebiegiem trasy – warto wybierać zacienione miejsca, aby w słoneczne dni nie przegrzewać psa. Zwróć uwagę na podłoże po jakim biegacie – ty masz na sobie buty sportowe, które stabilizują kostkę i amortyzują wstrząsy, natomiast pies jest narażony np. na poparzenia od przegrzanej powierzchni.

Trixie Pas biodrowy z absorberem dla średnich-dużych psów, neoprenowe obicie, bieganie, nordic walking

(1)
od 104,89
Zobacz
Trixie Pas biodrowy z absorberem dla średnich-dużych psów, neoprenowe obicie, bieganie, nordic walking
Opinia od P...k2018-08-06 Wytrzymały i wygodny, sprawdza się przy biegu z moim haszczakiem :)

Wymagany sprzęt, czyli uprząż, smycz i szelki

Podczas biegu zadbaj o to, aby poza dobrą zabawą łączyła cię z psem również solidna smycz. Abyś w trakcie treningu mógł skupić się na technice i oddechu, ręce powinny być wolne, dlatego zaopatrz się w pas biodrowy i uprząż dla zwierzaka. Pas powinien być wyposażony w dodatkowe elementy, przenoszące ciężar również na pośladki. Dzięki nim, ciągnący nas pies nie przyprawi nas o ból w dolnych częściach kręgosłupa – siła rozłoży się na większej powierzchni ciała. Smycz musi być odpowiedniej długości, aby dystans między wami był komfortowy dla obojga.
Przejdźmy do wyposażenia dla psa - uprzęży, czyli szelek. Są one znacznie lepszym rozwiązaniem niż obroża, ponieważ eliminują zagrożenie ucisku, gdy pies biegnie za szybko lub gdy gwałtownie zareaguje na zdarzenia poboczne. Takie sytuacje mogłyby spowodować kontuzję psiego karku. Warto wybrać szelki dedykowane do tego sportu, ponieważ są one tak skonstruowane, aby nawet podczas intensywnego ruchu nie obcierały zwierzaka. 

Jeśli na spacery zakładasz swojemu psu kaganiec, na treningu biegowym zdecydowanie powinieneś z niego zrezygnować. Podczas wzmożonego ruchu twój pupil musi swobodnie oddychać.

Trixie Szelki Julius K9 IDC 1/L 6385cm/50 mm petrol tx14856

(3)
od 155,00
Zobacz
Trixie Szelki Julius K9 IDC 1/L 6385cm/50 mm petrol tx14856
Opinia od Joanna2018-10-22 Świetne wykonanie, łatwo dopasować do psa i później sprawdza się w użytkowaniu

Podstawa treningu - woda

Jeśli dotychczas podczas biegania nie towarzyszyła ci butelka wody, a planujesz trening z psem – czas to zmienić. Jest to obowiązkowa pozycja wyposażenia waszego duetu. Pamiętaj, że pupil musi mieć naczynie, z którego będzie mógł się wygodnie napić, dlatego warto wybrać specjalne komplety jak poidełko – rodzaj składanej butelki wyposażonej w dozownik wody czy składana silikonowa miska z wygodną do zaczepienia o pas biodrowy butelką. 

Butelka poidełko (3009)

(1)
ostatnia cena 12,40
Zobacz
Butelka poidełko (3009)
Opinia od P...k2018-08-06 Wygodna do zawieszenia przy pasie biodrowym, odpowiednia pojemność na dłuższą trasę, no i najważniejsze - pies może się z niej swobodnie napić dzięki poidełku :)
Jeśli wybieracie się w długą trasę – potrzebne będą również przekąski. Najlepiej drobne i wysoko energetyczne. Ważne! Nie wolno podawać psu standardowego posiłku chwilę przed, a tym bardziej w trakcie aktywności, grozi to poważną przypadłością jak skręt żołądka.
Autorką tekstu jest Kamila Zalińska-Woźny - redaktorka bloga wnetrza-ze-smakiem.pl.