Data publikacji:

Bieżnia elektryczna czy magnetyczna? Zobacz co wybrać


Chcemy zacząć ćwiczyć. Siłownia nie wchodzi dla nas w grę, ponieważ za dużo tam ludzi. Na sporty na dworze jest za zimno bądź nie mamy czasu. Może w takim razie bieżnia do domu będzie dobrym rozwiązaniem? Czym kierować się przy jej wyborze?

Postanowiliśmy, że chcemy kupić sprzęt. Chcemy żeby było to związane z bieganiem, ponieważ to lubimy robić i szybko widać efekty. Zastanawiamy się jednak: jaką? W trakcie zakupów mamy do wyboru mnóstwo rodzajów, które mają szereg parametrów. Jak wybrać tę najlepszą? Jaką powinna posiadać maksymalną szybkość, czy możliwość nachylenia? Lepsze są bieżnie elektryczne, czy magnetyczne? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć!

Jakie są różnice pomiędzy rodzajami bieżni?


Bieżnia magnetyczna, zwana inaczej mechaniczną, zasilana jest magnetyczną siłą naszych nóg. Oznacza to, że im mocniej będziemy się odpychać tym szybciej będziemy mogli się poruszać. Ćwiczenia wykonywane na bieżni magnetycznej są znacznie trudniejsze, ponieważ możemy przede wszystkim biegać na niej pod górkę. Z racji tego, że sami wypracowujemy szybkość, kiedy opadamy z sił, możemy zwolnić tempo i nie będzie się to wiązało z upadkiem. Warto też podkreślić, że cena bieżni magnetycznej jest znacznie mniejsza niż elektrycznej, jednak dla doświadczonych biegaczy może łatwo prowadzić do kontuzji, na przykład przeciążenia bądź naderwania stawów.

Bieżnia elektryczna jest na pewno łaskawsza dla początkujących biegaczy. Do swojego działania potrzebuje zasilenia elektrycznego. Tak naprawdę to prąd napędza taśmę, po której my biegamy. Dzięki temu ćwiczenia wykonywane na bieżni elektrycznej są przyjemniejsze i zapewniają dostosowanie poziomu treningowego do każdego poziomu. To, na co warto też zwrócić uwagę, że na tej bieżni możemy ustawić sobie dane tempo biegu. Po jego zaprogramowaniu nie damy rady biec wolniej, musimy się pilnować i mobilizować siły, w innym wypadku grozi nam upadek.


Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie bieżni?


1. Maksymalne obciążenie, tak zwana nośność.
 Każdy producent określa największy ciężar, który sprzęt będzie w stanie unieść. Zwróćmy na to uwagę i kupy taki, na którym zostawimy sobie znaczny margines błędu.

2. Systemy amortyzujące.
Jest to ważna funkcja dla wszystkich biegaczy, ponieważ zabezpiecza nas przed dodatkowymi kontuzjami. Szczególnie jednak powinni na nią zwrócić uwagę osoby otyłe, ze słabszymi stawami lub te, które w niedawnym okresie przeżyły jakąś kontuzję. Sposób biegania po bieżni różni się od tego na zewnątrz, dlatego rekomendujemy zwrócenie uwagi na ten parametr.

3. Szybkość bieżni.
Wraz ze wzrostem poziomu treningowego, zaczniemy szybciej biegać. Warto o tym pamiętać i zakupić taką, która będzie dawała nam pole do rozwoju.

4. Wielkość bieżni.
Jak każdy sprzęt do trenowania — bieżnie elektryczne, czy magnetyczne posiadają wiele rozmiarów. Pamiętaj, że wielkość bieżni niekoniecznie musi wpływać na jej parametry — chodzi bardziej o to, ile jesteśmy w stanie wygospodarować miejsca w mieszkaniu, czy domu. Oczywiście, zazwyczaj w bieżniach występują elementy, które da się złożyć. Jednak zadajmy sobie pytanie, jak często będziemy chcieli ćwiczyć, i czy będzie nam się chciało ją składać.

5. Cena bieżni.
Jaka powinna być idealna cena? Nie potrafimy odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od tego, jakie wymagania ma spełniać i do czego służyć. Jeżeli potrzebujemy bieżni do delikatnego codziennego truchtu bez dodatkowych obciążeń — z pewnością podstawowy model będzie dla nas dobry. Trzeba liczyć koszt około tysiąca złotych.

Z drugiej strony, jeżeli od treningów oczekujesz czegoś więcej, ponieważ długo już ćwiczysz — zainwestowalibyśmy w lepszy sprzęt. Bieganie wraz z bieżnią można znakomicie wykorzystywać do treningów interwałowych. W takich sytuacjach przydałaby się funkcja nachylenia, czy właśnie możliwość zaprogramowania takiej aktywności. W podstawowej wersji bieżni, takich właściwości nie znajdziemy. Modele, o których mowa, mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Jakie funkcje dodatkowe może posiadać bieżnia?

Tak, jak napisaliśmy w ostatnim punkcie, bardziej zaawansowane bieżnie mogą posiadać kąt nachylenia. Dzięki temu możemy imitować bieganie, czy szybki marsz w terenie górzystym. Kąt ustawienia taśmy dobieramy sobie we własnym zakresie w zależności od poziomu trudności. Jeżeli chodzi o treningi i spalanie kalorii to bieg pod takim nachyleniem szybciej spala tłuszcz, a co więcej jeszcze sprawniej wyrabia nam kondycję.

Niezłą funkcją są czujniki tętna. Pozwalają na bieżąco monitorować kontrolę wysiłku naszego organizmu. Bardzo szybkie tętno utrzymujące się przez dłuższy czas może nam zaszkodzić, a niektóre osoby muszą na to szczególnie uważać. Biegacze, którzy przygotowują się do maratonów — taka funkcja w bieżni elektrycznej, czy magnetycznej to podstawa. Dzięki niej dowiecie się, jak rozkładać siły i ustawiać sobie bieg.

Ciekawe są także programy treningowe w bieżni, które pełnią rolę motywatora. Możemy na nich ustalić sobie dystans, który chcemy przebiec, bądź liczbę spalonych kalorii.

Tekst: Natalia Świrska