Biokominek – żywy ogień bez dymu


Kominek w domu czy mieszkaniu pozwala na wytworzenie atmosfery większej przytulności. Może być on utożsamiany z ciepłem domowego ogniska. Istnieje wiele typów kominków, które można zastosować we wnętrzach mieszkalnych. Nowoczesną, ekologiczną i bezpieczną w użytkowaniu propozycją są kominki na biopaliwo. Na czym polega zasada ich działania?

Pojęcie biokominków

Czym właściwie jest biokominek? Jest to rodzaj kominka, w którym nie dochodzi do tradycyjnego spalania materiału opałowego, takiego jak drewno, pellet, węgiel kamienny czy gaz i olej. Stosuje się w nim bezwonne paliwo w postaci żelowej lub płynnej, zwykle bioetanol, który spala się całkowicie bez dymu.

Zaletą kominków wykorzystujących biopaliwo jest to, że nie produkują szkodliwych dla zdrowia człowieka i środowiska naturalnego produktów spalania, dlatego nie ma potrzeby, aby były podłączone do instalacji kominowej i przewodów dymowych, tak jak tradycyjne kominki, w których powstają spaliny. Wystarczy zapewnić odpowiednią wentylację w pomieszczeniu, w którym znajdzie się kominek ekologiczny, i ustawić go w bezpiecznej odległości od materiałów łatwopalnych, takich jak dywan, wykładzina czy meble.

Jak wybierać kominki na biopaliwo?

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, wybierając biokominek? Cena, materiał, z którego wykonano produkt, a także sprawność cieplna to tylko niektóre z parametrów, jakie powinny zainteresować kupujących. 

Biokominki produkowane są z różnych solidnych i wytrzymałych na wysoką temperaturę materiałów, takich jak:

- szkło,

- beton,

- kamień,

- stal nierdzewna,

- MDF,

- aluminium.

Na ogół kominek ekologiczny ma palenisko wykonane ze stali nierdzewnej, którego konstrukcja ma dwie warstwy. Eliminuje to ryzyko powstania wycieku paliwa. Zasuwa paleniska pozwala na regulowanie intensywności płomienia, choć takie samo zadanie można wykonać za pomocą pilota  dołączanego do wielu nowoczesnych biokominków.

Mimo że sama obudowa produktu nie ma bezpośredniego kontaktu z paleniskiem, ważne jest, aby była jednak odporna na wysoką temperaturę. Powinna być stabilna i bezpieczna pod względem konstrukcyjnym dla wszystkich domowników, zwłaszcza tych najmłodszych.

Jakość wykonania i typ zastosowanych materiałów kominków na biopaliwo powinny być w centrum zainteresowania kupujących. Ważne jest, aby wybrać w pełni bezpieczny biokominek, cena zaś powinna być drugorzędnym czynnikiem wpływającym na decyzję zakupową. Można bowiem kupić względnie tani biokominek (cena nawet nieco ponad 100 zł), ale dyskusyjne będą w jego przypadku względy bezpieczeństwa użytkowania.

Kwestią ważną przy wyborze biokominka jest jego konstrukcja. Wyróżnia się kominki na biopaliwo wolnostojące — mobilne, które można swobodnie przenosić z miejsca na miejsce, jak również kominki naścienne, narożne czy zintegrowane ze stolikiem.

Innym czynnikiem decydującym o zakupie jest wybór rodzaju spalanego w kominku paliwa. Można wybrać model z paleniskiem uzupełnianym żelem lub paliwem płynnym z większego zbiornika lub biokominek wykorzystujący gotowe wkłady z żelem. 

Jakie biopaliwo?

Podstawą działania kominków na biopaliwo jest żel lub płyn, który spalając się, sprawia wrażenie naturalnego ognia w palenisku tradycyjnym. Bardzo istotne jest, aby biopaliwo kupowane do kominka ekologicznego miało atest Państwowego Zakładu Higieny, ponieważ inne substancje mogą wydzielać nieprzyjemny zapach lub nawet być bardzo niebezpieczne.

Na ogół kominki na biopaliwo w swoim działaniu wykorzystują bioetanol, który podczas spalania daje żółto-pomarańczowy płomień. To paliwo w pełni ekologiczne, pochodzące od alkoholi otrzymywanych z surowców roślinnych. Podczas spalania bioetanolu nie wydzielają się spaliny i nie powstaje popiół. Efektem jest jedynie niewielka ilość pary wodnej oraz dwutlenek węgla. 

Ciekawostka

W ciągu jednej godziny działania kominek ekologiczny zużywa od 200 do 500 ml biopaliwa. 1 litr bioetanolu kosztuje około 6‒7 zł, co oznacza, że przy pracy po 8 godzin dziennie, w najtańszej wersji biokominek zużyje paliwa za kwotę 9,60 zł.

Kominki na biopaliwo działają w taki sposób, że po odpaleniu palnika z bioetanolem, kominek zaczyna się rozgrzewać, doprowadzając w ten sposób do ulatniania się alkoholu spalającego się w górnej części paleniska. Chłodny kominek daje słaby płomień, ale w momencie, kiedy się rozgrzeje, wygląda tak, jak przy opalaniu kominków tradycyjnych drewnem.

Uwaga!

Kominek ekologiczny będzie działał najlepiej, jeśli wykorzystamy biopaliwo o zawartości minimum 96 proc. alkoholu, który został skażony i nie nadaje się do konsumpcji. Im mniejsza zawartość alkoholu w bioetanolu, tym więcej jest skażeń, a wypalanie paliwa jest szybsze. 

Ile kosztuje biokominek?

Cena, za jaką można kupić kominek ekologiczny na biopaliwo, zaczyna się już od nieco ponad 100 zł. Najdroższe są duże biokominki wykonywane na indywidualne zamówienie. Mogą one kosztować ponad 10 tys. zł. Oryginalny wzór kominka ekologicznego, jakość wykorzystanych materiałów, wielkość urządzenia i względy bezpieczeństwa wpływają na to, jaką biokominek ma cenę.

Kominki na biopaliwo a kwestia ogrzewania

O ile w przypadku kominków elektrycznych czy tradycyjnych opalanych drewnem, węglem, czy olejem, możliwe jest ogrzanie dzięki nim nawet całego domu, o tyle kwestia ta wygląda inaczej w przypadku kominków działających na biopaliwo.

Są one w stanie podczas spalania bioetanolu wygenerować wyłącznie ciepło, które jest oddawane bezpośrednio do otoczenia, w którym się znajdują. Ogrzeją więc jedynie pokój czy salon, lecz nie będą mogły być głównym elementem ogrzewania mieszkania.

Biokominki sprawdzają się w roli grzewczej w niewielkich pomieszczeniach. Ich zaletą jest to, że ciepło nie ucieka wraz z wyciągiem do komina, co jest problemem i wadą kominków tradycyjnych, lecz rozprzestrzenia się w pomieszczeniach, w których się znajdują.

Kominek tego rodzaju nie powinien być traktowany jako główne źródło ogrzewania w mieszkaniu. Może za to skutecznie dogrzewać pomieszczenia mieszkalne.

Podsumowanie

Obsługa kominka ekologicznego jest znacznie mniej skomplikowana niż kominków tradycyjnych. Nie ma w tym wypadku problemu, że właściciele wyjadą z domu lub z mieszkania i pozostawią kominek niezapalony. Mieszkanie i tak się nie wychłodzi, ponieważ kominki działające na biopaliwo raczej nie są głównym źródłem ogrzewania. Można je szybko podpalić i łatwo uzupełnić paliwo, które przechowuje się w kanistrach o odpowiedniej dla użytkownika pojemności.

W porównaniu z kominkami tradycyjnymi biokominki są łatwiejsze do utrzymania w czystości. Wystarczy właściwie, aby co pewien czas czyścić palnik, w którym osiada kurz. Poza tym jeśli do końca nie wypalimy bioetanolu z kominka i dolejemy nowe paliwo, po pewnym czasie zmieni ono barwę na brązową. Zaleca się w takim przypadku wypłukanie zawartości palnika pod ciepłą wodą. Nie trzeba martwić się sprzątaniem popiołu, rąbaniem drewna na opał czy też ciągłym dokładaniem polan do paleniska. 

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły