Urok biżuterii artystycznej — dlaczego jest tak wyjątkowa?

Biżuteria nadaje ubiorom odpowiedni charakter — klasyczna mała czarna w połączeniu z ozdobami za każdym razem będzie odsłaniać nowe oblicze kobiety. Kolczyki, łańcuszki i bransolety w doskonały sposób odmieniają każdy, nawet monotonny i nieciekawy strój. Coraz większe zainteresowanie wzbudza biżuteria ręcznie robiona, która jest wykonywana w limitowanych edycjach, a czasem nawet w pojedynczych egzemplarzach. 

Srebrna i złota biżuteria artystyczna

Biżuteria srebrna, złota lub z innych metali szlachetnych, występująca w klasycznych formach, jest ponadczasowa i niezmiennie piękna, ale podobne wzory produkowane masowo sprawiają, że nosi ją wiele osób, więc trudno o oryginalność. Nawet zdobienia ze szlachetnych lub sztucznych kamieni nie zapewniają niepowtarzalnego efektu. W przypadku biżuterii handmade zyskuje się pewność, że wzór jest unikatowy i trudno spotkać drugą osobę, która nosi taką samą ozdobę. Zdarza się, że w przypadku biżuteryjnego rękodzieła powstaje tylko jeden egzemplarz. Jedyne w swoim rodzaju dodatki są obiektem pożądania każdej kobiety, która szuka biżuterii na specjalną okazję. Wykorzystanie szlachetnych kamieni sprawia, że biżuteryjne detale stają się wyjątkowo ekskluzywne. Skromniejsze wersje znakomicie wyrażają indywidualizm w codziennych stylizacjach. Kunsztownie wykonana biżuteria ręcznie robiona jest niezwykle wartościowa ze względu na nieszablonowy styl, ale nie zawsze wpisuje się w obowiązujące trendy. Wzornictwo obrazuje przede wszystkim indywidualizm autora. 

Fantazyjna i niedroga biżuteria handmade

Projektowanie biżuterii wiąże się ze znajomością rzemiosła, lecz także z pasją i wyobraźnią wybiegającą daleko poza schematy. Ozdoby nie muszą być zrobione z metali i kamieni szlachetnych, aby zadziwiały formą. Z niedrogich, lecz ozdobnych materiałów powstaje wspaniała biżuteria — rękodzieło, jakiej nie powstydziliby się najwybitniejsi artyści. Serca kobiet podbija biżuteria sztuczna, która stanowi połączenie oryginalnych kształtów i kolorów. Powstaje mnóstwo intrygujących kolekcji wykorzystujących posrebrzane i pozłacane łańcuszki, a także rzemyki. Barwne kamienie, kryształki, koraliki i piórka zdobią unikatową biżuterię artystyczną. Chętnie wykorzystywane są materiały ceramiczne, a także włóczka i tkaniny o grubszej strukturze. Gdyby do bogato zdobionej biżuterii wykorzystywano wyłącznie tworzywa szlachetne, cena przerastałaby możliwości niejednej, nawet zamożnej, osoby. Tymczasem dzięki ręcznie robionej biżuterii każda kobieta może poczuć się jak księżniczka, a na dodatek nie naraża się na dużą stratę w razie ewentualnej kradzieży lub  przypadkowego zniszczenia ozdoby. Szczególną uwagę zwracają pełne przepychu kolie, które w bajeczny sposób uzupełniają wieczorowe kreacje, ale stanowią też nietuzinkowy akcent w modzie casualowej. Formy, jakie stosują projektanci biżuterii handmade, są czasem bardzo proste, ale cała kompozycja to bardzo przemyślany projekt, dzięki czemu powstają ozdoby zapierające dech w piersiach. Korzystają z kształtów geometrycznych, a także motywów roślinnych i zwierzęcych. Niektóre wzory są jednak bardziej skomplikowane i wyróżniają się fantazyjnym designem. Autorzy biżuterii czerpią inspiracje z całego otaczającego nas świata, z malarstwa i rzeźby, architektury, a nawet przedmiotów codziennego użytku. Jeżeli interesuje cię wyjątkowa biżuteria, rękodzieło będzie najlepszym wyborem. 

Niebanalna biżuteria ręcznie robiona — pracochłonna sztuka

Atrakcyjna biżuteria artystyczna różni się od klasycznej biżuterii nie tylko oryginalną formą, lecz przede wszystkim sposobem wykonania. Stworzenie starannie wykończonej ozdoby wymaga skupienia i zajmuje zdecydowanie więcej czasu niż produkcja biżuterii wykonywanej seryjnie, trafiającej do dużego grona odbiorców. Artyści cechują się cierpliwością, dzięki czemu powstaje biżuteria handmade charakteryzująca się nietypowymi rozwiązaniami. Cały proces kreacji ozdoby to droga od wymyślenia projektu do jego starannego wykonania. Powstawanie biżuteryjnego przedmiotu różni się w zależności od tego, z czego jest wykonywany. Gdy mamy do czynienia z metalami szlachetnymi, takimi jak srebro czy złoto, tradycyjnie korzysta się z nowoczesnych drukarek przestrzennych i technik modelowania 3D, ale w przypadku biżuteryjnego rękodzieła formę do odlewu przygotowuje się przez wiele godzin. Po wykonaniu odlewu konieczne jest usunięcie nadmiaru surowca. Na samym końcu złotnik, dbając o przeniesienie wszystkich detali, które zostały wcześniej narysowane w projekcie, wykańcza dzieło. Bardzo interesujące są kolczyki, naszyjniki i bransoletki dziergane. Misterne wzory z włóczki i kordonka wymagają znajomości sztuki robienia na drutach na najwyższym poziomie. Piękna biżuteria artystyczna dekorowana mnóstwem kamieni i kryształków także wymaga precyzji. Po prostu w biżuterię ręcznie robioną wkłada się całe serce i poświęca jej mnóstwo energii, ale w rezultacie otrzymuje się małe dzieła sztuki.  

Wyraź swój indywidualizm przez autorską biżuterię — rękodzieło 

Co różni zwykłą biżuterię od biżuterii artystycznej? Metody wykonania w pewnym stopniu się różnią, chociaż zwykle korzysta się ze znanych technik obróbki i urzeczywistniania projektu, jednak biżuteria handmade rodzi się z prawdziwego zamiłowania do piękna i wysmakowanej wizji artysty. Ozdoby wykonywane ręcznie są wyjątkowe i nie podlegają masowej produkcji. To idealna propozycja dla osób, które chcą się wyróżniać i podkreślić indywidualny styl oraz nieprzeciętną osobowość. Tego typu ozdoby wzbogacają każdy strój i wydobywają kobiece piękno. Dostępna jest także biżuteria ręcznie robiona dla mężczyzn — przede wszystkim w postaci oryginalnych zawieszek i bransolet. Bogactwo kolekcji biżuterii tworzonej z serca przez artystów pozwala na dopasowanie najróżniejszych dodatków do dowolnych stylizacji. Godna uwagi jest biżuteria artystyczna oferowana w kompletach. 

Cudowna biżuteria handmade w stylizacjach gwiazd

Gwiazdy Hollywood — Sharon Stone i Andie McDowell noszą biżuterię od polskiej projektantki Anny Orskiej. Z zamiłowania do przepięknych, obficie zdobionych kolii, wyrazistych i barwnych naszyjników oraz kolczyków słynie blogerka Tamara Gonzalez Perea znana jako Macademian Girl. Wielkie sławy sceny filmowej i muzycznej, zagraniczne oraz polskie prezenterki poszukują dodatków, dzięki którym przykują uwagę, a z biżuterią ręcznie robioną jest to bardzo łatwe. Autorska biżuteria o artystycznym wyrazie jest dostępna dla każdego ze względu na niewygórowaną cenę. Tylko luksusowe modele ze szlachetnych materiałów są skierowane do nielicznych. W biżuterii artystycznej fantastyczne jest to, że do jej stworzenia można stosować metale szlachetne oraz kamienie szlachetne i półszlachetne, urokliwe i wspaniale odbijające światło kryształy Swarovskiego, a także materiały bardziej dyskusyjne, takie jak rzemyki, sznurki, drewno, guziki czy monety. Każdy znajdzie wyjątkowy model odpowiadający jego gustom, a na dodatek może mieć pewność, że jest biżuteria artystyczna biżuteryjnym rękodziełom podkreśli swoją osobowość i zachwyci niestandardową stylizacją. 

Polecane produkty: