Data modyfikacji:

Blade Runner 2049: znany muzyk miał być „głównym złym”

Gdyby nie nieoczekiwana śmierć jednego z najbardziej znanych rockmanów, o mały włos w nowym filmie „Blade Runner 2049” wystąpiłby... David Bowie! Muzyk miał być głównym antagonistą w kontynuacji „Łowcy Androidów”. Harrison Ford i David Bowie w jednym filmie? To byłoby coś!

David Bowie – muzyk i aktor

To nie byłoby pierwsze pojawienie się Davida Bowiego na dużym ekranie. Autor hitów takich jak „Heroes”, czy „Let’s Dance” wystąpił kiedyś w filmie „Człowiek, który spadł na Ziemię”. W tym dramacie science-fiction Bowie zagrał postać Newtona, przybysza z obcej planety. Trzeba przyznać, że osobowość i wygląd muzyka wspaniale pasowały do roli kosmity. „Człowiek, który spadł na Ziemię” po raz pierwszy w kinach pojawiło się w 1976 roku! 

Oprócz kultowego filmu „Człowiek, który spadł na Ziemię” Bowie występował jeszcze wiele razy w innych filmach. Fani kina Davida Lyncha z pewnością pamiętają jego rolę w „Twin Peaks: Ogniu krocz za mną”, gdzie występował jako tajemniczy agent FBI Phillip Jeffries.

David Bowie pojawił się również na dużym ekranie jako naukowiec Nikola Tesla w filmie „Prestiż” z 2006. Dodatkowo grał jeszcze rolę Jaretha w „Labiryncie” (1986), a także wielu innych produkcjach. Ostatni raz w filmie wystąpił w 2008, jako Cyrus Oglivie w „Sierpniu”.

Wspominając niezwykłego muzyka nie można zapominać o jego talencie aktorskim. 

Blade Runner 2049 z Davidem Bowiem?

Kto wie, czy gdyby nie nagła śmierć muzyka, pojawiłby się on w najnowszym sequelu do „Łowcy Androidów”. Trzeba przyznać, że David Bowie na pewno pasowałby jako jedna ze złych postaci w filmie, a nie raz już udowodnił, że potrafi wcielać się w różne filmowe role.

Denis Villeneuve, reżyser „Blade Runner 2049” w niedawnym wywiadzie dla amerykańskiego Metro zdradził, że poważnie zastanawiał się nad zaproszeniem muzyka do wzięcia udziału w filmie. Najbardziej cenił go za „cechy gwiazdy rocka”, którymi charakteryzuje się również główny antagonista w „Blade Runner 2049”. David Bowie byłby świetną opcją, chyba nikt temu nie zaprzeczy.

Reżyser nie zdradził jednak, czy zdążył się w tej sprawie skontaktować z Bowiem przed śmiercią muzyka. Nie wiemy zatem, czy sam zainteresowany byłby chętny na taką współpracę i zgodziłby się zagrać w filmie. Chcemy wierzyć, że tak.
W związku ze śmiercią Bowiego na początku zeszłego roku Villeneuve musiał znaleźć inną postać do odegrania roli Niandera Wallace’a. Wybór padł na Jareda Leto. Jak sprawdzi się w filmie, przekonamy się już niebawem, ale jesteśmy pewni zdolności aktorskich Jareda i mocno wierzymy w tę postać.

Co ciekawe, Jared Leto również jest rockmanem (poza byciem świetnym aktorem, oczywiście). Jeżeli jeszcze tego nie wiedzieliście, to spieszymy z informacją. Leto to główny wokalista i gitarzysta zespołu 30 Seconds to Mars, którzy istnieją na scenie od wczesnych lat 2000.

David Bowie inspiracją

Denis Villeneuve w tym samym wywiadzie, w którym mówił o swoich niespełnionych planach mówił również, że postać Davida Bowiego mocno inspirowała Ridleya Scotta przy tworzeniu oryginalnego „Łowcy Androidów”. Vielleneuve chciał w ten sposób oddać hołd filmowi z 1982 i sprawić, aby życie i twórczość Bowiego jeszcze bardziej były połączone z „Blade Runner 2049”.

Nikt nie ma wątpliwości, że Jared Leto da świetny popis swoich umiejętności w sequelu „Łowcy Androidów” i na pewno bardzo dobrze pasuje do odgrywanej przez siebie postaci. Jednak od kiedy informacja o planach wobec Bowiego wyszła na jaw, wszyscy fani twórczości zmarłego muzyka znowu nie mogą pogodzić się z jego śmiercią i zastanawiają się, co by było gdyby... Niestety nigdy już nie dowiemy się, jak w „Blade Runner 2049” prezentowałby się David Bowie.

Blade Runner 2049 wkrótce w kinach

Do Polskich kin film „Blade Runner 2049” wchodzi niebawem. Oficjalna premiera datowana jest na 6 października, ale już wcześniej w wybranych kinach w całej Polsce będzie można zobaczyć specjalne, przedpremierowe pokazy mocno oczekiwanego filmu Denisa Villeneuve.

I chociaż Davida Bowiego na ekranie na pewno nie zobaczymy, to warto przejść się do kina aby zobaczyć Jareda Leto razem z Harrisonem Fordem i Ryanem Goslingiem. Jeżeli obawiacie się, że sequel „Łowcy Androidów” może okazać się niewypałem, to warto zajrzeć do filmografii reżysera, Denisa Villeneuve – „Sicario”, „Nowy początek”, „Pogorzelisko”... Wszystkie te filmy były co najmniej dobre (pamiętajmy, że „Nowy początek” był w tym roku nominowany do Oscara w aż 8 kategoriach).

David Bowie odszedł 10 stycznia 2016 i chociaż wszyscy wiedzieli o jego chorobie, to nikt nie spodziewał się jego śmierci. Spodziewał się jej za to sam muzyk wydając swój ostatni album „Blackstar”, na którym aż roi się od tematów związanych ze śmiercią i odchodzeniem. Bowie zmarł dwa dni po swoich 69 urodzinach i wydaniu ostatniego albumu.
Tekst: Jakub Spiryn

Przeczytaj również

Jaki horror obejrzeć w Halloween? Ranking najlepszych horrorów

Jaki horror obejrzeć w Halloween? Ranking najlepszych horrorów

2020-10-25
Przestraszenie widza nie jest wielką sztuką. Wystarczy do swojego filmu wrzucić jump scare’y w jak najbardziej niespodziewanych momentach i mamy sto procent skuteczności w doprowadzeniu ludzi do zawału. Sztuką jest natomiast stworzenie takiego horroru, który bez korzystania z prostackich metod, potrafiłby wywołać u odbiorców lęk i niepokój. Takim produkcjom zostało poświęcone to zestawienie. Dobór tytułów bazował na liście najlepszych filmów grozy przygotowanej przez renomowany serwis IMDb.
filmy na Halloween

Filmy na Halloween 2020 – 6 kultowych propozycji

2020-10-18
31 października to dzień, w którym każdy z nas powinien zapewnić sobie nutkę grozy. Nie ma lepszego sposobu na delikatne podniesienie poziomu adrenaliny niż jeden z naszych polecanych filmów na Halloween! Sprawdź, jakie produkcje warto obejrzeć w tym roku.
halloween

Filmy na Halloween dla dzieci. Bardziej śmieszne niż straszne

2020-10-18
Halloween z roku na rok jest coraz chętniej obchodzone nie tylko przez dorosłych, ale także przez najmłodszych członków rodzin. Przeczytaj nasz artykuł!
gwiezdne wojny kolejność

Jak oglądać Gwiezdne wojny: kolejność i chronologia filmów i seriali

2020-10-16
Franczyza Star Wars towarzyszy miłośnikom popkultury już od ponad czterdziestu lat. Przez ten czas na ekranach kin wyświetlono ponad dziesięć pełnometrażowych filmów, a w telewizji i platformach streamingowych zadebiutowały seriale animowane i aktorskie. W tym tekście przyjrzymy się chronologii Gwiezdnych wojen.