Bluzki i piżamy do karmienia piersią


Potrzeby kobiet w ciąży i karmiących piersią w kwestii ubioru są specyficzne i dlatego producenci stworzyli szeroką gamę produktów odznaczających się wysoką praktycznością, lecz niepozbawionych stylu. 

Modnie i wygodnie w ciąży oraz po ‪— tuniki ciążowe

Tunika to przebój modowy, który można dostosować do różnych kształtów sylwetki i  rozmaitych potrzeb, a kobiety w ciąży i mamy karmiące piersią to specyficzna grupa odbiorców o najwyższych wymaganiach. Sam biustonosz do karmienia nie zapewni komfortu, jeśli reszta stroju nie jest odpowiednio dopasowana, aby w dowolnym miejscu móc nakarmić maluszka.

Odpowiednio skrojone tuniki ciążowe zapewniają wygodę karmienia, a ich dostępność w wielu fasonach i kolorach powoduje, że kobieta może cały czas czuć się modna i atrakcyjna. Tunika jest wdzięcznym tematem wielu stylizacji. Można ją ubierać na co dzień, na eleganckie uroczystości lub do spania — należy po prostu wybrać fason najbardziej odpowiadający naszym gustom i potrzebom.

Tuniki dla kobiet w ciąży powinno kupować się w tym samym rozmiarze, jaki nosiło się przed ciążą. Producenci ubrań ciążowych uwzględniają rosnący brzuszek i szyją tuniki z elastycznych materiałów, które dopasowują się do zmieniającego się ciała. Warto od razu zadbać o to, aby strój ciążowy mógł dobrze nam służyć także po urodzeniu dziecka. Z tego względu szukaj modeli tunik ciążowych, które są przystosowane do karmienia piersią.

Każda tunika i koszula do karmienia jest wyposażona w pomysłowe rozwiązania umożliwiające szybkie i dyskretne odsłonięcie piersi, gdy dziecko jest głodne. Do rozwiązań tych należą zameczki w okolicach piersi, ale przede wszystkim materiał zachodzący przy piersiach na zakładkę, który przy okazji pięknie podkreśla dekolt. Projektanci, dostosowując swoje produkty do potrzeb świeżo upieczonych mam i biorąc pod uwagę panujące trendy, tworzą najróżniejsze zakładki i drapowania, aby materiał wspaniale się układał i ułatwiał dostęp do piersi. 

Jaka koszula do karmienia jest najlepsza?

Po porodzie odpowiednia bluzka zapewniająca wygodę jest bardzo potrzebna. Łatwy dostęp do piersi to najważniejsza cecha koszuli do karmienia. Przy jej wyborze należy zwrócić uwagę, czy wyciągnięcie piersi jest proste i czy schowanie jej też nie stwarza żadnych problemów. Wybierając tuniki ciążowe, trzeba zwrócić uwagę na ten sam szczegół.

Również biustonosz do karmienia powinien w jak najwyższym stopniu spełniać oczekiwania świeżo upieczonej mamy. Uniwersalnym modelem koszuli jest ta z kopertowym dekoltem, którą można nosić podczas ciąży, po porodzie, a także już po zakończeniu karmienia piersią. Koszula jest odcinana pod biustem. Górne partie materiału zasłaniające piersi zachodzą na siebie. Wystarczy odchylić jedną połę, aby odkryć pierś. Fason pozwala też na błyskawiczne schowanie piersi.

Zakładające się na siebie części materiału formują dość głęboki dekolt, dlatego należy uważać, aby spod bluzki nie wystawał biustonosz. Koszulki na ramiączkach to kolejne rozwiązanie dla karmiących mam. Ramiączka są odpinane, a sposób zapięcia umożliwia odpinanie i zapinanie ich jedną ręką. Bardzo przydają się wraz z nastaniem ciepłych dni.

Po odpięciu ramiączka wystarczy odsłonić pierś i nakarmić dziecko. Niektóre modele zostały nawet wyposażone we wbudowany biustonosz. Klasyczna koszula do karmienia zapinana na guziki jest dobra dla wszystkich kobiet bez względu na wielkość piersi, jeśli rozcięcie pod szyją jest wystarczająco długie, i można ją wykorzystać po zakończeniu okresu karmienia.

Dokładnie zakrywa piersi, ale im dłuższe rozcięcie, tym więcej guzików, co powoduje, że zapinanie i rozpinanie wymaga cierpliwości. Ciekawym rozwiązaniem są bluzki z dwoma pionowymi rozcięciami — po jednym z zewnętrznej strony każdej piersi. Rozcięcia są najczęściej przykryte zakładkami lub kontrafałdami. Umożliwia wyjęcie piersi. Dostępne są także fasony z rozcięciem poziomym przechodzącym przez całą szerokość klatki piersiowej.

Wówczas górna część koszulki zachodzi na dolną, dzięki czemu rozcięcie nie jest widoczne. Niestety rozcięcia bywają problematyczne, ponieważ często powodują, że piersi wychodzą z bluzki, a na dodatek są wąskie, przez co duże piersi trudno wyjąć. Zdecydowaną zaletą jest za to brak jakichkolwiek zapięć, a w fasonie z rozcięciem poziomym piersi nie widać nawet podczas karmienia. 

Jakie piżamy do karmienia są polecane?

Dla każdej mamy ważne jest, aby mogła szybko nakarmić dziecko bez względu na porę dnia. Piżamy dla kobiet w ciąży i matek karmiących bez trudu mieszczą okrągły brzuszek i piersi, które zdecydowanie zwiększają rozmiar pod wpływem laktacji. Podobnie jak koszula do karmienia góra piżamy ma odpowiednie dekolty, rozcięcia i zapięcia. Wybór rozwiązań ułatwiających karmienie jest taki sam, jak w przypadku bluzek.

Piżamy są szyte w taki sposób, aby nigdzie nie uwierały. Producenci wykorzystują wyłącznie miękkie i przyjazne skórze materiały takie jak bawełna i wiskoza. Ogromne bogactwo wzorów i kolorystyki sprawia, że kobieta także w nocy zyskuje dobre samopoczucie. Dla kobiet, które lubią swobodne stroje oraz chcą wyglądać bardziej zmysłowo, dostępne są nocne koszule do karmienia. Niektóre fasony wyglądają jak tuniki ciążowe.

W koszuli nocnej zastosowano takie udogodnienia, jak w koszuli do karmienia. W każdym z fasonów wzięto pod uwagę potrzeby karmiącej piersią mamy. Kładąc się do snu, skorzystaj też z miękkiego biustonosza do karmienia pozbawionego fiszbin, który umożliwia zastosowanie wkładek laktacyjnych chroniących przed ulewaniem się mleka z piersi.

Jak dobrać biustonosz do karmienia piersią?

Bez względu na to, czy chcesz chodzić w tunikach ciążowych, czy koszulkach, pod spodem powinien znaleźć się biustonosz do karmienia. W tym miejscu pojawia się podstawowy dylemat, w jakim rozmiarze powinien on być. Rozmiar biustu po porodzie pozostaje zazwyczaj taki sam, jaki był w dziewiątym miesiącu ciąży. Ważne, aby dokładnie zmierzyć obwód pod biustem. Jeśli wybierzesz za ciasny biustonosz, nie tylko będzie on uwierał, lecz także spowoduje nieestetyczne tworzenie się fałdek pod ubraniem.

W biustonoszu do karmienia stosuje się klapki, które umożliwiają odsłonięcie sutków. Niektóre modele są też rozpinane z przodu, ale wtedy odsłaniane są całe piersi, co nie jest dyskretne. Znacznie lepszym rozwiązaniem są odpowiednio dostosowane klapki. Mogą odsłaniać całą górę piersi lub tylko dość szeroki pas tuż nad brodawką. Klapki są zapinane i warto przyjrzeć się zapięciom. Powinny łatwo i bezszelestnie odpinać się i zapinać. Wybieraj biustonosze na szerokich ramiączkach wykonane z naturalnych materiałów, które są lekkie, miękkie i pozwalają skórze oddychać.

Biustonosze z fiszbinami, które dodatkowo podtrzymują biust, nie są polecane przez wszystkich, ale warto się nad nimi zastanowić. Należy tylko zadbać, aby fiszbiny nie uciskały piersi. Powinny być usytuowane tuż pod nimi i po bokach, a nie na nich. 

Ostatnio dodane artykuły