Buty do zadań specjalnych — rodzaje, cena i zastosowanie


Buty do zadań specjalnych to buty wyróżniające się na tle innych masywnym wyglądem, solidnością i wytrzymałością. Zostały stworzone jako buty dla wojskowych i innych jednostek służb mundurowych, ale zyskały wielu sympatyków wśród osób zajmujących się aktywnością paramilitarną lub wysokogórską. 

Jakie rodzaje butów do zadań specjalnych są dostępne dla każdego?

Buty do zadań specjalnych są wykorzystywane w różnych celach i w rozmaitych warunkach, a każdy może z nich skorzystać. Jest to ogólnie dostępny rodzaj obuwia. Pierwotnie buty do zadań specjalnych, nazywane również butami taktycznymi, były używane przez wojsko, policję i inne służby mundurowe. Są to buty wysokiej jakości, które doskonale sprawdzają się w trudnych warunkach, ochraniają stopy i służą przez długi czas.

Mają charakter uniwersalny i nie są im straszne nawet najcięższe warunki pogodowe. Na buty wojskowe jest coraz większe zapotrzebowanie, ponieważ sprawdzają się w rozmaitym terenie. Można przedzierać się w nich przez największe chaszcze, przeprawiać przez zabłocone i bagniste tereny, a także wybrać się w nich w góry. Wystarczy, że model zostanie odpowiednio dobrany do potrzeb. W produkcji obuwia taktycznego specjalizują się takie marki, jak Hi-Tec Magnum, Bates, Starforce czy Bennon.

Lowa to marka znana z butów turystycznych, a także z butów wysoce specjalistycznych. Nawet w kolekcjach takich marek, jak Adidas pojawiają się buty taktyczne. Wszyscy producenci dbają, aby obuwie taktyczne jak najlepiej spełniało wymagania wojska, policji i pozostałych służb mundurowych, ale też klientów indywidualnych, którzy wykorzystują buty wojskowe podczas rozmaitych aktywności. Na rynku jest dostępnych sporo rodzajów butów do zadań specjalnych. Różnią się między innymi wysokością cholewki.

Niektóre sięgają do połowy łydki, inne kończą się niewiele powyżej kostki, ale w ofercie znanych marek można znaleźć również lżejsze modele do kostki, które sprawdzają się na przykład podczas trekkingu. Najczęściej wykonane są ze skóry, a także z wytrzymałych tkanin. Różnią się technologią produkcji, oddychalnością, stopniem odprowadzania wilgoci, rodzajem podeszwy i wkładki.

Pomimo różnic zadaniem wszystkich modeli jest jak najlepsza stabilizacja stopy i ochrona przed skręceniem. Produkowane są odpowiednie buty na zimę i lato, a także takie, które sprawdzają się niezależnie od pory roku. Wysokiej klasy buty taktyczne są wyposażone w odpowiednio gruby i antypoślizgowy bieżnik. 

Jak kształtują się ceny butów taktycznych?

Ceny obuwia taktycznego są zróżnicowane. Spora rozpiętość cenowa spowodowana jest rodzajem modelu i marką. Niskie buty taktyczne, które sprawdzą się na górskich szlakach, ale nie nadają się na tereny podmokłe, mogą kosztować nawet niecałe 200 zł. Ceny obuwia z wyższą cholewką zaczynają się od około 300 zł.

Im bardziej wytrzymałe, a jednocześnie oddychające buty, tym wyższa cena. Przy wyborze nie należy kierować się jednak wyłącznie kosztem zakupu. Buty za 300 zł mogą sprawdzić się tak samo dobrze, jak buty wojskowe za 500 lub 600 zł. Niemniej jednak buty, które więcej kosztują, często są bardziej zaawansowane technologicznie. Dlatego należy zwrócić uwagę, jaką mają podeszwę i wkładkę, czy noga w nich się poci i czy na pewno są wodoodporne.

W specjalistycznych butach wojskowych można nawet zdobywać Himalaje, ale należy się zastanowić, czy wydawanie ponad 1000 zł rzeczywiście ma sens. Jeśli buty będą często używane, i to w naprawdę trudnych warunkach, warto pomyśleć o zainwestowaniu w wyjątkowo solidny i komfortowy model. Przeciętny użytkownik, który oczekuje obuwia taktycznego wysokiej jakości, powinien przejrzeć modele dostępne w przedziale cenowym 400‒600 zł. 

Jakie korzyści płyną ze stosowania obuwia taktycznego?

Wybierając obuwie taktyczne, zyskujemy komfort poruszania się po dowolnym terenie bez żadnych przeszkód. Mocna i dobrze wyprofilowana podeszwa oraz odpowiednia wkładka amortyzują wstrząsy. W przypadku wysokiej cholewki kostka i cała stopa zostają zabezpieczone przed nadwerężeniem i skręceniem. Noga zyskuje większą stabilizację.

W butach wojskowych stopa nie przesuwa się, jest utrzymywana w miejscu, co lepiej zabezpiecza przed otarciami i chroni stopę przed nadmiernym zmęczeniem. Dobre trzymanie chroni przed urazami. Specjalne buty taktyczne prezentują się profesjonalnie podczas każdej wyprawy lub zabawy o charakterze wojskowym. Na dodatek stanowią najlepsze dopełnienie stroju w stylu wojskowym lub w przypadku zawodowców — stroju dowolnych służb mundurowych. 

Kiedy warto korzystać z butów taktycznych?

Określenie buty taktyczne wiąże się ściśle z ich przeznaczeniem. Taktyka to teoretyczne założenia i praktyczne działania dotyczące jednostek wojskowych, policyjnych i innych jednostek mundurowych, które prowadzą do osiągnięcia konkretnego celu. Obecnie obuwie taktyczne wykorzystywane jest we wszelkiego rodzaju grach taktycznych służących jako rozrywka, takich jak np.: paintball, marsze i biegi na orientację czy odgrywanie scen rozmaitych bitew.

Solidne buty wojskowe sprawdzą się także podczas zdobywania górskich szczytów i przepraw przez strumienie. Są doskonałe do wszelkich zabaw i gier survivalowych. Z tego rodzaju butów warto korzystać podczas uprawiania sportów ekstremalnych. Ćwiczenia wojskowe nie są już zarezerwowane wyłącznie dla żołnierzy.

Każdy, kto chce spróbować intensywnego i niecodziennego wysiłku, może wziąć udział w zorganizowanych obozach i pojedynczych spotkaniach zorientowanych na przybliżenie wojskowego reżimu. Buty do zadań specjalnych to naprawdę dobry, a nawet pożądany wybór, gdy podejmuje się wymienione aktywności lub działania do nich zbliżone. 

Buty trekkingowe — odmiana obuwia taktycznego

Buty trekkingowe wywodzą się z obuwia taktycznego. To także buty do zadań specjalnych. Górskie obuwie taktyczne zapewnia stabilność nogi i ogranicza ryzyko jej skręcenia. Najbardziej uniwersalne modele sięgają za kostkę, chociaż latem wygodniejsze mogą okazać się lekkie buty trekkingowe o profilu zwykłego obuwia sportowego sięgającego przed kostkę. Nie wszystkie buty do trekkingu są wodoodporne.

Tymczasem pogoda w górach jest bardzo zmienna i warto wyposażyć się w buty taktyczne z porządnej skóry, która nie przemaka, lub posiadające membranę. Także wśród niskich butów istnieje sporo modeli wodoodpornych. Zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, dzięki czemu noga się nie poci. Bieżnik obuwia trekkingowego, tak samo jak w każdych butach taktycznych, powinien być dobrze wyprofilowany i głęboki.

Antypoślizgowa powierzchnia dodatkowo zabezpieczy przed niekontrolowanymi sytuacjami i upadkami. Buty należy wybierać w zależności od potrzeb, a konkretnie od stopnia trudności wycieczek. Oznaczenia A, A/B, B, B/C, C i D wskazują na dostosowanie obuwia do trudności szlaków.

Obuwie oznaczone początkowymi literami alfabetu jest przeznaczone do najłatwiejszych tras. Litera B oznacza szersze zastosowanie i informuje, że buty są odpowiednie dla osób, które przeszły już sporo kilometrów. Kolejne litery wskazują na możliwość poruszania się w coraz trudniejszym terenie i z cięższym wyposażeniem. Buty z oznaczeniem D to buty do wysokogórskich i ekstremalnych wspinaczek. 

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły