Buty piłkarskie dla dzieci – jaki rodzaj wybrać?

Atmosfera wokół piłki nożnej w naszym kraju staje się coraz lepsza. Porządek organizacyjny i sukcesy reprezentacji, a przede wszystkim prężnie rozwijająca się gałąź profesjonalnych szkółek piłkarskich, zachęcają rodziców do posyłania swych latorośli na trening. Podstawową kwestią przed rozpoczęciem przygody naszego malucha z piłką, jest rozstrzygnięcie: jakie buty do gry w piłkę mu sprawić?


Buty sportowe dla dzieci

Buty sportowe dla dzieci przede wszystkim powinny być dopasowywane na teraz. Jednym z częstych błędów popełnianym przez rodziców jest kupno butów za dużych, z myślą o tym, że noga syna bądź córki stale rośnie i sprzęt wystarczy na dłuższy czas. Buty sportowe za duże o numer czy dwa mogą nie tylko negatywnie wpłynąć na poziom przyjemności z gry, ale też narazić na takie kontuzje, jak np. skręcenia.

Buty do piłki nożnej dla dzieci, poza rzecz jasna rozmiarem, nie różnią się zbytnio od produktów przeznaczonych dla nieco starszych amatorów najpopularniejszej dyscypliny sportowej. Także i tutaj możemy zastosować podstawowy podział na tzw. korki, halówki i turfy. Każda z podeszw przystosowana jest do innej nawierzchni i sprawdza się najlepiej w odpowiednich dla siebie warunkach.


Halówki dla dzieci

Jak sama nazwa wskazuje, halówki to buty piłkarskie przeznaczone do gry w halach, salach sportowych i innych zamkniętych pomieszczeniach. Charakteryzują się płaską, gumową podeszwą i gwarantują dobrą przyczepność na parkiecie, powierzchni kauczukowej czy ewentualnie tartanie. Nie będą natomiast tak dobrze przylegały do nawierzchni trawiastych bądź charakterystycznych dla tzw. Orlików, a więc boisk pokrytych murawą syntetyczną (nie mówiąc już o grze w trudnych warunkach atmosferycznych). Jeżeli nasz syn najczęściej biega za piłką podczas lekcji wychowania fizycznego, halówki zdają się być optymalnym zakupem. Buty halowe dla dzieci sprawdzają się bowiem dobrze nie tylko przy grze w piłkę nożną, ale i podczas wszelkich innych aktywności fizycznych, wykonywanych w zadaszonych pomieszczeniach.


Lanki, czyli odpowiednie korki dla dzieci

Profesjonalni piłkarze rozgrywają większość swych spotkań na naturalnej trawiastej nawierzchni, gdzie do utrzymania równowagi i zachowania komfortu gry potrzebne są buty piłkarskie z tak zaprojektowaną podeszwą, by uniknąć poślizgów i wywrotek. Używają oni do tego zazwyczaj metalowych elementów, tzw. wkrętów, które jednak dla piłki juniorskiej nie są wskazane. O wiele bezpieczniej jest zafundować potomkowi lanki, a więc korki z podeszwą wykonaną z tego samego materiału, co reszta buta. Gwarantują one właściwą kontrolę nad własnym ciałem i piłką podczas rozgrywania meczów na boiskach klasycznych. Z drugiej strony -  nie jest możliwe bieganie w nich na przykład po halowym parkiecie. Jeżeli chodzi o grę na sztucznej murawie, to sprawdzają się względnie dobrze, jednak długość korków w podeszwie może dawać się stopom we znaki przy dłuższej grze. Lanki mogą okazać się bowiem nieco zbyt twarde na popularne Orliki.


Syn gra na Orlikach? Spraw mu turfy!

Wspomniane we wstępie szkółki piłkarskie najczęściej prowadzą swą działalność na niepełnowymiarowych boiskach ze sztuczną nawierzchnią, czyli tzw. Orlikach. Syntetyczna murawa wypełniona granulatem, to w pewnym sensie opcja pośrednia między płaskim podłożem w hali a często wyboistą nawierzchnią trawiastą. Najlepiej na ten rodzaj nawierzchni zaopatrzyć się w turfy, czyli buty z dużą ilością krótkich korków umieszczonych blisko siebie. Taka podeszwa nie tylko sprawdza się doskonale na Orlikach, ale równie dobrze „chłonie” podłoża ekstremalne, takie jak np. deszczowe, czy śnieżne. Przez wielu turfy uznawane są jako przysłowiowy złoty środek, który poza swą niekwestionowaną przewagą nad lankami i halówkami, podczas rozgrywki na murawie syntetycznej nie traci wcale tak wiele do pozostałych rodzajów butów na podłożach dla nich typowych. Rozgrywanie meczu na naturalnej trawie w turfach nie wiąże się z rażącymi ograniczeniami  w przyczepności, zaś wypełniona korkami, ale wciąż względnie płaska powierzchnia, nie dyskredytuje jej całkiem podczas gry na hali (o ile rzecz jasna wuefista nie przedstawił jasnych wytycznych co do obuwia – najczęściej wymagana jest jasna podeszwa). Turfy dla dzieci mogą okazać się dobrym zakupem na pierwszy raz, ze względu na swą uniwersalność.


Cena, marki i gwiazdy

Po ustaleniu, która podeszwa jest odpowiednia dla młodego piłkarza, można przejść do decyzji znacznie przyjemniejszych. Wybór marki, modelu czy kolorystyki to bowiem w największym stopniu kwestia osobistych preferencji. Rozstrzał cenowy, rzecz jasna, nie bierze się znikąd – najtańsze modele do ok. 100 zł to bowiem obuwie przeznaczone do gry rekreacyjnej, stworzone z materiałów mniej odpornych na zniszczenie niż droższe egzemplarze. Cena produktu jest oczywiście wprost proporcjonalna do komfortu z gry. Na samej górze w hierarchii stoi  oczywiście profesjonalny sprzęt, który ubierają zawodowi piłkarze. Juniorzy zwykle marzą o obuwiu sygnowanym przez wielkie gwiazdy piłki nożnej, takie jak Lionel Messi czy Cristiano Ronaldo. Na całe szczęście także i tutaj mamy całą gamę produktów, pośród których znajdą się wersje bardziej budżetowe.

Ostateczna decyzja o wyborze butów do gry w piłkę dla dziecka zawsze będzie kompromisem pomiędzy pragnieniami początkującego zawodnika, a zdroworozsądkowym podejściem rodzica. Warto jednak mieć na uwadze te kilka aspektów zanim wybierzemy się na sportowe zakupy. 

Ostatnio dodane artykuły