Data publikacji:

Cierpisz na brak snu? Czekolada Ci w tym pomoże!


Czekolada, która często jest całościowo odrzucana przez fanów fit, właśnie doczekała się kolejnych badań na swój temat. Oprócz wielu innych ciekawych właściwości odkryto, że czekolada reaguje kojąco na brak snu — związki znajdujące się w kakao pobudzają po nieprzespanej nocy!

Czekolada na brak snu? Tak, ale tylko dla… kobiet!

Naukowcy z Uniwersytetu L’Aquila we Włoszech odkryli, że flawonoidy ( związki, które znajdują się w kakao) działają kojąco po nieprzespanej nocy. Wpływają na i wzmacniają układ sercowo-naczyniowy, pamięć, funkcje poznawcze, a także, ( o czym zapomina wiele ćwiczących osób), przyśpieszają metabolizm.

Badanie zostało przeprowadzone w zróżnicowanych warunkach na różnych grupach — w tym na kobietach i mężczyznach osobno. Ku zdziwieniu wszystkich, gorzka czekolada zbawienny wpływ miała tylko na kobiety! To płeć piękna czuła jej kojące działanie na brak snu. Organizm zregenerował się w zaskakującym tempie. Wniosek jest z tego taki, że panie powinny zamiast porannej kawy, zjeść co najmniej kilka kawałków czekolady.

Brak, czy też problem ze snem jest skutkiem aktywnego stylu życia. Dużo pracujemy, żyjemy na wysokich obrotach i cały czas przesuwamy sobie tę poprzeczkę wyżej. Sprawia to, że u kobiet pojawia się podwyższony poziom kortyzolu, który jest hormonem stresu. Występowanie w zwiększonej ilości tego związku we krwi zaburza poprawne funkcjonowanie organizmu. Brak snu i problemy z zaśnięciem to kolejne efekty, które wpływają negatywnie na samopoczucie i urodę. Jesteśmy rozdrażnieni, trudno nam się skupić, skóra szybciej się starzeje, metabolizm nie działa prawidłowo, co może prowadzić do przybierania na masie.

Czekolada pomoże?


Tak i nie. To w większości przypadków zależy od nas, bo czekolada czekoladzie nierówna. Wszystkie właściwości, które zostały opisane wyżej dotyczą czekolady gorzkiej, która posiada minimum 80% kakao w składzie. Uważajmy też na zawartość cukru oraz na to, żeby nie pochłaniać tabliczkami czekolad — wystarczy tylko kilka kostek dziennie!

                                                                                               Tekst: Natalia Świrska