Ciuchcie dla dzieci

Kolejki zabawkowe towarzyszą najmłodszym już od wielu pokoleń i ciągle nie przestają cieszyć. Podpowiadamy jak wybrać najlepszą kolejkę dla dziecka.

Ponad stuletnia historia kolejki elektrycznej

Mało kto wie, że pierwsze kolejki elektryczne powstały już w 1901 roku i początkowo pełniły wyłącznie rolę eksponatów na wystawach sklepów zabawkowych. Oczywiście, nie minęło wiele czasu, a każdy chłopiec już chciał mieć jedną w domu. Do dzisiaj na całym świecie funkcjonują muzea poświęcone zabawkowym kolejkom i ich stopniowej ewolucji, a i wśród dorosłych mężczyzn nie brakuje zapalonych pasjonatów i kolekcjonerów, którzy gotowi są wydać majątek na unikatowy wagonik. Fascynacja prawdziwymi pociągami pojawia się zresztą już u bardzo małych dzieci, które gotowe są stać pół godziny przy torach, aby zobaczyć lokomotywę i usłyszeć wszystkie ekscytujące dźwięki towarzyszące podróży po szynach.

Ciuchcia – zabawka już dla dwulatków

Zarówno chłopcy, jak i dziewczynki już od małego z wielkim entuzjazmem odnoszą się do pojazdów – samochodziki, samoloty, łódki i pociągi często są tematem przewodnim pierwszych zabaw, polegających na przesuwaniu zabawki rączką z wydawaniem charakterystycznych dźwięków.

Pierwsze kolejki zabawkowe przeznaczone są zwykle dla dzieci od lat 2 i nie zawierają niebezpiecznych małych części. „Moja Pierwsza Lokomotywa” marki Fisher Price to kolejka dla dzieci już od 18-ego miesiąca życia! Świetnym wyborem jest też na pewno kolejowy zestaw Lego Duplo, z którego maluch może sam zbudować sobie lokomotywę, a na kolorowe wagoniki doczepiać kolejne klocki.

Dla trzylatka dobrym prezentem będzie już regularna ciuchcia – zabawka jest zwykle na tyle duża, aby łatwo się ją trzymało, przyjemnie kolorowa, a często także emituje dźwięki i błyska światełkami.

Przez zakupem warto oczywiście upewnić się samodzielnie jak bezpieczna dla malucha jest dana kolejka – pociąg nie może mieć żadnych ozdób i elementów, które niby są na stałe przytwierdzone, ale kreatywna pociecha mogłaby odgryźć. Unikajmy też tanich zabawek od nieznanych producentów, które mogą zawierać szkodliwe substancje chemiczne, tak w samym plastiku, ja i użytych farbach.

Kolejki zabawkowe inspirowane bajkami

Wielką popularnością wśród najmłodszych cieszą się zwłaszcza znane z ekranu ciuchcie. Zabawki inspirowane kreskówkami mają zwykle bowiem twarze, imiona i charaktery, które znacznie ułatwiają zabawę i pozwalają lepiej wczuć się w role.

„Tomek i przyjaciele” to bajka, oparta na słynnych książeczkach autorstwa Wilberta Awdry’ego, która w wersji animowanej doczekała się już prawie pięciuset odcinków. Nic dziwnego, że bohaterowie zainspirowali wielu producentów zabawek do produkcji sympatycznych kolejek. Pociąg Tomek w wersji Take-n-Play od Fisher Price to wspaniałe kolorowe zestawy lokomotyw oraz tras, które można łatwo składać i rozkładać, aby odegrać najbardziej szalone przygody, łącznie ze Smoczą Przeprawą pod wulkanem, odwiedzinami kopalni odkrywkowej czy serpentynowym torem zjazdowym. Firma Mattel z kolei proponuje kolejki elektryczne inspirowane „Tomkiem i Przyjaciółmi”, które da się zestawiać w pętle i puszczać dokoła oraz zatrzymywać, gdy zapali się czerwone światło na przejeździe.

Drugą popularną kreskówką, której akcja toczy się na torach, jest Stacyjkowo – brytyjski serial o przygodach lokomotyw Wilsona, Koko i Bruno. Kolejka dla dzieci firmy Tomy obejmuje nie tylko wesołe lokomotywy ze Stacyjkowa, ale także system pnących się w górę torów, obrotowe platformy oraz napęd dla pojazdów. Największe zestawy można łączyć na różne sposoby i komponować z innymi, mniejszymi, tak w poziomie, jak i w pionie!

Drewniana kolejka – pociąg, który przetrwa pokolenia


Oddzielną kategorią kolejek zabawkowych są zestawy wykonane z drewna. To ulubiona przez wielu rodziców opcja, która pozwala ograniczyć obecność tworzyw sztucznych w pokoiku dziecięcym, a przy tym jest ekologiczna i niezwykle trwała – w przeciwieństwie do plastikowych wagoników, drewniana kolejka dla dzieci spokojnie wytrwa w rękach trójki rodzeństwa i może być przekazana dalej w praktycznie idealnym stanie.

Dla najmłodszych, trzylatków, godne polecenia są podstawowe zestawy firmy Eichhorn, które umożliwiają tworzenie pierwszych pętli, a także zabawę ludzikami wsiadającymi do prostych wagoników.

Nieco bardziej poważne są bardzo popularne zestawy firm Kidkraft, Thomas, Woodyland i Brio, które są kompatybilne między sobą i pozwalają tworzyć wielkie układy różnych systemów kolejek. Pociągi mają przy tym zwykle drewniane wagoniki, łączone ze sobą magnesami, ale można też dokupić metalowe lokomotywy na baterie, które pociągną za sobą całą kolumnę.

Nie tylko chłopcom powinna spodobać się drewniana ciuchcia – zabawki firmy Bigjigs przeznaczone dla dziewczynek cechuje bajkowa, różowa kolorystyka, która zachwyci każdą małą królewnę, a dzięki kompatybilności produktów umożliwi zabawę z bratem czy kolegą. Najbardziej zaawansowane zestawy mają nawet ponad 100 elementów i zawierają także remizy strażackie, perony, policje, dźwigi i wiele innych akcesoriów, a w wersji luksusowej można je także nabyć ze specjalnym stolikiem, który pozwoli bawić się codziennie, bez konieczności ponownego rozstawiania trasy.

Zaawansowane kolejki elektryczne

Dla nieco starszych dzieci idealnym pomysłem na prezent będzie kolejka elektryczna wyglądająca jak miniatura prawdziwego pociągu. Misternie wykonane zestawy obejmują realistyczne czarne tory, które da się układać w pętle i ósemki, a także zasilane bateriami lokomotywy i wagony o niezwykle dopracowanych detalach, przewożące węgiel, cysterny, pasażerów lub drzewo do tartaku. Taka zabawka od razu ożywa w wyobraźni dziecka i gwarantuje długie godziny dobrej zabawy.

Dokonując zakupu, warto wziąć pod uwagę dodatkowe funkcje jak posiada dana kolejka – pociąg ze światłami z przodu renomowanej hiszpańskiej marki Pequetren zachęca do zabawy nawet po zmroku, zaś lokomotywa marki PWToys, ruszając z miejsca, daje sygnał dźwiękowy oraz wypuszcza z komina prawdziwy, nietoksyczny dym!

Nie bez znaczenia jest także całkowita długość torów – popularne kolejki elektryczne zawierają elementy pozwalające stworzyć trasy o długości 7-10 metrów, które można urozmaicić funkcjonalnymi zwrotnicami. Kolejki dla dzieci marki Small Foot Design działają nawet na pilota, który umożliwia nie tylko płynne wprawianie pociągu w ruch, ale także nagłą zmianę kierunku ruchu oraz generację ciekawych dźwięków, takich jak gwizdek konduktorski.

Jakie zdolności i cechy osobowości rozwija kolejka dla dzieci?

Większość rodziców, wybierając zabawki dla swoich pociech, szuka produktów, które nie tylko zachwycą malucha, ale dadzą mu też wymierne korzyści. Co może więc dać dziecku zwykła ciuchcia?

Zabawka w wersji podstawowej, poruszanej rączkami malucha, rozwija motorykę i pozwala lepiej koordynować ruchy. Składanie pierwszych tras jest doskonałym ćwiczeniem dla zmysłu przestrzennego, logiki i cierpliwości, zaś im bardziej skomplikowane robią się zestawy, tym bardziej trzeba ruszyć głową. Kolejka elektryczna wprowadza dodatkowo do zabawy pojęcia napędu i sił, które decydują o tym, czy lokomotywa z sześcioma wagonikami zdoła wjechać na pagórek.

Chłopców mało kiedy trzeba zachęcać do zajmowania się pociągami – zmysł techniczny zwykle działa u nich jak miłość od pierwszego wejrzenia. Psycholodzy podkreślają jednak, że szczególnie owocne i pożyteczne jest angażowanie dziewczynek w bardziej inżynierskie zabawy. Niestety bowiem, lalki i pluszaki promują przede wszystkim strojenie się i opiekowanie, ale nie stymulują praktycznego, logicznego myślenia. Kolejki zabawkowe mogą być dobrą alternatywą dla Barbie, rozwijając u dziewczynek zupełnie nową sferę zainteresowań, która sprzyja późniejszemu zainteresowaniu naukami ścisłymi i technicznymi – wciąż mało popularnymi wśród kobiet.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły