Data publikacji:

Ile książek średnio kupuje polski czytelnik? Zaskakujące wyniki badań

Literatura sensacyjna i grozy, fantasy i opowiadania. Po lektury z tych kategorii sięgają najczęściej Polacy, którzy czytają książki. Z danych serwisu Ceneo.pl wynika, że rekordziści kupili w ciągu ostatniego roku co najmniej 4 książki. Co drugi mól książkowy wydał na ich zakup w ubiegłym roku ponad 300 złotych. Czytelnicy kupują je głównie w księgarniach internetowych i stacjonarnych lub wypożyczają.
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który obchodzony jest 23 kwietnia serwis Ceneo.pl postanowił zapytać Polaków o ich książkowe preferencje. Pod lupę wzięto tych, którzy regularnie sięgają po książki. Serwis zapytał ich m.in. o ulubione kategorie książek i miejsca, w których je zdobywają. Odpowiedzi udzieliło blisko 300 osób deklarujących, że są aktywnymi czytelnikami.

Gdzie lubimy czytać?


Podróż komunikacją miejską, relaks na działce lub w czasie urlopu. Okazji i miejsc do czytania w ciągu roku jest bardzo dużo. Gdzie zatem chętnie czytamy swoje ulubione książki? Blisko 95% ankietowanych wskazało, że sięga po nie głównie w domu. Kolejnymi chętnie wybieranymi miejscami do czytania są te odwiedzane w czasie wakacji (36% wskazań) oraz są nimi pojazdy komunikacji miejskiej (35% głosów). Co ciekawe, 7% procent badanych deklaruje, że czyta książki również w pracy.


Co lubią czytać Panie a co Panowie?


Czytamy głównie w języku polskim. Jeśli sięgamy po literaturę w języku obcym, to są to wydania w języku angielskim. Serwis Ceneo.pl w ramach badania zapytał też ankietowanych o książki, z której kategorii sięgają najczęściej. Uczestnicy mogli wybierać spośród 15 różnych propozycji. Co lubimy czytać?

"W przypadku Pań dominują głównie wydania z kategorii Literatura sensacyjna i grozy, którą wskazało 61% badanych. Kobiety chętnie sięgają też po powieści i opowiadania. W przypadku Panów sytuacja wygląda nieco inaczej. Mężczyźni chętniej sięgają po książki z kategorii fantasy, które wskazał co drugi badany. Na kolejnym miejscu znalazły się książki sensacyjne i grozy. Uczestnicy najrzadziej wybierają książki z kategorii lektury szkolne i książki o tematyce religijnej" - podsumowuje Tomasz Jankowski PR Manager Ceneo.pl. 

Jak zdobywamy książki?


Mimo rozwijających się technologii i rosnącej popularności urządzeń elektronicznych Polacy sięgając po książki, wybierają te w formie papierowej. Tak zadeklarowało blisko 70% ankietowanych. 25% badanych czytelników wskazało na e-booki. Najmniej popularne okazały się audiobooki. O nowych publikacjach polscy czytelnicy dowiadują się głównie z recenzji, które wskazał co drugi ankietowany. O nowościach chętnie rozmawiamy też ze znajomymi i rodziną. Równie chętnie kupujemy książki na podstawie reklam oraz informacji z newsletterów - wynika z badania Ceneo.pl. Gdzie zamawiamy książki?

"W czołówce znalazły się księgarnie internetowe, które wskazało 79% badanych oraz stacjonarne, które zebrały 57% głosów badanych. Chętnie swoje książki wypożyczamy z biblioteki lub od znajomych. Co ciekawe blisko 29% badanych zadeklarowało też, że kupuje je w marketach przy okazji zakupów" – wyjaśnia Jankowski.

Autor: Janek