Data publikacji:

Co na oparzenia słoneczne? Skuteczne sposoby na oparzenia słoneczne

Większość oparzeń słonecznych nie zagraża zdrowiu czy życiu i goi się w ciągu kilku dni. Objawy oparzenia słonecznego mogą jednak znacznie doskwierać, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Na szczęście preparaty z drogerii i aptek oraz domowe sposoby są skuteczne – nie tylko łagodzą ból, ale też przyspieszają regenerację skóry. Jaki krem na oparzenia słoneczne wybrać? Sprawdź, co kupić na oparzenia słoneczne i jakie domowe sposoby warto stosować, gdy skóra jest zaczerwieniona po ekspozycji na słońce.

oparzenia słoneczne

Oparzenia słoneczne: jak im zapobiegać?

Przygotowując się do ekspozycji na słońce, należy stosować się do kilku zasad. Przede wszystkim należy używać kremu z filtrem o wysokim faktorze. Nie można też zapominać o osłonie przed słońcem dla oczu i głowy. Pomogą w tym okulary przeciwsłoneczne z filtrem oraz czapka lub kapelusz. Unikaj słońca, gdy jest ono najsilniejsze, czyli w godzinach 12.00-16.00. Szczególnie uważać powinny kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze.

Dobry produkt na oparzenia słoneczne powinien zawierać:

  • pantenol,
  • alantoina,
  • wyciąg z aloesu.

Zobacz, co stosować na oparzenia słoneczne z domowych metod, jak i profesjonalnych kosmetyków.

  1. Co na oparzenia słoneczne? Preparaty z apteki
  2. Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Jak rozpoznać oparzenia słoneczne? Objawy

Na oparzonej skórze pojawia się rumień (zaczerwienienie), które wynika z rozszerzenia naczyń krwionośnych. Skóra może być ciepła, może też swędzieć lub boleć. Często obserwuje się przeczulicę. Wówczas najmniejszy dotyk może powodować ból i dyskomfort. W przypadku cięższych oparzeń mogą pojawić się pęcherze wypełnione przezroczystym lub mętnym płynem.

Pierwsze objawy po oparzeniu słonecznym są widoczne zazwyczaj 4-6 godzin po ekspozycji na słońce. Nasilają się w ciągu pierwszej doby i ustępują stopniowo zazwyczaj po upływie 72 godzin. Końcowym etapem jest łuszczenie się zewnętrznej warstwy naskórka.

Inne objawy oparzeń słonecznych:

  • bóle głowy i mięśni,
  • osłabienie,
  • niechęć do jedzenia,
  • podwyższona wewnętrzna temperatura ciała,
  • nudności,
  • wymioty.

Co na oparzenia słoneczne? Preparaty z apteki

Skutecznym sposobem na oparzenia słoneczne są produkty, które złagodzą objawy i przyśpieszą regenerację skóry. Kosmetyki po opalaniu nie powinny zawierać substancji zapachowych mogących dodatkowo uczulić i podrażnić. Skórę ukoi maść na oparzenia z panthenolem lub alantoiną. Przydadzą się również odżywcze witaminy A i E.

Słońce wysusza skórę, dlatego warto ją natłuścić kosmetykami z olejkiem z awokado, pestek winogron lub masłem shea. Takie produkty można stosować po opalaniu tylko i wyłącznie wtedy, gdy ekspozycja na słońce nie spowodowała poparzeń.

Bardzo łagodząco i chłodząco będą działać produkty z wyciągiem z aloesu i aminokwasami. Pamiętaj, by czytać skład kosmetyków i wybierać te, w których wyżej wymienione składniki mają jak największy udział procentowy. Jedynie wtedy będą miały możliwość zadziałać.

Produkty te są dostępne w różnych formach: kremów, żeli, mleczek, emulsji, pianek lub sprayów na oparzenia. Przed użyciem warto schłodzić je w lodówce – będą miały lepszy efekt kojący.

Żel na oparzenia słoneczne

Co stosować na oparzenia słoneczne? Żel to dobry wybór, jeśli odczuwasz dyskomfort lub bolesność związaną z oparzeniami słonecznymi. Działa chłodząco, dzięki czemu daje szybkie ukojenie.

Takie produkty zawierają w składzie najczęściej aloes, który ma właściwości nawilżające i regenerujące. Żel na oparzenia słoneczne możesz też schłodzić wcześniej w lodówce, dzięki czemu będzie działał jeszcze lepiej.

Balsam na oparzenia słoneczne

Ten preparat służy raczej do utrwalania opalenizny, nie leczy poparzeń słonecznych w dostatecznym stopniu, choć większość produktów posiada w swoim składzie przynajmniej jedną substancje aktywną, która przyspiesza regenerację skóry (aloes, panthenol lub alantoinę).

Balsamy i mleczka na oparzenia słoneczne sprawdzą się w przypadku delikatnego zaczerwienienia skóry po ekspozycji na słońce. Wystarczy, że wieczorem posmarujesz skórę takim produktem, a rano powinieneś już obudzić się bez dolegliwości bólowych, z częściowo zbrązowiałą skórą.

Krem na oparzenia słoneczne

Emulsje i kremy „after sun” są bardzo popularne w drogeriach. Poleca się je stosować po każdym opalaniu, by utrwalić swoją opaleniznę. Produkty często zawierają w swoim składzie też alantoinę i panthenol, dlatego dobrze radzą sobie z zaczerwienioną po opalaniu skórą. Już niewielka ilość kremu powinna wystarczyć.

Maść na oparzenia słoneczne

Maści nie są polecane w przypadku świeżych poparzeń słonecznych. Tłuste i gęste produkty nie pozwalają skórze oddawać ciepła, przez co cały proces jej regeneracji się wydłuża. Można je stosować, gdy skóra odda już ciepło, czyli zazwyczaj 2-3 dni od ekspozycji na słońce. Wtedy będą bardzo skutecznym sposobem na oparzenia słoneczne, który przyniesie ci ulgę.

Spray na oparzenia słoneczne

Co wybrać na oparzenia słoneczne zamiast kremu czy balsamu? Możesz skorzystać z lekkiego sprayu. Już cienka warstwa produktu powinna być skuteczna. Po aplikacji możesz delikatnie wklepać lub wmasować preparat w skórę, ale nie musisz.

Poparzona słońcem skóra boli, dlatego lepiej jej nie dotykać. W związku z tym dobrze sprawdzi się spray na oparzenia. Wystarczy rozpylić go na powierzchni skóry i pozwolić mu się wchłonąć.

Pianka na oparzenia słoneczne

Jej głównym składnikiem jest zazwyczaj panthenol, który działa łagodząco na skórę i przyspiesza jej gojenie się. Pianka nie przylega ściśle do skóry, dzięki czemu ta może swobodnie oddawać ciepło, a to przyspiesza regenerację. Produkt jest polecanym sposobem na świeże oparzenia słoneczne.

Plastry na oparzenia słoneczne

Plastry na oparzenia i rany powierzchowne zostały stworzone w oparciu o technologię lipido-koloidalną. Produkt należy stosować miejscowo, po oczyszczeniu rany. Plastry zaleca się stosować w przypadku oparzeń I i II stopnia.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Kosmetyki na oparzenia słoneczne mają w składzie wiele naturalnych składników, które możesz stosować samodzielnie. Dawka łagodzących substancji jest wtedy o wiele wyższa, dzięki czemu proces gojenia się jest szybszy.

Wiele produktów, które każdy ma w lodówce też wykazuje właściwości nawilżające, chłodzące i regenerujące, dlatego warto z nich skorzystać, jeśli nie jesteś w stanie dotrzeć do apteki lub drogerii. Co stosować na oparzenia słoneczne?

Zimny kefir lub maślanka na oparzenia słoneczne

Kefir lub maślanka to popularny domowy sposób na oparzenia słoneczne. Najlepiej nałożyć je na poparzoną skórę najszybciej, jak to możliwe. Witaminy znajdujące się w tych produktach przyśpieszą regenerację, a chłód złagodzi ból. Taki okład można stosować tylko na nienaruszoną skórę.

Białko jaja kurzego na oparzenia słoneczne

Przykładaj kompres nasączony zimnym białkiem do skóry. Aminokwasy i witaminy zawarte w jajku powinny przyspieszyć regenerację skóry.

Miód na oparzenia słoneczne

Miód posiada przeciwbakteryjne i przeciwzapalne właściwości. Jego cienka warstwa zregeneruje podrażnioną skórę.

Aloes na oparzenia słoneczne

Jeśli na twoim parapecie rośnie aloes, możesz śmiało go wykorzystać. Wystarczy wycisnąć z niego kojący żel i nałożyć go na skórę. Staraj się nanosić na skórę cienką warstwę żelu, bo jego nadmiar może działać ściągająco na skórę.

Maseczka z ogórka na oparzenia słoneczne

Co na oparzenia słoneczne twarzy? Na podrażnionej skórze twarzy dobrze sprawdzi się maseczka z ogórka, w postaci samych plasterków lub plasterków wymieszanych z maślanką. Ogórek nawilża i chłodzi skórę, dodatkowo ma działanie rozjaśniające, więc zapobiegnie powstawaniu nieestetycznych plam, które mogą utworzyć się od słońca.

Kurkuma na oparzenia słoneczne

Hindusi używają kurkumy, by przyśpieszyć gojenie się ran. Gaza posypana cienką warstwą tej przyprawy zapobiega zapaleniu skóry. Można ją też wymieszać z jogurtem naturalnym i w tej postaci nałożyć na poparzone miejsce.

Ocet na oparzenia słoneczne

Choć ocet wydaje się  drażniącym składnikiem, tak naprawdę może złagodzić oparzenie. Wykazuje działanie podobne do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Przynosi ulgę i przywraca prawidłowy odczyn pH skóry. Wystarczy na 15 minut przyłożyć gazę nasączoną 2-3 łyżkami octu, by poczuć ulgę.