Data publikacji:

Co na oparzenia słoneczne - najlepsze kosmetyki i domowe sposoby

Każdy, kto kiedyś zasnął na słońcu lub zapomniał użyć olejku do opalania, poczuł jak bolesne mogą być oparzenia słoneczne. Słońce w nadmiarze zwiększa też ryzyko zachorowania na raka skóry, dlatego dowiedz się, jak uniknąć oparzeń i jak je koić.
Większość z nas lubi słońce. Dodaje nam energii, ogrzewa  i sprawia, że chce się żyć. Z kolei niedostateczne ilości słońca wywołują niedobory witaminy D3, które mogą prowadzić do stanów depresyjnych. Zwłaszcza w naszej szerokości geograficznej słońce nas nie rozpieszcza. W związku z tym, gdy nastanie wiosna a później lato, staramy się zazwyczaj maksymalnie wykorzystać dobroczynne działanie promieni słonecznych. I dobrze, ale, niestety, łatwo przesadzić.

Oparzenia słoneczne - jak im zapobiegać?

Przygotowując się do ekspozycji na słońce, należy stosować się do kilku zasad. Przede wszystkim należy używać kremu z filtrem o wysokim faktorze. Nie można też zapominać o osłanianiu przed słońcem oczu i głowy. Pomogą w tym okulary przeciwsłoneczne z filtrem oraz czapka lub kapelusz. Unikaj słońca, gdy jest ono najsilniejsze, czyli w godzinach 12.00-16.00. Szczególnie uważać powinny kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze.

Co na oparzenia? Produkty sklepowe

Gdy już jednak dojdzie do poparzenia słonecznego, na rynku dostępne są produkty, które złagodzą objawy i przyśpieszą regenerację skóry. Kosmetyki nie powinny zawierać substancji zapachowych, które mogą dodatkowo uczulić i podrażnić. Skórę ukoi maść na oparzenia z D-panthenolem lub alantoiną. Przydadzą się również odżywcze witaminy A, E i F. Słońce wysusza skórę, dlatego warto ją natłuścić kosmetykami z olejkiem z awokado, pestek winogron lub masłem shea. Bardzo łagodząco i chłodząco będą działać produkty z wyciągiem z aloesu i aminokwasami. Pamiętaj, by czytać skład kosmetyków i wybierać te, w których wyżej wymienione składniki, mają jak największy udział procentowy. Jedynie wtedy, będą miały możliwość zadziałać. Produkty te są dostępne w różnych formach: kremów, żeli lub sprayów. Przed użyciem warto schłodzić je w lodówce - będą miały lepszy efekt kojący. Poparzona słońcem skóra boli, dlatego lepiej jej nie dotykać. W związku z tym najlepiej sprawdzi się spray na oparzenia. Wystarczy rozpylić go na powierzchni skóry i pozwolić mu się wchłonąć.

Domowe sposoby na oparzenia

Kosmetyki na poparzenia słoneczne mają w składzie wiele naturalnych składników, które możesz stosować samodzielnie. Wtedy dawka łagodzących substancji jest o wiele wyższa, dzięki czemu proces gojenia się jest szybszy. Warto stosować również maseczki, gdyż słońce przyśpiesza starzenie się skóry. Odpowiednia pielęgnacja opóźni ten proces

  • Efekt bardzo szybkiego ukojenia osiągniesz też, stosując zimny kefir lub maślankę. Najlepiej nałożyć je  na poparzoną skórę najszybciej jak to możliwe. Witaminy znajdujące się w tych produktach przyśpieszą regeneracje, a chłód złagodzi ból.
  • Działanie podobne do antybiotyku wykazuje białko kurzego jajka. Przykładając kompres nasączony zimnym białkiem na oparzenie, przyśpieszysz gojenie się skóry. Wystarczy już 15 minut.
  • Kolejnym zbawiennym składnikiem jest miód, który posiada przeciwbakteryjne i przeciwzapalne właściwości. Jego cienka warstwa zregeneruje podrażnioną skórę.
  • Jeśli na twoim parapecie rośnie aloes, możesz śmiało go wykorzystać. Wystarczy wycisnąć z niego kojący żel i nałożyć go na skórę.
  • Na podrażnionej skórze twarzy, dobrze sprawdzi się maseczka z ogórka, w postaci samych plasterków, lub plasterków wymieszanych z maślanką. Dodatkowo ogórek ma działanie rozjaśniające, więc zapobiegnie powstawaniu nieestetycznych plam, które mogą utworzyć się od słońca.
  • Hindusi używają kurkumy, by przyśpieszyć gojenie się ran. Gaza posypana cienką warstwą tej przyprawy zapobiegnie rozwojowi zapalenia skóry. Można ją też wymieszać z jogurtem naturalnym i w tej postaci nałożyć na poparzone miejsce.
  • Choć ocet wydaje się  drażniącym składnikiem, tak naprawdę może złagodzić  oparzenie. Wykazuje działanie podobne do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Przynosi ulgę i przywraca prawidłowy odczyn pH skóry. Wystarczy na 15 minut przyłożyć gazę nasączoną 2-3 łyżkami octu. 
  • Oparzenie słoneczne to dolegliwość, której powinniśmy za wszelką cenę unikać. Jest bolesna i szkodliwa dla zdrowia i urody. Istnieje wiele sposobów, by mu zapobiec. Jednak jeśli już do tego dojdzie, stosuj środki, które złagodzą objawy i przyśpieszą proces gojenia. Część z nich znajdziesz w lodówce i szafkach kuchennych. Jeśli jednak okażą się niewystarczające, należy udać się po pomoc do farmaceuty lub lekarza.