Data publikacji:

Robot sprzątający - pomoc czy przeszkoda

W obecnych czasach ludzie szukają rozwiązań, które będą im ułatwiały pracę. Wiele osób bardzo długo pracuje, ponieważ takie zachowania wymusza na nich pracodawca oraz czasy, w których żyjemy. Dlatego bardzo chętnie wykorzystuje się zdobycze techniki, żeby ułatwić sobie pracę. Warto się zatem zainteresować się tym, co oferuje obecna technika. Można bowiem wybierać pomiędzy odkurzaczami prostymi, najnowszej generacji, a modnymi ostatnio robotami sprzątającymi. Wszystko zależy od tego, czego od urządzenia oczekujemy i co ma zrobić samodzielnie, a jaki ma być wkład pracy człowieka.

Robot sprzątający – co to jest?

Jest to bardzo przydatne urządzenie, stosunkowo od niedawna na polskim rynku. To sprzęt elektroniczny, który samodzielnie wykonuje pracę sprzątania. Warto jednak się zastanowić, czy rzeczywiście jest on niezbędny, dla danej osoby. To urządzenie, które sprząta samodzielnie. Puszczone na podłogę, wychwytuje każdy brud i natychmiast się uruchamia sprzątając wszystkie nieczystości.

Mimo, że jest bardzo przydatny i dość pomocny w sprzątaniu, ma też wady, na które nie zwraca się uwagi, dopóki nie zobaczy się na własne oczy, że owa wada jest nie do przeskoczenia. Wada tą jest fakt, iż odkurzacz robot sprząta wszystkie nieczystości, jednak tylko w jeden sposób. Jak odkurzacz, je wciąga. Właściciele zwierząt muszą się liczyć z tym, że jeśli pies czy kot nabrudzi na podłogę, to robot odkurzacz tego nie umyje, tylko rozmaże po podłodze. Zatem nie dla każdego jest to dobre rozwiązanie i należy się dobrze zastanowić, czy warto go kupować.

Jak działa robot sprzątający?

Urządzenie to nie posiada żadnego przewodu, który można byłoby podłączyć do prądu. Jest w pełni elektroniczny, z wbudowaną kamerą oraz sensorom, dzięki temu odkurzacz automatyczny widzi wszystkie pomieszczenia, do których będzie w stanie wjechać a kamera pokaże pojawiający się brud. Uruchamiany jest na zasadzie akumulatora oraz stacji dokującej, do której wraca po posprzątaniu. Natychmiast podłącza się wtedy do stacji dokującej i zaczyna ładowanie akumulatora.

Miejsce, przez które zbierany jest brud, znajduje się pod urządzeniem. Jest to specjalna rurka obrotowa, z wieloma wypustkami, które pomagają w zbieraniu nieczystości. Każdy brud, żeby został przez robota sprzątnięty, musi się znaleźć pod nim. Wszystko, co stanie na drodze temu urządzeniowi, ale nie wejdzie do niego, jest odpychane w różne miejsca. Przez to wszystko, co jest na podłodze, ale jest większe niż wjazd pod robota w dodatku będzie brudziło, spowoduje, że sprzęt rozsmaruje to po podłodze.

Jeśli na podłodze są w stanie znaleźć się przeróżne rzeczy, które trzeba umyć, wówczas to urządzenie nie sprawdzi się tak, jak tego wymaga osoba go posiadająca. 

Gdzie z powodzeniem można zastosować robota sprzątającego?

Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić takie urządzenie sprzątające. Są miejsca, w których z powodzeniem się ono sprawdzi, ale bywają też takie, w których nie powinno się go używać. Gdzie zatem się sprawdzi? W każdym miejscu, w którym oprócz kurzu nic więcej nie występuje.

Przede wszystkim w takim domu, w którym mieszka jedna osoba, bardzo dbająca o porządek i z reguły rzadko bywająca w domu. W takim mieszkaniu puszczony na podłodze odkurzacz automatyczny wychwyci każdy kurz czy śmieci i sprzątnie je bez większych problemów. To może być sklep, w którym nie musi być codziennie myta podłoga tylko wystarczy odkurzenie. Również nieraz w biurach z powodzeniem jest on stosowany.

Gdzie nie powinien być stosowany? 

W domu, w którym są dzieci lub zwierzęta, z pewnością roomba odkurzacz nie zda egzaminu. Wiadomo, że dzieci rzucają wiele rzeczy na podłogę, co nie zawsze zbierze odkurzacz a z pewnością trzeba będzie ową podłogę umyć. W takiej sytuacji roomba odkurzacz jest zwyczajnym wyrzuceniem pieniędzy, ponieważ i tak nie będzie przydatny, tylko będzie stal nieużywany. W przypadku zwierząt, nie jest nowością, że potrafią one nabrudzić na podłodze, czymś, czego się nie odkurza tylko myje. Dlatego zamiast fundować sobie mycie całej podłogi plus robota, lepiej nie zakupywać go do miejsca, w którym owe zwierzaki rzeczywiście są w domu. Zarówno dzieci jak i zwierzaki, właściwie eliminują możliwość zastosowania tego urządzenia w danym domu.

Zalety posiadania tego urządzenia:

  • Czysto – to z pewnością dość spory plus. Można go z powodzeniem zostawić w domu i nie kontrolować tego co robi, ponieważ on zlokalizuje każdy brud i natychmiast go sprzątnie.
  • Praca bez wysiłku – sami nie musimy sprawdzać, co robi robot odkurzacz, ponieważ on jest tak zaprogramowany, żeby nie potrzebować nadzoru czy dodatkowej pracy, żeby dom był czysty.

Wady:

  • Wybrane elementy sprzątania – bez wątpienia jest to dość spora wada. Nie wszystko odkurzacz robot sprzątnie. Są rzeczy, które przepchnie w niewiadome miejsce, lub nieczystości rozmaże po podłodze.
  • Wysoka cena – jak na ograniczone możliwości sprzątania, i nie zawsze wygodę, warto pamiętać, że owo urządzenie jest dość drogie, czasami zbyt drogie jak na takie możliwości pracy. Dla kogoś, kto tylko chce się pochwalić, że ma taki wynalazek, może być dobrym zakupem, jednak w przypadku użyteczności, może się okazać, iż nie za bardzo się nadaje do sprzątania konkretnego domu.
Właściwie ilość wad i zalet jest równomierna, dlatego warto się zastanowić, czy rzeczywiście w danym miejscu zda egzamin i faktycznie pomoże w utrzymaniu czystości. Wydać pieniądze to żaden problem, jednak kupić coś, co się nie przyda, żeby tylko mieć, jest zdecydowanie bezsensownym pomysłem.

O wiele lepiej jest się zastanowić, czy w domu będzie faktycznie przydatnym, czy nic nie będzie stało na przeszkodzie, żeby robot sprzątał bez problemu i bez niemiłych niespodzianek a dopiero potem zdecydować, czy faktycznie taki sprzęt przyda się w domu. Należy mieć na uwadze wszystkie za i przeciw, rozważyć, czy nie będzie to tylko strata dość sporej kwoty i dopiero wtedy zdecydować, co dalej z zakupem.

Czy warto mieć takie urządzenie?

Bez wątpienia jest to bardzo ciekawa propozycja sprzątania i na pewno jest to nowość. Czasami jednak warto przeanalizować wszystkie za i przeciw i zdecydować. Czy chodzący po domu robot i usiłujący zbierać wszystkie paprochy i brud jest faktycznie pomocnym, czy potem będziemy szukać butów, skarpetek lub innych rzeczy.

Warto wiedzieć, że robot albo posprząta, albo wciśnie w kąt wszystko, czego nie zdoła posprzątać, ponieważ on jest tak zaprogramowany, że nie zostawia na środku bałaganu. Jest to urządzenie bardzo przydatne, co do tego nie ma wątpliwości. Jednak nie sprawdzi się u wszystkich. Mądrością jest przeanalizować, czy warto wydawać kilka tysięcy na zakup czegoś, co się nie przyda.

Polecane artykuły