Co to jest smart TV?

Kiedy telewizory smart TV wchodziły na rynek, były bardzo drogie i mało kto pozwalał sobie na ich zakup. Minęło jednak kilka lat i ich cena jest teraz na tyle atrakcyjna, że może je kupić niemal każdy przeciętny użytkownik. Czy warto w nie inwestować? Co to jest smart TV? Jakie możliwości nam oferuje i jak wybrać najlepszy dla siebie model?
foto: Ignacio Melendrez / commons.wikimedia.org

Czym jest smart TV?

Najprościej mówiąc, smart TV to telewizor z internetem. Jednak nie można oczekiwać, że zastąpi nam komputer, nie do takich funkcji został bowiem stworzony. „Sprytny” telewizor łączy w sobie usługi dostarczane przez nadawców telewizji drogą satelitarną, naziemną lub kablową oraz te dostarczane internetowo, przez portale i aplikacje smart TV. Bez dostępu do internetu telewizor działa tak jak każdy zwykły odbiornik TV. Trzeba tylko pamiętać, że do korzystania ze smart możliwości w telewizorze potrzebny jest naprawdę szybki internet. Jeśli korzystamy z wolnego łącza, możemy mieć problem z działaniem systemu i płynnym wyświetlaniem treści multimedialnych.

Co umożliwia telewizor smart TV i smart TV aplikacje?

Kiedy wiemy już, co to jest smart TV, i jesteśmy zainteresowani zakupem telewizora z taką opcją, warto bliżej zapoznać się z możliwościami, jakie oferuje. Mając internet w TV, możemy korzystać z serwisów społecznościowych (Facebook, Twitter), surfować po internecie, sprawdzać pocztę e-mail, prowadzić wideorozmowy (Skype), oglądać filmy i programy na życzenie, grać w proste gry, sprawdzać konto bankowe i korzystać z jeszcze wielu innych opcji. Wszystko zależy od tego, jakiej marki telewizor kupimy, bo każdy producent oferuje trochę inne usługi.

Inne ciekawe opcje dostępne w niektórych modelach smart TV to sterowanie głosowe, gestami jednej lub dwóch dłoni, a nawet za pomocą tabletu czy smarfona. Każdy telewizor można tradycyjnie uruchamiać i obsługiwać dobranym do niego pilotem (na rynku są też dostępne bardzo funkcjonalne piloty z klawiaturą QWERTY, ułatwiające korzystanie z nternetu). Oprócz tego istnieje możliwość połączenia telewizora smart z innymi naszymi urządzeniami i wyświetlania treści jak na bardzo dużym wyświetlaczu. Możemy też podzielić ekran naszego telewizora na kilka okien i oglądać jednocześnie kilka kanałów, a także po uruchomieniu funkcji rekomendacji urządzenie na podstawie tego, co wcześniej oglądaliśmy, może sugerować programy, które powinny nas zainteresować.
Jeśli chodzi o aplikacje smart TV, to w prawie każdym modelu znajdzie się specjalna aplikacja dla YouTube’a, Facebooka, Twittera, Ipli, VOD, iplex.pl lub innego rodzaju playera do filmów i programów. Ponadto bazy aplikacji smart TV są cały czas rozwijane. W menu znajdziemy zakładkę z aplikacjami, z której możemy ściągnąć, a potem wypróbować dostępne usługi, takie jak gry, serwisy z informacjami, przeglądarki internetowe czy  aplikacje multimedialne, na przykład radia internetowe lub serwisy strumieniujące.

Jak wybrać telewizor z internetem?

Wybierając się na poszukiwania nowego sprzętu, w pierwszej kolejności zwracajmy uwagę na jakość obrazu i dźwięku. Są to najważniejsze parametry zarówno dla tradycyjnych odbiorników, jak i dla telewizorów z internetem. Na zakupy warto wybrać się stacjonarnie, wtedy na żywo można wypróbować kilka modeli, sprawdzić kąty widzenia, ocenić ich wielkość i zdecydować, które spełniają nasze oczekiwania.
Po wyborze kilku modeli z dobrą jakością obrazu i  dźwięku można przyjrzeć się kolejnym opcjom. Już w sklepie dobrze jest wypróbować telewizor smart TV — podłączyć do niego pendrive z filmem lub zdjęciami, sprawdzić działanie i komfort obsługi pilota, zapoznać się z wbudowanym menu. Każdy producent deklaruje, że jego menu jest intuicyjne i proste, ale w praktyce bywa z tym różnie. Smart TV służy do tego, żeby ułatwiać nam obsługę oraz zapewniać prostą i szybką rozrywkę. Nie warto sobie tego psuć problematycznym lub nieintuicyjnym menu, z którego będziemy przecież codziennie korzystać.

Kolejnym krokiem, gdy wybieramy telewizor smart TV, jest liczba złączy HDMI (im więcej, tym lepiej) oraz portów USB (również im więcej, tym lepiej). Warto też zadbać o to, żeby telewizor z internetem miał wbudowaną kamerę, jeśli chcemy korzystać z opcji wideorozmów. Tego typu kamera nie należy do tanich rozwiązań, więc lepiej zadbać o to, żeby znalazła się w zestawie. Warto też wybrać model mający moduł DVB-T — do odbioru telewizji naziemnej oraz DVB-S i DVB-C — do telewizji satelitarnej i kablowej. Dzięki temu nie będzie nam potrzebny dodatkowy, zewnętrzny dekoder, jeśli zdecydujemy się korzystać z którejś z tych usług. Oczywistą opcją jest także łączenie się z internetem za pomocą Wi-Fi. Mając internet w TV wygodniej jest łączyć się z nim bezprzewodowo, niż ciągnąc do niego kolejny kabel.
Inną ważną informacją jest liczba aktualizacji, którą zapewnia producent. Starszy, ale regularnie aktualizowany model będzie dobrą inwestycją. Jego cena jest niższa, bo nie jest już najnowszym modelem wypuszczonym przez producenta, ale nadal jest nowoczesny i pozwala na zainstalowanie najnowszych aplikacji. Także w przypadku nowszych modeli warto poczytać, jak producent podchodzi do regularnego aktualizowania danego modeli. Kiedy ma się internet w TV, to oczywiste jest, że chce się korzystać ze wszystkich nowinek i ulepszeń. Warto przed samym zakupem zrobić porządne rozeznanie wybranych przez nas modeli, tak aby nie okazało się, że przez brak aktualizacji za dwa czy trzy lata nasz telewizor będzie przestarzały.

Dla osób, które kupiły niedawno nowy telewizor, ale bez funkcji Internetu w TV także istnieje możliwość korzystania z dodatkowych opcji. Mogą zaopatrzyć się w przystawkę realizującą podobne funkcje do tych w nowoczesnych telewizorach. Koszt takiego urządzenia to kilkaset złotych, a w tej cenie dostajemy praktycznie wszystkie funkcje smart TV — możemy łączyć się z internetem za pomocą Wi-Fi oraz ściągać dostępne w sklepie  smart TV aplikacje.

Telewizor z internetem — czy każdy go potrzebuje?

To, co oferuje smart TV, możemy także znaleźć w innych urządzeniach typu smart. Czy w takim razie warto w niego inwestować? Przed zakupem na pewno trzeba zadać sobie pytanie — czy będę korzystać z tych wszystkich funkcji? Czy jest to mi w ogóle potrzebne? Nowe rozwiązania technologiczne kuszą i ciekawią, ale do decyzji o zakupie telewizora smart TV warto podejść racjonalnie. Jak chcemy korzystać z telewizora i do czego jest on nam tak naprawdę potrzebny?
Sterowanie głosem i gestami to ciekawe urozmaicenie, podobnie jak sprawdzanie stanu konta lub poczty e-mail na telewizorze. Tylko czy kiedykolwiek będziemy z tego korzystać? Jeśli telewizor służy nam tylko i wyłącznie do oglądania kablówki lub pakietów satelitarnych, a z opcji internetowych korzystamy na smartfonie, komputerze i tablecie, to czy potrzebny nam jeszcze internet w TV? Jeśli wiemy, że nie wykorzystamy możliwości, jakie oferuje telewizor smart TV, to lepiej nie dopłacać  i kupić tradycyjny odbiornik. Jeśli jednak będziemy z niego często korzystać, bo po prostu lubimy nowe gadżety i testowanie ciekawych rozwiązań nas bawi, to internet w telewizorze dostarczy nam na pewno dużo nowej rozrywki.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły