Co to jest komputer rowerowy?

Jedną z najpopularniejszych odmian aktywności fizycznej jest jazda na rowerze. Obecnie praktycznie każdy korzysta z uroków lata i wybiera dwa kółka. Dla wielu sama jazda okazuje się niewystarczająca. W dobie mediów społecznościowych każdy chce podzielić się ze światem swoimi wynikami wypracowanymi podczas jazdy. Z pomocą przychodzi niewielkich rozmiarów komputer rowerowy. Na rynku akcesoriów rowerowych zdążyły już one mocno namieszać.
Małe urządzenie ma ogromne możliwości, które doceniają nie tylko zawodowi kolarze, lecz także amatorzy. W dalszej części naszego artykułu przedstawimy ich największe zalety oraz pokażemy kilka przykładowych modeli.

Komputer rowerowy a licznik

Miłośnicy jazdy na rowerze często nie dostrzegają różnic pomiędzy klasycznymi licznikami rowerowymi a komputerami. Nie można im się dziwić, ponieważ oba urządzenia są niewielkich rozmiarów i na pierwszy rzut oka ciężko byłoby odnaleźć jakiekolwiek różnice. Jednak komputer rowerowy góruje nad klasycznym licznikiem przede wszystkim w kwestii funkcji. Zwykłe liczniki rowerowe w większości wypadków prezentują aktualną prędkość, średnią prędkość, godzinę, a także przebyty dystans, czasami zdarza się, że dowiemy się o pomiarze wysokości. Takie informacje dla wielu stały się niewystarczające i nie mówimy tutaj tylko o zawodowych kolarzach. Popularyzacja tej dyscypliny sportu sprawiła, że coraz więcej osób chce rywalizować, a to wymaga odpowiedniego przygotowania i sprzętu.

Nowe funkcje licznika rowerowego

Nowe liczniki rowerowe na podobieństwo zegarków stały się bardziej smart i teraz potrafią naprawdę sporo. W czasie jazdy mogą zarejestrować dokładną prędkość, dystans z uwzględnieniem wszystkich przewyższeń. Czuwają one także nad naszym tętnem i analizują, czy trening był wykonany prawidłowo. Pulsometr rowerowy — po zakończonej aktywności bez większego kłopotu prześlemy swoje wyniki do kompatybilnego programu lub podejrzymy je na ekranie smartfona. Komputer rowerowy coraz częściej pozwala na połączenie z telefonem. W czasie jazdy będziemy mogli przeczytać wiadomość czy zobaczyć, kto dzwonił.

Liczniki rowerowe GPS — odkrywaj nieznane

Większość komputerów rowerowych wyposażona została w odbiornik GPS, który przede wszystkim otwiera nam dostęp do map. Co to oznacza dla rowerzysty? W domu może on sobie dokładnie zaplanować trasę. W czasie jazdy liczniki rowerowe działają jak nawigacja. To wygodne rozwiązanie, które sprawi, że już nigdy nie zgubicie się w nieznanym terenie. Mapy przeważnie obejmują całą Europę, zwiedzać możemy więc nie tylko zakątki naszego kraju.

Licznik rowerowy GPS pozwala też na dokładne prezentowanie pokonanych wysokości. Teraz z łatwością przeanalizujemy podjazd, który sprawił nam trudności, zobaczymy jego nachylenie, a dodatkowo sprawdzimy prędkość na poszczególnych odcinkach. Pomiar wysokości jest szczególnie przydatny, gdy podsumowujemy swoje treningi, wtedy dokładnie wiemy, jakie przewyższenia pokonaliśmy. Ta wartość pomaga również w planowaniu wymagających treningów.

Akcesoria — jeszcze więcej możliwości

Liczniki rowerowe z pakietem akcesoriów były oferowane w modelach z najwyższej półki. Przygotowywano je dla zawodowych kolarzy, jednak po wprowadzeniu komputera rowerowego akcesoria stały się powszechne. W podstawowej opcji dostajemy samo urządzenie, które ma ogrom funkcji, jednak aby w pełni z nich korzystać, należy dobrać odpowiednie wyposażenie. Najważniejsza jest opaska na klatkę piersiową, która odpowiada za pomiar naszego tętna. Nie potrzebujemy już do tego specjalnego zegarka, pulsometr rowerowy zajmie się wszystkim. Praca z pulsometrem jest niezwykle istotna i nawet w przypadku amatorów daje wymierne korzyści, ponieważ ułatwia trenowanie. Urządzenie podpowie nam, w którym momencie tętno jest za wysokie, a w którym za niskie. Pokaże także liczbę spalonych kalorii oraz wskaże, ile czasu powinniśmy odpocząć przed następnym treningiem.

Jeśli uprawianie sportu traktujemy poważnie, to powinniśmy także zwrócić uwagę na czujnik kadencji, który obliczy liczbę ruchów korbą w czasie jednej minuty. Czujnik ten pomaga utrzymać równe tempo w czasie jazdy oraz dobrać odpowiednie przełożenia.

Coraz modniejszy staje się pomiar mocy, który analizuje generowane przez nogi waty i przesyła je do komputera rowerowego. To akcesorium jest drogie, jednak dla wielu osób cena nie jest przeszkodą. Według trenerów pomiar mocy to jedna z najskuteczniejszych form pomiaru efektywności naszego treningu.

Producenci liczników rowerowych

Garmin Edge 520 - Garmin Edge to licznik rowerowy GPS, który został stworzony dla ludzi kochających rywalizację. Oprócz licznych funkcji treningowych i podpowiedzi o czasie regeneracji Edge daje możliwość udostępniania i porównywania swoich wyników. Dodatkowo jest on w pełni kompatybilny z zewnętrznymi urządzeniami, a w zestawie otrzymujemy opaskę na klatkę piersiową, która podpowie, jaki mamy w danej chwili puls. Licznik jest też kompatybilny z miernikami mocy, a także rowerami wyposażonymi w elektroniczną zmianę biegów DI2. To prawdziwy kombajn, który kosi konkurencję. Warto dodać, że jest on wyborem wielu kolarzy z zawodowego peletonu.

MIO Cyclo 315 - Firma Mio jest specjalistą, jeśli chodzi o urządzenia nawigacyjne, nie dziwi więc fakt, że chce zaistnieć na rynku liczników rowerowych GPS. Jeśli szukacie urządzenia, które pozwoli na dokładne zaplanowanie trasy po dotąd nieznanych wam drogach, to ten model będzie idealny. Ciekawą funkcją jest SupriseMe, chodzi w niej głównie o to, że urządzenie samo wyznacza trzy dowolne trasy, które możemy przejechać, tym samym będziemy mogli wyruszyć na ciekawą wycieczkę. Oprócz tego na ekranie zobaczycie pomiar wysokości, pulsu, a także punkty POI, takie jak serwisy, sklepy, kawiarnie i inne ciekawe miejsca, które warto zobaczyć.

Polar V650 - Polar w branży uchodzi za przodownika pulsometrów rowerowych, jego pomiary są tak dokładne, że wielokrotnie były doceniane przez zawodowców. Najnowsza odsłona licznika rowerowego ma wiele znakomitych funkcji, w tym również mapy wspomagane przez GPS. Zdaniem producenta niezwykle dokładny nie jest wyłącznie puls, lecz także pomiary wysokości, dzięki zamontowanemu wysokościomierzowi.

Sigma Rox 10 - Ta firma dotąd znana była jako producent raczej podstawowych wersji liczników rowerowych. Ten licznik rowerowy GPS  łamie jednak ten stereotyp i udowadnia, że za nieduże pieniądze możemy otrzymać bogato wyposażone urządzenie. Precyzyjna funkcja pulsometru rowerowego, a także optymalizacja  map i funkcji treningowych czyni z niego naprawdę interesującą propozycję. Możliwość podpięcia dodatkowych czujników jest sporym atutem. Jeśli chcecie mieć solidny komputer rowerowy, to Sigma z pewnością was nie zawiedzie.

Cateye Padrone Smart + CC - Cateye to licznik rowerowy GPS, który ma naprawdę sporo do zaoferowania. Przede wszystkim synchronizuje się z telefonami komórkowymi, dzięki czemu bardzo łatwo prześlemy dane, jednak to niejedyna zaleta tego rozwiązania. Dzięki połączeniu za pomocą Bluetooth na ekranie licznika przeczytamy otrzymanego maila lub SMS, trzeba przyznać, że to bardzo przydatna funkcja, która nie wytrąci nas z rytmu jazdy. Poza tym znajdziemy w nim funkcje pulsometru rowerowego, pomiaru wysokości, jak również wsparcia dla systemu nawigacji. To interesująca propozycja za rozsądne pieniądze.


Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły