Data publikacji:

Co to jest nettop?

Zmniejszanie rozmiarów w branży technologicznej to nie nowość, ale nie każdy jeszcze wie, czym są nettopy. Są małe, poręczne i służą do komfortowego przeglądania internetu czy używania aplikacji. Sprawdzamy, czy warto kupić nettop.

Nettop definicja

Nettop to rodzaj komputera, który służy do wykonywania podstawowych czynności takich jak przeglądanie internetu, korzystanie z edytorów tekstowych czy oglądania filmów. Nettopy są małe, mniej więcej wielkości  dekodera telewizyjnego. Występują w wielu rodzajach, ale najczęściej jako osobne obudowy, które można umieścić w dowolnym miejscu. Aby móc z nich korzystać wystarczy podłączyć je do monitora. Na rynku funkcjonują też jako zestawy na stałe połączone z monitorem (na jego plecach). Nettop taki jest niezależnym komputerem, z którego możemy komfortowo korzystać w każdych warunkach.

Nettopy oprócz mniejszych rozmiarów mają też mniejszą moc obliczeniową, która pozwala na wykonywanie tylko podstawowych czynności. Modele Mini Desktop posiadają różne systemy operacyjne. Można zaliczyć do nich te najpopularniejsze jak przekrój wersji Windows (XP,Vista,7) po te bardziej niszowe jak np. Linux. Głównymi cechami nettopów są zatem mały rozmiar i niska wydajność oraz przeznaczenie do wykonywania podstawowych zadań.

Nettop vs. standardowy komputer

W porównanie nettopów ze standardowymi komputerami PC lub laptopami. pierwszym elementem, który je różni jest wielkość. Nettopy są znacznie mniejsze i łatwiejsze w użytkowaniu. Można je przemieszczać oraz umieszczać w miejscach, gdzie nie ma zbyt wiele wolnej przestrzeni.

Drugim czynnikiem jest dużo niższe zużycie energii. Nettop pobiera jej kilkukrotnie mniej, co przekłada się na bardziej ekonomiczne użytkowanie i niższe rachunki za energię. Następnym elementem jest wydajność. Jest to główny minus, jakie ma ten rodzaj komputera.

Nettopy posiadają znacznie niższą wydajność, przez co nie są najlepszym rozwiązaniem do obsługi zaawansowanych programów graficznych czy zadań wymagających dużej mocy obliczeniowej — np. gier. Dużym plusem na rzecz nettopów jest za to niższa cena. Aby kupić ten rodzaj komputera, wystarczy posiadać zaledwie kilkaset złotych, czyli tyle ile kosztuje przeciętny smartfon.

Nettopy - ranking

Na rynku istnieje wiele modeli nettopów. Spośród nich można wybrać kilka interesujących i wartych uwagi marek czy konstrukcji. Oto najciekawsze propozycje w różnych kategoriach.

Nettop Apple Max Mini to urządzenie przystępne cenowo. Obudowa mierzy niecałe 20 na 20 centymetrów. Wystarczy, że podłączysz własny monitor, klawiaturę i mysz, a dzięki procesorom Intel Core czwartej generacji, nawet o 50 procent szybszej pamięci masowej flash oraz sieci bezprzewodowej wszystkie codzienne zadania pójdą ci szybko i sprawnie. Cena to ok. 2000 zł.
Nettop Intel NUC Hades Canyon to jeden z najpotężniejszych tego typu komputerów. Jest słusznych - kilkudziesięciocentymetrowych rozmiarów. Posiada czterordzeniowy procesor Intel Core i7 3,1GHz, kartę graficzną AMD Radeon RX Vega M GH Graphics oraz do 32 GB pamięci RAM. Połączenie nettopa z bardzo wysoką specyfikacją owocuje ceną ok. 4000 zł.
ASUS Mini PC PN40 to jeden z najbardziej kompleksowych mini komputerów. Cena waha się w okolicach 1000 zł. Nettop ma procesor Intel Celeron, wiele opcji łączności, pamięć RAM DDR4 oraz umożliwia uruchomienie obrazu o rozdzielczości 4K. Urządzenie to nadaje się idealnie do zastosowanie domowego oraz biznesowego.
Autor: Piotr Budzyński