Data publikacji:

Co to są okulary polaryzacyjne i dlaczego są warte swojej ceny?

Każdy kto nosi okulary korekcyjne lub przeciwsłoneczne, na pewno spotkał się z problemem odblasku światła. Odblaski to jasne refleksy, powstające w wyniku rozchodzenia się światła, które sprawiają, że nie widzimy wyraźnie. Zwykłe okulary sobie z nimi nie radzą i możemy zostać na chwilę oślepieni. Jest to niebezpiecznie np. w trakcie przechodzenia przez ulicę czy podczas jazdy samochodem. Rozwiązaniem na ten problem są okulary polaryzacyjne. 

Co to jest polaryzacja?

Polaryzacja polega na wykorzystaniu efektu rozchodzenia się światła i jego porządkowaniu. Dzięki temu zjawisku obraz widziany przez soczewki jest wyraźniejszy. Okulary z soczewkami polaryzacyjnymi wyeliminują smugi, oślepiające refleksy i zbędne odblaski, a przepuszczą wyłącznie zdrowe dla oka światło. 

Okulary z polaryzacją – zalety

Okulary polaryzacyjne nie są przeznaczone wyłącznie dla osób z wadą wzroku. Dostępne są również ich odpowiedniki w wersji przeciwsłonecznej. W obu przypadkach obraz będzie bardziej wyraźny, a widzenie bardziej przejrzyste. Kolory żywsze, obraz nie będzie wydawał się zamglony lub pokryty parą, tak jak może mieć to miejsce przy zwykłych soczewkach. Okulary poprawiają również kontrast obrazu. Polepsza się stan zdrowia oczu, które nie są podrażniane przez odblaski i nie męczą się. Miewasz częste bóle głowy? Możliwe, że to jest przyczyną!

Komu najbardziej przydadzą się okulary polaryzacyjne.

Z okularów z polaryzacją skorzysta tak naprawdę każdy. Są niezbędne do jazdy samochodem, zarówno jako okulary korekcyjne, jak i przeciwsłoneczne. Z nimi jazda samochodem będzie bezpieczniejsza i bardziej komfortowa. Na co dzień na pewno skorzystają z nich osoby z wadami wzroku jak: krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm czy nadwrażliwość na światło.  
Jeśli uprawiamy sporty wodne lub zimowe, okulary pozwolą nam uniknąć dyskomfortu związanego z odbiciem światła od śniegu i powierzchni wody. Przydadzą się podczas pracy w pełnym słońcu jak i w trakcie wakacji w krajach silnie nasłonecznionych. 

Soczewki polaryzacyjne – czy ich kolor ma znaczenie

Na rynku dostępne są okulary z różnymi kolorami soczewek. Nie jest to tylko kwestia mody i wyglądu. Ich kolor ma znaczenie dla naszego widzenia. Dla kierowców polecane są soczewki brązowe i miedziane. Zapewnią ostrość widzenia, zablokują oślepiające promienie słoneczne i wzmocnią widoczność czerwonego światła. Szare i zielone okulary są uniwersalne i można je nosić przez cały rok, również w intensywnym słońcu. Warto pamiętać, że zastosowanie polaryzacji nie wpływa na poziom przyciemnienia w okularach przeciwsłonecznych. Jest to zależne od tego, jaką klasę przyciemnienia zastosowano w danym modelu. To, że wybierzemy okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne nie sprawia, że są one ciemniejsze lub jaśniejsze od zwykłych okularów.

Wysokiej jakości okulary dla zdrowych oczu

Nasze oczy są narażone na szkodliwe działanie słońca, komputerów i telefonów komórkowych. Bardzo łatwo jest je podrażnić, często doprowadzając do pogorszenia wzroku.

Niezależnie od już wykrytych zaburzeń – profilaktycznie warto zakupić dobrej jakości okulary, które będą dla naszych oczu po prostu zdrowe. Wyłącznie soczewki z polaryzacją i filtrami UV mogą efektywnie ochronić nasze oczy. Jest to ważne jeśli chcemy uniknąć poważnych chorób, jak: zapalenie spojówek i rogówek, jaskra, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej a nawet nowotwór oka.