Data modyfikacji:

Co wiesz o herbacie? Poznaj 5 najważniejszych właściwości

Herbata dobra na wszystko!  W Polsce doceniamy ją szczególnie, ponieważ zajmujemy trzecie miejsce w Europie pod względem jej spożycia. Uwielbiamy pić ją do śniadania, kolacji, czy w zimne dni — zawsze mamy saszetkę w domu. Tylko, czy zastanawiamy się w czym nam pomaga, a może w czym przeszkadza? Zaraz się dowiemy!

#1 Opóźnia procesy starzenia się

Herbata posiada duże stężenie związków — flawonoidów, które wychwytują wolne rodniki tlenowe i neutralizują ich działanie. Rodniki powstają podczas przemiany materii i uszkadzają komórki i przyspieszają tym samym starzenie się organizmu. Jabłka, czy czerwone wino też opóźniają starzenie się, jednak nie tak szybko i skutecznie, jak herbata.

#2 Chroni serce

Flawonoidy prawdopodobnie wpływają także na kondycję naszego serca. Dzięki nim herbata chroni przed miażdżycą i zawałem serca. Zmniejsza poziom cholesterolu, co też jest bardzo dobre dla naszych tętnic. Potwierdzają to też badania z Uniwersytetu Erasmusa w Rotterdamie. Po przebadaniu około czterech tysięcy ludzi dowiedli, że ci, którzy wypijają dziennie cztery filiżanki herbaty są o 70% mniej zagrożeni, niż ci, którzy jej nie piją. Szczególnie sprawdza się to u kobiet.

#3 Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Nie zostało to nigdzie udowodnione w sposób badawczy, ale mówi się, że szczególnie zielona herbata posiada takie właściwości. Co więcej, podobno picie herbaty wzmacnia działanie leków przeciwnowotworowych. Skąd to wiemy? W Chinach, gdzie piją najwięcej herbaty, stwierdzono najniższą zachorowalność na raka prostaty.

#4 Dodaje energii

Nie od dziś wiadomo, że herbata zawiera kofeinę. W filiżance herbaty znajduje się przeważnie więcej pobudzającego składnika niż w samej kawie. Działa on orzeźwiająco na system nerwowy, przez co nie jesteśmy senni, mamy więcej sił i możemy się uważniej skoncentrować na naszej pracy.

#5 Dba o linię

Herbata czerwona ( szczególnie odmiana Pu-erh) dba o naszą figurę nawet bez diety. Wystaczy, że będziemy pić 3-5 filiżanek naparu dziennie i kilogramy systematycznie będą nam się zmniejszać. Dodatkowo wzmocnimy zęby, ponieważ zawiera łatwo przyswajalny fluor. Jeżeli zatrujemy się alkoholem, to mocny napar z herbaty również pomoże w takim stanie. Dlaczego tak jest? Posiada garbnik (taninę), który wiąże toksyny. Najwięcej można go znaleźć w czarnej herbacie.