Data publikacji:

Wyjazd na narty — w co warto się zaopatrzyć?

Okres zimowy nie musi wcale oznaczać spędzania wolnego czasu na statycznych czynnościach w ciepłych pomieszczeniach. Warto przynajmniej raz wybrać się zimą na narty — niezależnie od tego, czy jesteśmy zwolennikami narciarstwa klasycznego, czy też większą radość sprawią nam narty zjazdowe. Do takiej wyprawy należy się, rzecz jasna, odpowiednio przygotować. Właściwie dobrany sprzęt narciarski to bowiem połowa sukcesu i znacznie większe prawdopodobieństwo beztroskiego relaksu na górskich stokach bądź leśnych szlakach. Nie jest jednak możliwe uprawianie narciarstwa klasycznego przy użyciu sprzętu i odzieży przeznaczonej typowo do zjazdówek i odwrotnie. Co koniecznie trzeba mieć z sobą podczas jazdy na nartach? Zapraszamy do krótkiego przeglądu narciarskiego asortymentu.

Narciarstwo klasyczne, czyli bieg przez pagórki

W skład narciarstwa klasycznego w olimpijskim rozumieniu wchodzi wiele dyscyplin, jednak nie będziemy w tym tekście skupiali się na skokach narciarskich czy biathlonie. Narciarstwo biegowe, bo o nim mowa, to znacznie mniej kosztowny sposób spędzania czasu niż wycieczki na narciarski stok. Nie trzeba wybierać się w wysokie góry, by odbyć przyjemny spacer po lesie bądź okolicznych wzniesieniach.

 Wystarczy skompletowanie własnego sprzętu narciarskiego, w którego skład wchodzić powinny para nart (zjazdowych bądź biegówek) wraz z dodatkowym asortymentem, odpowiednia odzież narciarska i dobrze wyposażony plecak. Obcowanie z przyrodą w czasie zimy gwarantuje niezwykłe wrażenia estetyczne, dodatkowo budując naszą kondycję fizyczną. Jaki sprzęt będzie tutaj odpowiedni?

W przypadku biegówek kijki do nart powinny być ok. 20‒30 cm krótsze od wzrostu ich użytkownika. Zwolennicy stylu klasycznego w narciarstwie biegowym stosują dłuższe kijki do nart niż osoby poruszające się głównie stylem łyżwowym. Ich odpowiednie dopasowanie ma znaczenie o tyle, że zbyt długie kije powodują szybkie zmęczenie rąk, natomiast krótkie nie będą nas odpowiednio niosły. 
Kolejnym kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę w przypadku kijków, jest, rzecz jasna, doświadczenie biegacza.

Narciarzom początkującym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę, poleca się używanie nieco sztywniejszych kijków do nart, które ułatwią utrzymanie równowagi. Zwykle wykonane są one z aluminium. Bardziej zaawansowani narciarze powinni sięgać po sprzęt narciarski wykonany w większym stopniu z karbonu. Czyni to kijki lżejszymi i bardziej dynamicznymi, co znacznie ułatwi bieg osobom, które nabyły wprawę we właściwym odpychaniu się. Istotny jest też dobór właściwej rękojeści — przy zakupie kijków do nart warto najpierw dokładnie sprawdzić różne rozmiary i wybrać te, który pasują najlepiej.

Rzutem oka po stokach

Narciarstwo zjazdowe i jego uroki powinny być wszystkim powszechnie znane. Szusowanie po zboczu w otoczeniu ośnieżonych szczytów to doświadczenie nie tylko przyjemne, ale wręcz mistyczne. Majestat gór i adrenalina wydzielająca się podczas dynamicznego zjazdu po stoku potrafią przyprawić o prawdziwą euforię. 

W co wyposażyć się przed wyprawą w Tatry bądź Alpy? Zakładając, że właściwie dobraliśmy narty zjazdowe (pod kątem stylu jeżdżenia, naszych warunków fizycznych i przede wszystkim poziomu zaawansowania) i buty, możemy zadbać o pozostały sprzęt narciarski. Długość kijków do nart w przypadku nart zjazdowych wynosi ok. 50 cm od wzrostu narciarza — bardzo ważne jest, by idealnie je dopasować pod okiem specjalisty. Jazda z niewłaściwie dopasowanymi kijkami do nart bądź z ich całkowitym pominięciem wyrabia niedobre nawyki podczas jazdy, których ciężko się później oduczyć.

Równie istotnym akcesorium jest pokrowiec na narty, chroniący je przed zniszczeniem i ułatwiający transport.Narty zjazdowe są znacznie bardziej dynamiczne niż biegówki, dlatego dobrze jest zadbać o bezpieczeństwo — kask i gogle to absolutna konieczność na stoku. Jeżeli chcemy uniknąć bolesnych upadków, można dodatkowo nabyć ochraniacze na tułów, kolana czy biodra. 

Jaka odzież narciarska na stok, a jaka na biegówki?


Nie będziemy dobrze bawić się na biegówkach czy nartach zjazdowych, jeżeli odpowiednio się nie ubierzemy. Zwyczajna kurtka zimowa i ocieplacze mogą okazać się niewystarczające wobec zmiennej pogody. Profesjonalna odzież narciarska ma za zadanie uchronić organizm zarówno przed wychłodzeniem, jak i jego przegrzaniem. Dobra kurtka czy spodnie narciarskie powinny być zatem wykonane z oddychającego i nieprzemakalnego materiału - ochrona przed nieprzyjaznymi warunkami atmosferycznymi (wilgocią, śniegiem czy przede wszystkim zimnem) jest tym, o co trzeba koniecznie zadbać wyjazdu na narty.

Zjazd po stoku zasadniczo różni się od narciarstwa klasycznego, w związku z czym na każdą z tych aktywności obowiązuje nieco inny strój, jednak popularna zasada na tzw. „cebulkę” obowiązuje w obu przypadkach — należy przywdziać kilka warstw ubrań:

— pierwszą warstwę stanowić powinna bielizna termoaktywna (koszulka termiczna z długim rękawem oraz kalesony)odprowadzające pot z całego ciała na zewnątrz; dostępne produkty z tej kategorii różnią się od siebie rodzajem materiału, grubością i rzecz jasna ceną — ta waha się między kilkunastoma a kilkuset złotymi zależnie od zdolności odprowadzania wilgoci.

— druga warstwa ma za zadanie uchronić nas przed zimne. Zwykle na koszulkę termoaktywną ubieramy lekki polar bądź ciepłą bluzę, zależnie od temperatury i pory roku. W przypadku dolnej części garderoby bardzo istotne jest, by spodnie były nieprzemakalne i odpowiednio ocieplone. Dodatkowe elementy takie jak wywietrzniki, suwaki czy szelki nie tylko zapewniają większy komfort z ich ubierania i ściągania, ale też pozwalają regulować wentylację. 

— równie istotna jak dwie poprzednie jest kurtka narciarska, a więc warstwa trzecia. Tego typu odzienie także wyprofilowane jest pod kątem skutecznego odprowadzania wilgoci i właściwej wentylacji, pozwalającej skórze oddychać. Zazwyczaj kurtki narciarskie wyposażone są też w membranę chroniącą przed wiatrem. Najważniejsza jest jednak swoboda ruchów i poczucie komfortu — jeżeli pomimo niewątpliwych atutów pod względem ochrony przed pogodą już w sklepie czujemy się w danej kurtce nieswojo, lepiej sięgnąć po inny model. 

Dobrze jest także wzbogacić ekwipunek o rękawice narciarskie – to także bardzo niezbędny element kompletnego sprzętu narciarskiego. Chronią one przed chłodem i urazami, a jednocześnie mają zapewniać pewny chwyt. W przypadku biegówek używa się rękawic nieco cieńszych, nie ograniczających ruchów dłoni.

Nieco zapomnianym elementem ubioru pozostają skarpety — a przecież to także odzież narciarska! Zaniedbanie tej części garderoby skutkować może sporym dyskomfortem podczas jazdy, a nawet obtarciami stopy. Warto jest nabyć skarpetki ze ściągaczami zapobiegającymi przesuwaniu się ich w bucie podczas intensywnego ruchu.   

Na biegówki ubierz się lżej

Narciarstwo klasyczne jest być może mniej dynamicznym sportem niż szusowanie po stokach, jednak to właśnie na biegówkach organizm pracuje niemal przez cały czas. Wybór odzieży narciarskiej odpowiedniej na narty zjazdowe zwykle okazuje się nietrafiony dla narciarzy biegowych. Nieustanne odpychanie się kijkami od ziemi połączone z regularną pracą nóg powodują, że ciało szybko się rozgrzewa i w zbyt szczelnym stroju będzie nam zwyczajnie niekomfortowo — przegrzejemy się i szybko opadniemy z sił. Dlatego właśnie na biegówki zaleca się dobrać nieco lżejszy strój w taki sposób, by na starcie odczuwać chłód. 

Mały, ale równie istotny — pozostały sprzęt narciarski

Poza odpowiednimi nartami, kijami czy strojem warto też zadbać o to, by podczas wyprawy na narty zaopatrzyć się w inne przydatne przedmioty. Dobrze jest, jeśli w turystycznym plecaku znajduje się
— apteczka (wyposażona w termometr, zestaw leków na przeziębienie, zatrucie bądź opuchliznę, bandaż, żel na zbite mięśnie),
— termos z ciepłym napojem,
— przekąski,
— mapa i kompas (w przypadku biegówek),
— latarka,
— krem do twarzy chroniący przed słońcem.
Tak wyposażony plecak powinien zaspokoić wszystkie podstawowe potrzeby zarówno narciarzy biegowych, jak i tych zjeżdżających po stokach. Jak widać, narty to dość wymagający sport jeżeli chodzi o właściwe przygotowanie, jednak radość z jazdy powinna zrekompensować wszelkie trudy przy dobieraniu odpowiedniego sprzętu i odzieży narciarskiej. Przed wyjazdem na narciarską trasę zapoznaj się z tym artykułem a Twój wyjazd pozostawi pozytywne wspomnienia na długo.

Podobne artykuły