Data publikacji:

Coraz więcej pożyczamy. Raport o kredytach

Biuro Informacji Kredytowej przedstawiło raport za pierwszy kwartał 2018 roku.  W porównaniu z rokiem ubiegłym pożyczamy nawet o 8% więcej niż rok wcześniej.

Prawie co drugi Polak spłaca kredyt, raty lub pożyczkę

W czerwcu 2018 roku 15 mln 349 tys. klientów widniało w bazie BIK, jako osoby posiadające zobowiązania. To o 0,5% więcej niż w roku ubiegłym. Gdy jednak przyjrzymy się bliżej statystykom zobaczymy, że największy wzrost odnotowano w sektorze pożyczkowym (aż o 29,3%). W sektorze bankowym to zaledwie 0,3% więcej.

W porównaniu z poprzednim rokiem wzrosło zadłużenie gospodarstw domowych. Wyniosło 608,5 mld, czyli o blisko 30 mld (5,1%) więcej niż w roku ubiegłym.

Według danych BIK najbardziej wzrosła liczba osób posiadających kredyty konsumpcyjne (ratalne i gotówkowe). Było ich o 166 tys. więcej. Kolejni Polacy zdecydowali się także na kredyt mieszkaniowy. Pieniądze na nieruchomość pożyczyło kolejne 102,6 tys. osób. Spada natomiast liczba osób posiadających linię kredytową. Przez 12 miesięcy ubyło ich 177 tys. Karty kredytowe posiada o 18,5 tys. więcej osób niż w analogicznym okresie w 2017 roku.

Wyraźnie rośnie liczba udzielanych kredytów konsumpcyjnych

Banki i SKOKi udzieliły w pierwszym półroczu 2018 roku o 3 mln 596 tys. kredytów konsumpcyjnych. 1,7 mln stanowią kredyty ratalne. To o 6,8 więcej niż w poprzednim roku. Wyższa była również liczba kredytów gotówkowych w I półroczu 2018 roku. Wzrosła o 4,5%. Eksperci podkreślają, że po zeszłorocznych spadkach, nastąpiło wyraźne odbicie w górę trendu sprzedaży.

Kwota zadłużenia rośnie szybciej niż liczba kredytobiorców. Zadłużenie w czerwcu 2018 roku (w kredytach konsumpcyjnych w bankach i SKOKach) wynosiło 159,2 mld złotych. To wzrost o 9,3%. Większość tej sumy stanowią kredyty gotówkowe. Ich wartość wynosiła 142 mld zł.

Jak wybrać kredyt?

Statystyki mówią wprost – kredyt stał się ważną częścią planowania wielu domowych budżetów. W jaki sposób wybrać ten najbardziej odpowiedni? Można je porównać. W serwisie Ceneo.pl użytkownicy znajdą kategorię z kredytami gotówkowymi. Mogą je porównywać na podstawie rodzaju kredytu, jego kwoty, liczby rat i - co najważniejsze - oprocentowania. Nowa kategoria to nie tylko możliwość porównywania ofert banków, ale przede wszystkim możliwość uzyskania kredytu w bezpieczny sposób bez wychodzenia z domu.

Za ten proces odpowiada w całości niezależna platforma FinAi, która dostarcza na Ceneo.pl oferty kredytowe z banków: Credit Agricole, Inbanku i Nest Banku. W najbliższym czasie dołączą do nich: eurobank, Ikano Bank i Bank Pocztowy.  Aby wziąć kredyt za pośrednictwem FinAi, wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty i smartfon z systemem iOS lub Android. Sam proces jest przyjazny dla użytkownika i można go przejść w kilku prostych krokach od weryfikacji klienta aż do podpisania umowy online z wybranym bankiem. Wszystko to bez konieczności wychodzenia z domu i umawiania wizyty kuriera.