Data publikacji:

Czarne mydło — hit czy mit?

Zapach raczej nieprzyjemny — można porównać do oscypków, czy wędzarni. Barwa również nie zachwyca  i o ironio — nie jest czarna, a ciemnobrązowa. A coraz więcej ludzi z niego korzysta. Na czym polega fenomen tego mydła?Po pierwsze prawdziwe czarne mydło wykonane jest z pasty z czarnych oliwek połączonych ze zmydloną oliwą z oliwek. Producenci Savon Noire ( tak oryginalnie nazywa się to mydło) chwalą się, że dodają do niego wodę prosto z Maroka — niestety, w większości przypadków nie jest to prawda. Mimo to, mydło ze względu na swój skład nie uczula.

Tak, jak wcześniej wspominaliśmy. Czarne mydło nie charakteryzuje się właśnie tą barwą — zazwyczaj jest brązowe, a nawet bursztynowe. Konsystencję podobną ma do kleju, więc sprzedawane jest w szklanych słoikach. W połączeniu z wodą przypomina mydło w żelu i normalnie się mydli.

Jakie są zalety stosowania mydła?

Po pierwsze bardzo dogłębnie oczyszcza skórę. Często można przeczytać, że ma właściwości peelingu enzymatycznego — pozostawione na skórze przez kilkanaście minut i spłukanie pomaga pozbyć się wierzchniej warstwy naskórka. Ważna informacja, dla ludzi posiadających skórę tłustą bądź mieszaną — mydło reguluje wydzielanie sebum.

Cykliczne używanie może nawet spowodować eliminację zaskórników. 
Co więcej, czarne mydło ma właściwości nawilżające i zmiękczające — po umyciu nie ma poczucia ściągającej się skóry, czy też podrażnionej. Pozostaje delikatna warstwa, która długo się utrzymuje.


Mydło jest uniwersalne — można myć nim zarówno twarz, ciało i włosy.  To jest duża zaleta dla zwolenników pielęgnacji naturalnej, którzy często podróżują. Nie zabiera dużo miejsca w torbie. Co ważne do podkreślenia, jest także bardzo dobre do golenia, ponieważ daje dobry poślizg i zmiękcza włoski.

Jeżeli chodzi o mycie włosów to poleca się wszystkim, którzy mają problem z przetłuszczaniem i szarością włosa. Mydło sprawdza się idealnie i dodatkowo podnosi włosy od nasady.

Ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Witamina E zawarta w oliwkach działa ochronnie na nasze ciało.