Data modyfikacji:

Czy warto kupić konsolę Xbox One? 


Konsola firmy Microsoft może kusić miłośników dostępnymi grami, a także rozdzielczością 4K. W naszym artykule dowiecie się czy faktycznie jest ona warta zakupu. 


Odwieczny dylemat: Xbox One czy PS4? 


Walkę Microsoftu z Sony można porównać do pojedynku Samsunga i Apple. Flagowe produkty od tych marek mają całe rzesze swoich zwolenników. Nie inaczej jest w przypadku Xboxa, niezależnie od oferowanej wersji. W naszym materiale postaramy się was przekonać do wyboru konsoli Microsoftu, jednak ostateczny wybór i tak będzie należał do was. 

Zestawiając Xboxa One z konsolą PS4 można odnieść wrażenie, że to dwa bardzo podobne urządzenia, różniące się od siebie jedynie wyglądem. Jak się okazuje, nie tylko obudowa i pady są tutaj inne, diabeł tkwi po prostu w szczegółach, które mają wpływ na całą konstrukcję. 

W pierwszej kolejności przyciągać może rozdzielczość 4K. W modelu Xbox One X mamy do czynienia z natywnym 4K oferującym płynny obraz w 60 klatkach na sekundę. Niestety, taką jakość można osiągnąć jedynie w kilku grach, ponieważ nie wszystkie są jeszcze do niej dostosowane. Na pewno w przyszłości ulegnie to zmianie i lista tytułów będzie znacznie szersza.  Warto dodać, że konkurencyjne PS4 oferuje jakość 4K jedynie w wersji Pro. Tam też mamy 60 kl/s, ale w testach porównawczych, Microsoft wypada nieco lepiej. 

Częstym argumentem padającym ze strony użytkowników PS4 są gry na wyłączność, których jest tam po prostu więcej. Rzeczywiście, Sony potrafi zrobić świetne tytuły warte zagrania. Jednak z Xboxem nie jest tak źle, jak mogłoby się wydawać. Do wyboru mamy kultową serię Halo, Forzę Motorsport, Quantum Break czy PlayerUnknown’s Battlegrounds. 

Konsola Microsoftu ma przewagę w kompatybilności wstecznej. Xbox One może odtwarzać gry z poprzedniej generacji konsoli bez dodatkowych opłat. Jeśli posiadacie płytę z danym tytułem to nie ma problemu, aby wykorzystać go na nowym urządzeniu, bez dwóch zdań to ogromna zaleta. 

Dla wielu użytkowników pady z Xboxa One są zdecydowanie bardziej ergonomiczne i lepiej dopasowane do ręki. To sprawia, że rozgrywka, nawet ta wielogodzinna jest znacznie przyjemniejsza. Naszym zdaniem jest to kwestia mocno indywidualna, ale dla niektórych może być decydująca. 

Abonament to kolejny argument na korzyść Xboxa 


Jeśli wciąż zastanawiacie się czy warto kupić Xboxa One to solidnym argumentem za jego zakupem może być abonament. Płatne subskrypcje stały się standardem, nie tylko w segmencie gier. Za miesięczną opłatą można uzyskać dostęp do naprawdę ciekawych tytułów. W Xbox Pass mamy dostęp do ponad 100 ciekawych gier które zostały wydane na obecną jak i poprzednią generację konsoli. 

Płacąc za Xbox Gold, w stosunkowo atrakcyjnej cenie otrzymujemy, co miesiąc gry zupełnie za darmo i to na wyłączność. Oferta Xboxa często przebija tą od Sony, więc możecie liczyć na naprawdę solidne gry takie jak Assassin’s Creed, Gears of War czy Halo. Na pewno abonament jest korzystny, również jeśli chodzi o ceny. Nowi gracze mogą liczyć na atrakcyjne zniżki. 

Jakiego Xboxa One kupić? 


Jeśli postanowiliście już, że kupicie Xboxa One to pozostaje wybór odpowiedniego modelu. Tak naprawdę można wybrać pomiędzy wersją X a S. Najnowsza konsola oznaczona literą X to wydajność na naprawdę wysokim poziomie. Moc obliczeniowa przewyższa PS4 Pro, dlatego jeśli zależy wam na najlepszej jakości to warto się na nią zdecydować. Wrażenia z rozdzielczości 4K także powinny być zdecydowanie lepsze. Jeśli jednak nie posiadacie telewizora obsługującego tak wysoką rozdzielczość, to różnica może nie być, aż tak mocno zauważalna. 

Jeśli czynnikiem decydującym jest cena to Xbox One S ma sporą przewagę, bo jest niemal o połowę tańszy od wersji X. Za około tysiąc złotych można kupić konsolę wraz z pakietem gier. Pod tym względem Microsoft przebija nawet konkurencyjne PS4. Możliwości Xboxa One S są praktycznie identyczne i dla zwykłego użytkownika taka konsola może być w zupełności wystarczająca. Niezależnie od tego jakiego Xboxa kupisz, powinieneś być z niego zadowolony. 

Podsumowanie


Przyszedł czas na podsumowanie i odpowiedź na pytanie - czy warto kupić Xboxa One? Nasza odpowiedź brzmi jak najbardziej tak. Ogromna moc obliczeniowa, świetna jakość i dostępne gry są solidnymi argumentami. Także ergonomia padów jak i design samego urządzenia działa na jego korzyść. 

Każdy użytkownik ma swoje preferencje i zdajemy sobie sprawę, że konsola Microsoftu lepiej wpasuje się w ich potrzeby. Sam interfejs jak i dostęp do aplikacji multimedialnych sprawiają, że te urządzenia lepiej się sprawdzają. Atrakcyjna oferta abonamentowa i przede wszystkim kompatybilność wsteczna. Dla miłośników starszych tytułów może również powodować, że ten produkt okaże się bardziej atrakcyjny. Cena Xboxa One również jest niezwykle atrakcyjna. To kompletne urządzenie dla praktycznie wszystkich graczy.