Czy wiesz, ile kalorii ma lapka Twojego ulubionego wina?

Kochamy wino — pijemy je oglądając ciekawy film, na wieczorach ze znajomymi, czy na romantycznej kolacji. Białe, czerwone, czy różowe — dobieramy według naszych upodobań, bądź łączymy z konkretnym jedzeniem. Nie rozpatrujemy go w kategoriach kaloryczności, co w przypadku innych alkoholi, takich jak piwo, czy wódka, często nam się zdarza. Jak wygląda ten aspekt w odniesieniu do wina?

Lampka czerwonego wina

Czerwone wino jest zdecydowanie najzdrowsze. Pite regularnie w niewielkich ilościach pozwala utrzymać zdrowe serce,czy młodość jak najdłużej. Tworzy się je z całych winogron z pestkami, które sprawiły to, że napój ten posiada bardzo dużo antyoksydantów. Obfituje też w potas, magnez i wapń. Niektóre gatunki dostarczają dobrze przyswajane żelazo, czy aminokwasy. 

Ile jest kalorii w kieliszku tego wina?

Jeżeli chodzi o lekkiego Merlota to posiada 84 kalorie, mniejszą liczbę możemy zastać jedynie w Pinot Noir — 81 kcal. Shiraz z Francji liczy sobie już nieco więcej, bo 122 kalorie, a najwięcej ponad 123 kalorie są w Cabernet Sauvignon — żeby to spalić wystarczy poskakać przez 12 minut na trampolinach!

Lampka różowego wina

Różowe wino powstaje z ciemnych winogron, tak samo, jak czerwone. Różnica polega na tym, że owoce tylko przez chwilę pozostają w procesie fermentacji. Następnie wyciska się je, po czym wino stoi i dojrzewa. Pamiętajmy, że ten różowy alkohol powstaje w połączeniu procesu fermentacji czerwonego i białego, a nie jak część osób myli, ze zmieszania tych płynów.

Ile jest kalorii w kieliszku tego wina?

Okazuje się, że najmniej kalorii wśród wszystkich rodzajów win ma różowe, którego lampka dostarcza średnio tylko 83 kalorii. Jest to dobry powód do tego, żeby je pić, a jeżeli będziemy chcieli to spalić to wystarczy 10 minutowa przebieżka.

Lampka białego wina

Białe wino posiada wiele ważnych właściwości — jednym z pierwszych jest zapobieganie nowotworom, a szczególnie u kobiet przy raku piersi. Obniża cholesterol, tak jak czerwone, wspomaga serce, a co jest ciekawą informacją — redukuje ryzyko wystąpienia kaca. 

Ile jest kalorii w kieliszku tego wina?

Bardzo popularny Chardonnay ma 84 kalorie. Riesling, niemiecki kolega, zawiera aż 123 kcal, natomiast najbardziej kalorycznym winem jest Sauvignon Blanc — 130 kalorii, po którym należy się co najmniej 20 minutowa przejażdżka na rowerach.