Data publikacji:

Czy wyprowadzać kota na zewnątrz? Przegląd gadżetów

Kot na smyczy to dzisiaj mniej szokujący widok – coraz więcej osób decyduje się wyprowadzać swojego mruczka na spacer. Inni sądzą, że wyprowadzanie kota na zewnątrz jest wbrew jego naturze. Jak jest faktycznie? Zbadaliśmy tę sprawę i znaleźliśmy najlepsze akcesoria dla tych, którzy zdecydują się na spacerów z pupilem.

Wyprowadzanie kota – tak czy nie?

O ile spacery z psami nikogo nie dziwią, o tyle kot na smyczy nadal wzbudza pewne kontrowersje. W końcu koty uważane są za bardziej niezależne i trudne do wytresowania, niż psy. Czy wyprowadzanie kota na zewnątrz jest wobec tego dobrym pomysłem? Okazuje się, że tak – o ile twój milusiński się do tego nadaje. Koty, które lubią poznawać nowe miejsca i nie boją się obcych ludzi z pewnością polubią dłuższe spacery. To ważne, aby kot miał jednocześnie dobry kontakt ze swoim właścicielem- wtedy każda wyprawa będzie dla niego bardziej komfortowa. Kot domowy – zwłaszcza w mieście – ma mały kontakt z naturą, dlatego spacery mogą stanowić dla niego ciekawe urozmaicenie codzienności. Kot wychodzący to zazwyczaj kot szczęśliwszy, bardziej spełniony i zdrowszy (w końcu spacery to również aktywność fizyczna). Jeśli jednak widzisz, że twój kot jest płochliwy, boi się obcych i trudno znosi zmianę miejsca pobytu, lepiej zrezygnować ze spacerów, które mogłyby tylko niepotrzebnie go denerwować.

Przygotowanie do spaceru

Nawet, jeśli twój kot zapowiada się na idealnego spacerowicza, musisz odpowiednio przygotować go do wyjścia z domu.

  • Po pierwsze, pamiętaj, że kot powinien posiadać komplet niezbędnych szczepień. Na zewnątrz jest narażony na kontakt z innymi zwierzętami a tym samym – na wiele groźnych chorób. Najważniejsze, by twój mruczek był zaszczepiony na wściekliznę; 
  • Wybierz odpowiednie miejsce. Nawet dla najbardziej towarzyskiego kota gwarny skwerek pełen psów nie będzie komfortowym miejscem. Postaraj się znaleźć miejsce spokojne, mało uczęszczane, pełne zieleni; 
  • Wybierz odpowiednie akcesoria, które zapewnią twojemu kotu bezpieczeństwo podczas spaceru. Poza smyczą i szelkami, zainwestuj w obrożę z wygrawerowanym numerem telefonu do siebie (na wypadek, gdyby kot się zgubił).


Nauka chodzenia na smyczy

Zanim wybierzesz się z kotem na spacer, powinieneś oswoić go z noszeniem szelek. Możesz być pewien , że kot, który nigdy ich na sobie nie miał, z początku nie będzie skłonny do współpracy. Najlepiej przygotowywać go do tego stopniowo – zakładać kotu szelki na kilka godzin przez 2-3 dni, aż się do nich przyzwyczai. Gdy zauważysz, że nie usiłuje ich drapać lub gryźć znaczy to, że mruczek oswoił się z nowym sprzętem. Wtedy możesz spróbować spacerować z nim po domu. Gdy już wyjdziecie na pierwszy, wspólny spacer, musisz być bardzo uważny. Kot nie posłucha komendy „do nogi”; najpewniej będzie usiłował uciec na drzewo lub w najbliższe krzaki, dlatego musisz kontrolować jego każdy ruch. Jego uwagę mogą przyciągać inne zwierzęta, w szczególności ptaki. Z czasem jednak twój kot powinien przyzwyczaić się do spokojnego spacerowania.

Jak wybrać dobrą smycz dla kota?

Szelki i smycz dla kota powinny być lekkie – tak, by kot nie odczuwał dyskomfortu przy ich noszeniu – oraz bezpieczne, tak, by nie mógł się z nich samodzielnie wypiąć. Niezależnie od tego, jakie akcesoria wybierzesz, musisz być uważny podczas ich zakładania. Zbyt ciasne szelki sprawią kotu ból i zniechęcą go do spacerów, zaś zbyt luźne podniosą ryzyko, że kot ucieknie.
To bezpieczny wybór dla początkujących – mocna smycz gwarantuje, że kot jej nie zerwie, z kolei miękkie, zabudowane szelki zapewnią mruczkowi swobodę ruchów, zaś tobie – pełną kontrolę. Wszyte odblaski sprawią, że twój kot będzie dobrze widoczny nawet po zmroku.

Trixie Miękkie Szelki Dla Kota + Smycz Soft Harness Odblaskowe M

(1)
od 35,65
Zobacz
Trixie Miękkie Szelki Dla Kota + Smycz Soft Harness Odblaskowe M
Opinia od P...k2018-08-29 Dobra jakość w stosunku do ceny, polecam.
Regulowane, proste szelki to opcja odpowiednia dla kotów, które są przyzwyczajone do wychodzenia na zewnątrz. Sprawdzą się również podczas wypadu na ogródek – wówczas możesz przymocować smycz do płotu i pozwolić pupilowi na swobodne hasanie po trawie.

Szelki Trixie i Smycz dla Kota Gryzonia Szynszyla

(1)
od 16,69
Zobacz
Szelki Trixie i Smycz dla Kota Gryzonia Szynszyla
Opinia od P...k2018-08-29 Wytrzymałe i regulowane, teraz zostaje nauka wychodzenia na spacery :)
Kot, który na spacerach nie sprawia problemów może pozwolić sobie na smycz o regulowanej długości. W połączeniu z bezpiecznymi, a zarazem wygodnymi szelkami tobie zapewni kontrolę nad zwierzakiem, z kolei jemu – pełen przygód spacer.
Nie zapomnij, aby zadbać o bezpieczeństwo swojego kota podczas spacerów. Kocia natura sprawia, że zawsze istnieje ryzyko, że twój pupil będzie chciał oddalić się odrobinę dalej. Na wypadek, gdyby się zgubił, warto doczepiać do szelek lub obroży identyfikator z numerem telefonu. Dzięki temu nawet wtedy, gdy twój kot ucieknie, ktoś będzie mógł pomóc ci go odnaleźć. Podsumowując, spacery z kotem mogą być ciekawym przeżyciem – pod warunkiem, że twój milusiński się do nich nadaje. Koty domowe, którym brakuje przygód z pewnością będą z nich bardzo zadowolone. Jeśli jednak twój kot to nieśmiały domownik, lepiej nie fundować mu tak intensywnych przeżyć, a skupić się na kocich rozrywkach, z których może cieszyć się w domowym zaciszu.

Centrum Graweru Metalowy Identyfikator Zawieszka Adresówka Grawer

(1)
ostatnia cena 15,99
Zobacz
Centrum Graweru Metalowy Identyfikator Zawieszka Adresówka Grawer
Opinia od P...k2018-08-29 Lepiej dmuchać na zimne, gdyby pies się zgubił - znalazca wie gdzie szukać właściciela.
Autorka: Joanna Stanuch.