Data modyfikacji:

Czyszczenie akwarium krok po kroku

Nawet najlepsze filtry do akwarium nie zapobiegną temu, że po pewnym czasie akwarium  staje się brudne. Jak każda nowa czynność, czyszczenie akwarium może na początku wydawać się skomplikowane, wystarczy jednak nabrać trochę wprawy, by cieszyć się nie tylko miłym dla oka widokiem, lecz także zdrowymi rybkami i roślinkami, którym niezbyt sprzyjają glony w akwarium. Jak się do tego zabrać i jak nie popełnić częstych błędów początkującego akwarysty?

Kiedy czyścić akwarium?

Aranżacje akwarium masz już za sobą. Teraz pora na jego odpowiednią pielęgnację. Na początku funkcjonowania naszego akwarium powinniśmy robić to co tydzień, ale po jakimś czasie, gdy wodne środowisko się unormuje, raz na dwa tygodnie powinno wystarczyć. Zbyt częste czyszczenie akwarium i wymienianie zbyt dużej ilości wody zaburza równowagę biologiczną, co szkodzi jego mieszkańcom. Częstotliwość robienia porządków zależy też od wielkości akwarium i liczby zamieszkujących je rybek — im więcej jest ich w małym zbiorniku, tym częściej konieczne może okazać się czyszczenie.

1. Przygotowanie

Przygotowania trzeba zacząć już dzień przed, nalewając do pojemnika lub wiadra czystą wodę (nie mineralną), w ilości około 20% pojemności akwarium. Ma to na celu odparowanie chloru, który jest szkodliwy dla rybek. Jeśli nie mamy takiej możliwości lub chcemy mieć pewność, że woda jest odpowiednia, można zastosować specjalny preparat do uzdatniania wody. Do „odstanej” lub uzdatnionej wody można dodać witaminy i mikroelementy.
 
Następnie należy zebrać potrzebne akcesoria. Oprócz odmulacza do akwarium i czyścika akwariowego przyda nam się pojemnik na odlaną wodę, miseczka, do której włożymy niektóre elementy akwarium, szczoteczka i gąbeczka do czyszczenia elementów dekoracji oraz ręczniki i szmatki do wycierania rozlanej wody.

Przed rozpoczęciem czyszczenia wyłączamy wszystkie urządzenia elektryczne znajdujące się w akwarium. Wyciąganie rybek ze środka jest raczej niewskazane.

2. Czyszczenie dekoracji i elementów użytkowych

Ten etap nie jest konieczny przy każdym czyszczeniu; należy obserwować, czy na dekoracjach i akcesoriach zebrało się sporo osadu i wtedy przystąpić do czyszczenia. Po wyjęciu kamieni, korzeni, termometru i grzałki akwariowej, szczoteczką zdrapujemy glony z akwarium i nalot, następnie płuczemy pod bieżącą wodą. Środków chemicznych, i to najlepiej ich słabych roztworów używamy tylko, jeśli jest to konieczne, i bardzo dokładnie płuczemy elementy. Silniejsze rośliny można czyścić, pocierając opuszkami palców o ich liście, a jeśli da się je wyjąć, myjemy je w wodzie odlanej z akwarium lub uzdatnionej. Podcinanie powinno się odbywać tylko, jeśli rośliny są przerośnięte lub zainfekowane.

3. Czyszczenie akwarium od środka

Glonów w akwarium na szybach można pozbyć się na kilka sposobów. Dość popularny jest magnetyczny czyścik do akwarium, dzięki któremu nie musimy nawet zanurzać ręki w wodzie. Dzięki umieszczeniu dwóch magnesów po obu stronach szyby, w miarę przesuwania magnesu zewnętrznego magnes wewnętrzny z zamontowanym drapakiem stopniowo usuwa nalot. Pamiętajmy, że im grubsze ściany akwarium, tym mocniejsze powinny być magnesy.

Innym urządzeniem umożliwiającym czyszczenie akwarium od wewnątrz jest czyścik do akwarium w formie skrobaka z żyletkami. Nie trzeba się obawiać, że porysują szyby; należy jedynie uważać przy akwariach akrylowych i używać do nich plastikowych żyletek.

Aby oczyścić trudno dostępne miejsca, takie jak złączenia między ścianami, można zastąpić czyścik do akwarium starą szczoteczką do zębów.
Przeczytaj również, jakie rybki dobrać do akwarium wybrać.

4. Odmulanie akwarium

Na dnie akwarium zbierają się resztki pokarmu i odchody ryb, które trzeba regularnie usuwać. Jeśli tego nie zrobimy, zaczną gnić i zaburzą naturalne środowisko akwarium, niebezpiecznie wzrośnie też poziom azotanów i fosforanów. Do wykonania tej czynności stosujemy specjalny odmulacz do akwarium. Działa on trochę jak odkurzacz — wysysa lekkie zabrudzenia, a ciężkie kamyki i żwirek pozostawia na dnie. Odmulacz grawitacyjny jest skuteczniejszy, choć przeznaczony dla bardziej zaawansowanych użytkowników, gdyż jednocześnie oczyszcza dno i odpompowuje wodę. Odmulacz do akwarium przelewowy zasysa wodę do wbudowanego filtra, który zatrzymuje brud. Napędzany jest pompką napowietrzającą (odmulacz taki nadaje się tylko do małych akwariów) lub bateriami. Jego wadą jest to, że najdrobniejsze cząstki brudu wpadają z powrotem do wody.

5. Wymiana wody

Po zastosowaniu akwariowego odmulacza, kiedy część zabrudzeń unosi się w akwarium, przychodzi pora na wymianę wody. Wybieramy około 20% objętości akwarium i wlewamy wcześniej przygotowaną wodę. Wymiana całej wody powinna następować tylko w skrajnych przypadkach; jest to ogromny szok dla rybek, roślin akwariowych i kolonii bakterii żyjących w akwarium. Nawet wymiana 50% wody może zaburzyć ich rytm. Małe ilości wody, potrzebne na przykład do umycia roślinek czy czyszczenia filtra do akwarium, można odciągać trochę częściej niż raz na dwa tygodnie. Dolewana woda temperaturą nie powinna różnić się od wody akwariowej o więcej niż 2‒3 stopnie; jeśli różni się znacznie, można ją podgrzać zapasową grzałką.

6. Czyszczenie filtra do akwarium

Filtry do akwarium zaleca się czyścić w pewnym odstępie czasu od ogólnych porządków w akwarium. Dzieje się tak, ponieważ znajduje się w nich sporo pożytecznych bakterii, które po zdziesiątkowaniu nie są w stanie unormować środowiska po lekkim szoku, jakim jest czyszczenie akwarium. Z tego też powodu nie jest konieczne bardzo dokładne czyszczenie. Czyszczenia filtra należy dokonać, używając do tego wody spuszczonej z akwarium, i zadbać, by jak najkrócej znajdował się on poza zbiornikiem.

Wewnętrzne filtry do akwarium należy płukać, aż woda zabarwi się na jasnobrązowo. Szczeliny można czyścić zapałkami lub patyczkami z wacikiem na końcu. Zewnętrzne filtry do akwarium mają różne końcówki. Te zawierające węgiel aktywny lub zeolit absorbują amoniak, lecz po dłuższym czasie oddają go z powrotem, więc powinny być wymieniane po mniej więcej trzech tygodniach użytkowania. Inne końcówki, na przykład ceramikę, gąbki czy włókno filtrujące, trzeba płukać raz na kilka tygodni.

Trochę częściej trzeba czyścić przewody filtra, które szybko się zapychają. Służą do tego specjalne szczoteczki.

Zobacz, jakie oświetlenie do akwarium wybrać.

7. Czyszczenie zewnętrznej strony akwarium

Akwarium i zamieszkujące je stworzenia są delikatne i wrażliwe na wszelkie chemikalia i chlor. Nawet zewnętrzne ściany akwarium i pokrywę powinniśmy myć mokrą szmatką i polerować chusteczkami papierowymi, by nic nie dostało się przypadkiem do wody; w ostateczności większe zabrudzenia można zmoczyć wodą z octem, a następnie dokładnie przemyć czystą szmatką.

Dodatkowa pielęgnacja

Oprócz wykonywania regularnych porządków w akwarium możemy stosować także kilka dodatkowych preparatów, by jak najlepiej dbać o nasz zbiornik.

Jeśli nie chcemy zbyt często używać czyścika do akwarium, możemy spowolnić pojawianie się glonów akwariowych. Po preparaty antyglonowe sięgajmy dopiero, gdy glony staną się bardzo uporczywe, możemy też walczyć z nimi w inny sposób — wspierając rośliny. Glony w akwarium i rośliny konkurują z sobą o światło, substancje odżywcze i dwutlenek węgla, potrzebne do fotosyntezy, a silniejsze rośliny wygrają tę walkę. By je wzmocnić, możemy stosować specjalne nawozy. Należy jednak unikać nawozów z dużą ilością fosforu.

Co jeszcze możemy zrobić, aby utrzymać akwarium w jak najlepszym stanie? Codziennie sprawdzać akwariowy sprzęt: temperaturę na termometrze, poziom napowietrzania, czy nie przepaliła się świetlówka, czy rurki w filtrze się nie zapchały.

To co, czyścik do akwarium w rękę i do dzieła!

Tekst: Redakcja Magazynu Ceneo