Czyszczenie basenu – dobór chemii basenowej i sprzętu filtrującego

Masz basen ogrodowy? Gratulujemy! Możesz się chłodzić i pluskać w wodzie do woli. Nie zazdrościmy jednak czyszczenia basenu. Aby robić to jak najrzadziej, musisz zaopatrzyć się w dobrą chemię basenową, chlor do basenu oraz sprzęt filtrujący, taki jak odkurzacz basenowy czy pompa do basenu. Dowiedz się więcej.

Filtry do basenu to nie wszystko

Gdy pytanie o to, jaki basen ogrodowy wybrać masz już za sobą i upragniony sprzęt jest już za domem, nadchodzi czas na relaks w wodzie i... nowe obowiązki. Posiadanie własnego basenu to nie tylko przyjemności  czasem trzeba zadbać o jego czystość. Niestety woda potrafi szybko się zabrudzić, a co za tym idzie  zmienić kolor, co skutecznie zniechęca do kąpieli. Zanieczyszczenia biorą się z powietrza (np. pyłki i liście) oraz z ziemi. Szczególnie dzieci mają tendencję do tego, aby wskakiwać do wody, nie patrząc na to, że na ich stópkach znajduje się błoto, piasek czy inne zanieczyszczenia.

Musimy więc wodę regularnie oczyszczać, aby przypadkiem nie nabawić się alergii skórnych czy innych nieprzyjemności. Nie wystarczy zakupić odpowiedni filtr do basenu, lecz powinniśmy także zaopatrzyć się w chemię basenową, siatki do wyciągania liści czy pompę do basenu. Poszczególne przedmioty służą do oczyszczania innych rodzajów zabrudzeń, więc musimy je dostosować do naszych potrzeb.

Pompa do basenu oraz filtry do basenu, czyli podstawy oczyszczania

Pompa basenowa

Pompa do basenu to gadżet, który jest bardzo często dodawany w pakiecie do samego basenu. Pamiętajmy jednak przy zakupie, żeby zwrócić uwagę na parametry. Niestety często dołączana pompa jest zbyt słaba, aby skutecznie oczyścić nasz basen. Chodzi przede wszystkim o przepustowość, czyli w jakim czasie cała woda zostanie przepuszczona przez pompę do basenu.

Filtr do basenu

Oprócz tego dobrze jest zaopatrzyć się w filtr do basenu, który jest montowany bezpośrednio do pompy. Oczyszcza on głównie większe elementy, takie jak liście, włosy czy owady, które wpadły do basenu w ciągu dnia. Te dwa urządzenia zapewnią nam podstawową ochronę przed zanieczyszczeniami, jednak wciąż nie będzie ona pełna.

Odkurzacz basenowy – jaki wybrać?

Odkurzacz basenowy to doskonały gadżet, jeżeli chcemy wyczyścić ściany i podłoże naszego basenu. Z biegiem czasu pojawić się na nich może miękki osad, który będzie śliski i przybierze zielono-żółtą barwę. Dzieje się tak mimo regularnego używania pompy do basenu oraz filtru do basenu.

Odkurzacz basenowy sprawdzi się także w przypadku kamieni, piasku czy innych drobnych przedmiotów, które zalegają na dnie, a które sprawiają nieestetyczne wrażenie. Moglibyśmy oczywiście spuścić całą wodę, a następnie gąbką, ścierkami i płynami do mycia wyczyścić podłogę i ściany basenu. Jednak praktycznie żaden właściciel nie chce się na to dobrowolnie zgodzić z dwóch przyczyn. Po pierwsze nalanie wody do dużego basenu jest drogie oraz ponownie trzeba czekać, aby woda ogrzała się od promieni słońca. Druga przyczyna to stracony czas i zmęczenie, jakie nastąpi po takim czyszczeniu — a im większy basen, tym większy problem.

Na szczęście dziś nie musimy wszystkiego szorować ręcznie  z pomocą przychodzi nam odkurzacz basenowy. Nie jest to tanie urządzenie, jednak jest na tyle użyteczne i ma na tyle długi okres użytkowania, że warto w nie zainwestować.

Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup własnego odkurzacza basenowego, musimy się zastanowić, czy lepiej będzie nam kupić taki, w którym pompa ssąca jest w niego wmontowana, czy raczej będziemy korzystać z pompy basenowej, którą zakupiliśmy wcześniej. Ten pierwszy będzie droższy, jednak ten drugi zakup jest o wiele powszechniejszy ze względu na to, że pompa jest zazwyczaj oferowana w zestawie z basenem.

Planując zakup, sprawdźmy przede wszystkim moc odkurzacza basenowego  im większa, tym szybciej uporamy się z brudem. Powinna nas też interesować przepustowość pompy  zazwyczaj jest podana w m3/h. Worek filtrujący powinien być wielokrotnego użytku, a rura teleskopowa, na której końcu zamocowany jest odkurzacz, powinna być wytrzymała oraz w miarę długa — tak abyśmy mogli z niego korzystać, nie wchodząc do wody. Nie zapomnijmy o sprawdzeniu gwarancji — sprzęt może się zaciąć czy zepsuć i dobrze jest móc go tanio naprawić. W zależności od modelu odkurzacza będziemy mogli wybierać między modelami na kabel oraz takimi, które mają własny napęd elektryczny.

Chemia basenowa – co warto mieć?

Oprócz zanieczyszczeń, które da się usunąć mechanicznie, nie można zapomnieć o bakteriach, które mogą rozwijać się w wodzie. Należy je zwalczać, stosując odpowiednią chemię basenową. Te czynności zaliczane są do procesów uzdatniania (czyli dezynfekcji), utrzymywania prawidłowego pH oraz koagulacji.

Chlor do basenu

Pierwszym preparatem, jaki nabywają właściciele basenów, jest oczywiście chlor do basenu. Jest on bardzo skuteczny, jeżeli chodzi o uzdatnianie wody i szybko pozbywa się drobnoustrojów oraz glonów. Jego wadą jest zdecydowanie zapach, który utrzymuje się po kąpieli, przez co należy szybko wziąć prysznic. Nie ma to jednak wpływu na nasze zdrowie – chlor do basenu nie podrażnia skóry. Jego zaletą jest to, że możemy go kupić pod różnymi postaciami, takimi jak proszek, tabletki czy płyn. Producenci dorzucają specjalne pojemniki, tzw. pływaki, które unosząc się na wodzie, sprawiają, że dozowanie chloru do basenu jest systematyczne i stopniowe. Jest to bardzo istotne, bo zbyt szybka reakcja mogłaby doprowadzać do odbarwiania. Chlor do basenu wcale nie jest taki drogi, bo kupimy go za kilkadziesiąt złotych, a odpowiednie dozowanie sprawi, że będzie on utrzymywał czystość w basenie przez długi czas. Producenci prześcigają się w pomysłach na sprzedaż chloru do basenu, jednak my szukajmy takiego, który nie reaguje z powierzchnią basenu, czyli nie uszkadza jej. Należy też zwrócić uwagę na to, że glony często uodparniają się na chlor, dlatego powinien on mieć dodatkowe środki ochronne, które zapobiegną ich rozwojowi. Niezwykle ważne jest, aby dawki chloru do basenu były dobrane w taki sposób, jaki jest podany na instrukcji.

Aktywny tlen

Zamiennikiem tego specyfiku jest aktywny tlen i stosują go głównie osoby, które nie lubią zapachu chloru. Chemia basenowa, której zadaniem jest utrzymywanie prawidłowego pH wody, to specjalne preparaty w postaci proszku bądź płynu, do których dodawane są też specjalne paski pH. Dzięki temu, że będziemy regularnie sprawdzać odczyn, będziemy mieć pewność, że woda nie szkodzi kąpiącym się, a chemia basenowa będzie mogła spełniać swoje zadanie bez przeszkód. Optymalne pH wynosi od 7-7,4.

Chemia basenowa do koagulacji

Jest niezbędna, jeżeli chcemy mieć przejrzystą, a nie mętną wodę. Jeden środek w zupełności wystarczy i będziemy mogli go wykorzystywać na pewno przez całe lato. Jego działanie polega na tym, że zabrudzenia, które są mikroskopijnej wielkości, zostają połączone i dzięki temu filtr jest je w stanie wychwycić i zniwelować. Czyszczenie basenu dzięki chemii basenowej czy nowoczesnym urządzeniom takim jak odkurzacz basenowy staje się łatwiejsze oraz pozwala zadbać o stan wody i o nasze zdrowie.
Tekst: Redakcja Magazynu Ceneo
kiedy sadzić tuje

Kiedy powinno się sadzić tuje?

Tuje, zwane również żywotnikami, to piękne, zimozielone rośliny, które kochamy za szybkie tempo rośnięcia, efektowny efekt dekoracyjny oraz ochronę przed wiatrem czy ciekawskimi spojrzeniami. Ty też marzysz, by mieć je w swoim ogrodzie? Dowiedz się zatem, kiedy sadzić tuje i w jaki sposób to robić. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
szklarnia

Jak zrobić domową szklarnię? Zakładamy szklarnię w ogrodzie

Szklarnia czy foliowy tunel? Jakie podłoże w donicach? I wreszcie – jakie warzywa uprawiać w przydomowej szklarni? Jeśli chcesz wspiąć się na nieco wyższy poziom ogrodnictwa i zacząć swoją przygodę ze szklarniową uprawą warzyw, zobacz, jak założyć szklarnię.
wymiana oleju w kosiarce

Wymiana oleju w kosiarce. Jak wymienić olej w kosiarce?

Kosiarka to jedno z tych urządzeń, bez którego żaden właściciel ogrodu nie może się obejść. By jednak działała bez zarzutów, konieczne jest jej odpowiednie użytkowanie i dbanie o regularny serwis. Elementem, o którym nie wolno zapominać w takich momentach, jest wymiana oleju w kosiarce. Zobacz, jak wymienić olej w kosiarce.
rekultywacja trawnika

Rekultywacja trawnika: na czym polega i kiedy najlepiej przeprowadzić?

Piękny, zielony trawnik to najważniejsza ozdoba ogrodu. Utrzymanie go w dobrej kondycji nie jest jednak łatwe. Wystarczy kilka zaniedbań, by trawa pożółkła, uschła lub zgniła. Jak odnowić zaniedbaną murawę lub przywrócić jej blask po zimie? Zobacz, na czym polega rekultywacja trawnika.