Data publikacji:

Debiutuje nowa aplikacja wideo - Facebook Watch


Aplikacja Facebooka cieszy się gigantycznym zainteresowaniem na całym świecie. Treściami chętnie wybieranymi przez użytkowników są filmy. Właśnie, dlatego twórcy portalu społecznościowego wprowadzają platformę Watch, gdzie będą znajdować się zupełnie nowe materiały. Facebook Watch będzie dostępny w wersji komputerowej, ale nie tylko. 

Facebook Watch trochę jak Youtube 


Nowa platforma Watch jest aplikacją, która została stworzona przez twórców Facebooka. Będzie to miejsce, gdzie pojawiać będą się filmy na żywo, a także tematyczne produkcje. Już kilka tygodni temu pisaliśmy, że Mark Zuckerberg przeznaczy ogromne pieniądze na tworzenie krótkich form filmowych. 

źródło: Facebook.com 
Watch ma oferować pełną personalizację i dostosowanie do indywidualnych potrzeb użytkowników. Oznacza to, że każda zakładka będzie zawierała materiały, wybrane na podstawie reakcji użytkowników. Jeśli ktoś szuka śmiesznych filmów, to zostaną dopasowane materiały zawierające reakcję „Haha”. Twórcy Watch wskazują, że dużo nauczyli się od aplikacji Facebook Live, dlatego nowy serwis będzie działał jeszcze lepiej. Komentarze jak i reakcje pozwoliły zaobserwować, co ludzie lubią oglądać i w jaki sposób te treści wybierają. 

Twórcy stawiają także na inne formy wideo 


Facebook do swojej nowej aplikacji zaprasza nie tylko zwykłych użytkowników, ale także twórców i wydawców materiałów filmowych, które angażują całą społeczność. Za swoją pracę mogą oni otrzymać wynagrodzenie, jednak nie wiemy o jakich stawkach jest mowa. Facebook Watch będzie aplikacją, zawierającą bardzo zróżnicowany typ wideo. 

 • Filmy angażujące fanów jak i społeczność 

 • Krótkie formy filmowe mają być jednym z elementów Watch. Przykładem może być kanał Nas Daily, na którym każdego dnia pojawiają się nowe filmiki. Twórca kanału, swoje materiały tworzy razem z fanami z całego świata. Materiały można zapisać w specjalnej liście materiałów do obejrzenia.

 • Produkcje na żywo łączące się bezpośrednio z fanami 

 • Facebook na telefonie umożliwi także podglądanie relacji Live. Między innymi będzie można oglądać epizody live od Gabby’ego Bernsteina - mówcy motywacyjnego, autora tekstów New York TImes. Na jego kanale można bezpośrednio wejść z nim w dyskusję, poprzez zadawanie pytań na wizji. Taki format na pewno może mieć dużo zwolenników. Fani gwiazd filmowych czy sportowych, z pewnością w czymś takim chętnie wezmą udział. 

 • Wydarzenia 

 • Całkiem niedawno pisaliśmy, że za pośrednictwem Facebooka mogą być relacjonowane rozgrywki Ligii Mistrzów. Ta informacja nie jest jeszcze potwierdzona, ale już na pewno wiadomo, że aplikacja Watch będzie zawierać relację na żywo z takich wydarzeń jak rozgrywki Major League Baseballa. Facebook na telefon czy w wersji komputerowej umożliwi śledzenie takich zmagań. To na pewno dobra wiadomość dla fanatyków sportu, ale także i innych wydarzeń. 

 • Produkcje tematyczne 

  Facebook w wersji komputerowej jak i mobilnej będzie zawierał również filmy tematyczne, takie jak np. Kitchen Little. Zabawna produkcja przeznaczona dla dzieci, w prosty sposób pokazuje jak gotować. Każdy odcinek to nowe dziecko, przepis i szef kuchni, który pokazuje krok po kroku, co zrobić. Tego typu tematyczne wideo ma również być obecne na Facebooku. 

 • źródło: Facebook.com

  Facebook wprowadzi aplikację Watch na wiele platform 


  Watch zostanie wprowadzony na wiele platform, gdzie obecny jest Facebook. Wersja komputerowa, mobilna obejmująca systemy IOS/Android to nie wszystko. Nowe produkcje filmowe będzie można także oglądać na telewizorze. Zapewne pojawi się ona na telewizorach Smart TV, przystawce Chromecast czy Apple TV. Pełna lista urządzeń, póki co nie jest jeszcze potwierdzona. 

  źródło: Facebook.com

  Czy Netflix i Youtube mogą czuć się zagrożeni? 


  Twórcy Watch bardzo chcą wejść na rynek wideo i stać się bezpośrednią konkurencją dla Youtube czy Netflixa. Dla tej drugiej platformy raczej większym zagrożeniem nie będą. Patrząc na wstępną ofertę programową, ambitniejszych filmów raczej tam nie znajdziemy. Facebook na telefon oferować będzie raczej krótkie formy, które będą swoistą formą rozrywki. Jeśli w aplikacji Facebook Watch pojawią się wydarzenia sportowe na żywo to tutaj może on odnieść nie mały sukces. Śledzenie rozgrywek zupełnie za darmo, bez dwóch zdań przyciągnęło by fanów. 

  źródło: Facebook.com 

  Kiedy aplikacja będzie dostępna? 


  Watch został udostępniony póki co ograniczonej liczbie osób w Stanach Zjednoczonych. Przypuszczamy, że przez kilka tygodni, aplikacja będzie intensywnie testowana. Wkrótce ma się to zmienić i szersze grono otrzyma dostęp do tej platformy, tak obiecują twórcy. Facebook w wersji komputerowej i mobilnej będzie stale uzupełniany o nowe produkcje filmowe. 

  Póki co nie wiemy także, czy ta wersja trafi do Europy. Warto wspomnieć, że osobna zakładka filmowa w aplikacji znajduje się już od roku, ale dostępu do niej nie mają m.in użytkownicy z Polski. Na poniższym filmiku możecie znaleźć krótkie przedstawienie działania Watch. 


  Autor: Bartłomiej Mazurek